Sinameki çayı kabızlıkta nasıl kullanılır ve demlenir? Faydaları ve zararları

19 Mart 2022  |  Kategori: Kabızlık, Şifalı Bitkiler Print

Sinameki, yüzyıllardır müshil etkisi nedeniyle özellikle kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde kabızlık tedavisi dışında zayıflama çaylarına da eklenerek tüketilmektedir. Kabızlık dışında, hemoroid tedavisinde ve kolonoskopi öncesi kolon temizliğinde de tedavi desteği olarak sinamekiden faydalanılabilir. Sinamekinin kurutulmuş yapraklarıyla demlenen çayı da yoğun bir müshil etkisine sahiptir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir. Sinameki çayı, uzun süreli kullanımda şiddetli yan etkilere neden olabilir. Önerilen kullanım şekli, günde en fazla 2 fincan ve maksimum 1 hafta süreyledir. Bazı hastalıklarda ve bazı ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerekir. Uzmanlar sinameki çayının zayıflamak için kullanılmaması gerektiği uyarısı yapıyor.

Kısa Bilgiler

Sinameki nedir faydaları nelerdir?

Sinameki otu, geleneksel tıpta yüzyıllardır müshil olarak kullanılan baklagil ailesinden, çiçekli bir bitkidir. Yaygın olarak kabızlık ve kabızlığın neden olduğu hemoroid tedavisinde kullanılır. Ayrıca kolonoskopi öncesi farklı ilaçlarla birlikte kolon temizliğine yardımcı olabilir.

Sinameki zayıflatır mı?

Sinameki çayını zayıflamak için kullanmak tehlikeli olabilir. Uzun süreli kullanımda bağırsak fonksiyonlarını değiştirebilir ve laksatif bağımlılığına neden olabilir. Yani bir süre sonra laksatif almadan tuvalete çıkamazsınız. Ayrıca yeme bozukluğuna neden olabilir.

Sinameki zararları nelerdir?

Sinamekiyi uzun süre (7 günden fazla) kullanırsanız laksatif (müshil) bağımlılığı yaşayabilirsiniz. Bağırsaklarınız hareket etmek için müshile ihtiyaç duyar. Ayrıca elektrolit dengesizliğine neden olabilir. Hamileler ve emziren annelere önerilmez. Mide krampları, bulantı ve ishal gibi yan etkileri olabilir.

Sinameki çayını kimler içemez?

Crohn hastalığı, ülseratif kolit veya bağırsak tıkanıklığı gibi bağırsak hastalığı olanlar, apandisit hastaları, sinamekiye alerjisi olanlar sinameki çayı içmemelidir. Ayrıca sinameki bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Kullandığınız bir ilaç varsa sinameki çayı içmeden önce doktorunuza danışın.

Kabızlık için sinameki çayı nasıl kullanılır?

Eğer kabızlığınız çok şiddetli değilse günde 1 fincan yatmadan önce aç karnına için. Şiddetli kabızlıkta 2 fincan da içebilirsiniz. Ancak sinameki çayını 7 günden fazla kullanmayın. Eğer çaya rağmen kabızlığınız düzelmediyse çayı içmeyi bırakın ve mutlaka doktorunuza danışın.

*Detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Sinameki nedir?

Sinameki otu, baklagil ailesinden, çiçekli bir bitkidir. Kökeni Mısır’a dayansa da artık dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Sinamekinin yaprakları, çiçekleri ve meyveleri, yüzyıllardır müshil veya uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla çay olarak tüketilse de piyasada satılan bazı kilo vermeye yardımcı haplar ve içeceklere de eklenmektedir. (1)

Sinameki çayı faydaları

Sinameki çayı, kabızlık tedavisinde popüler olarak kullanılan bir içecektir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı ve detoks yöntemi olarak da pazarlansa da müshil etkisi dışında kullanımları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. (2)

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Kabızlık için sinameki çayı

Sinameki çayının en çok kullanıldığı rahatsızlık, kabızlıktır. Sinamekide bulunan aktif bileşikler (sennositler), güçlü bir müshil etkisine sahiptirler. Sindirim sisteminde absorbe edilemez, ancak bağırsak bakterileri tarafından parçalanabilirler. Sennositlerin bu şekilde parçalanması kolonun astarının hafifçe tahriş olmasına neden olur, bu da kolon kasılmalarını ve bağırsak hareketlerini teşvik eder.

Ayrıca bu bileşikler bağırsaklardaki sıvıyı artıran ve dışkıyı yumuşatan su ve elektrolitlerin kolondan yeniden emilmesini önlerler.

Kolonoskopi öncesi kolon temizliği

Kolonoskopi, kolon kanseri taramasında yaygın olarak kullanılan bir tıbbi prosedür türüdür. Sinameki, müshil etkisi nedeniyle kolonoskopi yapılmadan önce kolon temizliği için diğer ajanlarla birlikte kullanılabilir.

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır? Kolonoskopinin riskleri nelerdir?

Hemoroid tedavisinde sinameki çayı

Hemoroidler, alt rektumda kanama, ağrı ve kaşıntıya neden olabilen şişmiş damarlar ve dokulardır. En önemli nedeni kronik kabızlıktır ve kısa süreli kabızlık sorunları da önceden var olan hemoroidleri tahriş edebilir. Bazı durumlarda hemoroid ile ilişkili rahatsızlığı gidermek için sinameki çayı kullanılabilir ancak hemoroid semptomlarını hafifletmedeki etkinliği için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diğer gastrointestinal bozukluklar

Sinameki çayı veya sinameki preparatları bazen irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve şişkinlik tedavisinde de kullanılır. Ancak henüz bu rahatsızlıkların tedavisinde sinameki kullanımını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Sinameki çayı nasıl yapılır?

Sinameki çayı tek başına diğer bitki çaylarının aksine çok aromatik bir lezzete sahip değildir. Ancak diğer çaylarla karıştırılarak lezzeti değiştirilebilir.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Eğer poşet çay formunda ya da karışım olarak kullanacaksanız paketin üzerinde yazan talimatlara göre demleyin. Eğer sinameki yaprağı ile kendiniz demleyecekseniz 1-2 gram kurutulmuş sinameki yaprağını 1 fincan sıcak suyun içine atın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ayrıca bal, pekmez ya da limon ile de lezzetlendirebilirsiniz.

Günde 2 porsiyondan fazla içmekten kaçının. Ayrıca sinameki içeren bir bitki çayı harmanı satın alıyorsanız, düzenli tüketmeden önce her zaman bitki miktarını kontrol edin.

Sinameki çayı etkisini ne zaman gösterir?

Çayın demlenme süresi, suyun sıcaklığı ve kullanılan sinameki miktarı çayın etki süresini belirler. Ancak genellikle 6-12 saat içerinde etkisini göstermeye başlar. Bu nedenle gece yatmadan önce tüketilmesi önerilir.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ancak sinameki çayı herkeste beklenen etkiyi göstermeyebilir. Önerilen miktarı almanıza rağmen kabızlık sorununuzda bir fark oluşmazsa, kullandığınız miktarı arttırmayın. İstenmeyen etkilere neden olabilir. Mutlaka bir uzman doktora danışın.

Sinameki çayı aç mı tok mu içilir?

Kabızlık tedavisinde sinameki çayının genellikle yatmadan önce aç karna içilmesi önerilir.

Sinameki çayı günde kaç defa içilir?

Sinameki çayında kesin bir doz belirlemek çok zordur. Çünkü sennositlerin konsantrasyonu, çayınızın ne kadar demlendiğine bağlı olarak çarpıcı biçimde değişir. Çayın ideal tüketim önerisi günde 1 fincandır. Ancak şiddetli kabızlık durumlarında günde 2 fincana kadar çıkılabilir.

Sinameki çayını 1 haftadan daha uzun süre tüketmeyin. Şiddetli yan etkilere neden olabilir.

Sinameki çayı zayıflatır mı?

Sinameki, metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeyi teşvik ettiği iddia edilen bitki çaylarına ve takviyelerine giderek daha fazla dahil edilmektedir. Bu ürünler genellikle “zayıflama çayları” veya “teatoxlar” olarak bilinir.

Ancak sinamekinin detoks ya da kilo verme rutini içinde kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Aksine sinameki çayını bu şekilde kullanmak çok tehlikeli olabilir. Sinameki normal bağırsak dokusu fonksiyonunu değiştirebilir ve laksatif bağımlılığa neden olabilir. Bu nedenle sık veya uzun süreli kullanıma uygun değildir.

Ayrıca, 10.000’den fazla kadının katılımıyla gerçekleştirilen geniş çaplı bir araştırma, kilo vermek için müshil kullanan kadınlarda yeme bozukluğu geliştirme olasılığının 6 kat daha fazla olduğunu bulmuştur.

Müshil kullanmak kilo vermenin veya vücut yağını azaltmanın güvenli bir yolu değildir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, en iyi seçenek diyet ve yaşam tarzı değişiklikleridir.

Sinameki çayı zararları

Sinameki çayı, çoğu yetişkin ve 12 yaş üstü çocuklar için genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, çeşitli riskleri ve yan etkileri vardır:

  • En yaygın yan etkiler; mide krampları, mide bulantısı ve ishaldir. Bununla birlikte, bu semptomlar genellikle hafiftir ve nispeten hızlı bir şekilde düzelme eğilimindedir.
  • Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Beklenmeyen bir etki görürseniz sinameki çayını içmeyi bırakın.
  • Uzun süreli kullanımı müshil bağımlılığına (bağırsaklar artık yardımsız hareket edemezler), elektrolit bozukluklarına ve karaciğer hasarına yol açabilir. 7 günden fazla kullanmayın. (3)
  • Genellikle hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez.

Crohn Hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Sinameki çayı içtiğiniz dönemde aynı zamanda bol miktarda sıvı veya elektrolit solüsyonları içmek önemlidir. Bu, eğer ishaliniz varsa çok fazla sıvı veya elektrolit kaybetmenizi önler.

Kimler sinameki çayı içmemeli?

Eğer aşağıdaki rahatsızlıklardan birine sahipseniz sinameki çayı içmeyin. Şiddetli yan etkiler yaşayabilirsiniz:

Karın ağrısı neden olur? Ne iyi gelir? Doğal tedaviler

Herhangi bir kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa, sinameki kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Hamileler ve emziren anneler sinameki içebilir mi?

Kabızlık özellikle gebelikte çok sık karşılaşılan bir sorundur. Ancak sinameki çayının hamilelikte ya da emzirirken tüketiminin güvenli olup olmadığı henüz tam bilinmemektedir.

Hamilelikte kullanımı doğuştan gelişen anormalliklere neden olmaz. Ya da emzirirken tüketildiğinde anne sütüne geçmez ve bebeğin dışkılamasında bir değişikliğe neden olmaz. Ancak yine de kabızlık sorunu yaşayan hamile ya da emziren kadınlar sinameki veya başka bir müshil kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Sinameki çayı hangi ilaçlarla içilmez?

Aşağıdaki ilaçlardan ya da takviyelerden birini kullanıyorsanız sinameki çayı tüketmeyin:

  • Bazı doğum kontrol ürünleri: Sinameki, vajinal halka, yama veya doğum kontrol hapları gibi bazı kontraseptiflerde östrojen formuyla etkileşime girerek koruyucu etkilerini azaltabilir.

Östrojen nedir? Ne işe yarar? Eksikliği ve fazlalığı ne tür sorunlar yaratır?

  • Digoksin: Sinamekinin neden olabileceği potasyum seviyelerinde elektrolit dengesizlikleri digoksin alan biri için sorunlara neden olabilir.
  • Varfarin: Sinameki ishale neden olabilir ve Varfarin alan kişilerde ishal ciddi kanama riskini artırabilir.
  • Diüretikler: Sinameki ve diüretiklerin birlikte kullanımı potasyum seviyelerinin tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olabilir.
  • Östrojenler: Hormon replasman tedavilerindeki östrojenler, doğum kontrol hapları ile aynı şekilde tepki verir. Vücutta östrojen emilimi azalabilir ve tedavi işe yaramaz.
  • Meyan kökü ve atkuyruğu: Sinamekiyi her iki bitkiyle de kullanmak potasyum seviyesi ciddi düzeyde düşebilir.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Senna2- Senna Tea3- Senna (Senokot)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla