Vitamin eksikliği ve depresyon: Depresyonla savaşan besin ve vitaminler

8 Kasım 2016   |    16 Ağustos 2022    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Depresyon, Ruhsal Sağlık Print

Gündelik hayatın stresi, sosyal şartlar, uzun süren zorlayıcı yaşam koşulları gibi çevresel şartlara bağlı olarak oluşan “depresyon” hakkında bilgi veren Dr. Orçun Orhun; alınacak takviye gıda ve vitaminler ile depresyon belirtilerinde azalma görülebileceğinin altını çizdi. Depresyona hem sosyal şartların hem de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların sebep olabileceği belirten Dr. Orçun Orhun; en sık karşılaşılan depresyon belirtilerinin; üzüntü, ilgisizlik, yaşamdan zevk almama ve huzursuzluk olduğunu açıkladı. Depresyonun genellikle ilaç tedavisi ile kontrol altına alındığını söyleyen Dr. Orhun; gıda takviyeleri ve vitamin desteği ile de depresyon belirtilerinde azalma sağlanabileceğini belirtti.

En sık görülen depresyon belirtisi: Uykusuzluk

Depresyon tanısı konmuş kişilerde C vitamini, B6 vitamini, D vitamini ve folik asit, demir gibi maddelerin eksikliğinin görüldüğünü vurgulayan Dr. Orhun, özellikle magnezyum eksikliğinin depresyon semptomlarına sebep olabildiğinin altını çizdi. Depresyonun en sık karşılaşılan belirtilerinden birinin de uykusuzluk olduğunu söyleyen Dr. Orhun, bu belirtilerin yanında iştahsızlık, cinsel isteksizlik, enerji kaybı ve çabuk yorulmanın da geldiğini belirtti.

Vitamin takviyeleri ne zaman kullanılmalı? Fayda ve zararları nedir?

Depresyonla savaşan besin ve vitaminler

Yapılan çalışmalar sonucunda D vitamini eksikliğinin kronik yorgunluğa ve depresyona yol açabileceğini gösterdiğini açıklayan Dr. Orçun Orhun, eksikliği depresyona yol açabilecek besin ve vitaminler konusunda açıklamalarda bulundu. Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin için; hindi, tavuk eti, peynir, yoğurt ve yüksek karbonhidratlı meyveler ve soya ürünlerinin tüketilmesinin faydalı olabileceğini vurgulayan Orhun, zengin omega 3 kaynağı olan balık ve ceviz’in de önemine dikkat çekti.

Folik asitten zengin yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini kaynağı brokoli, narenciye gibi meyve ve sebzeler, B6’dan zengin fındık, antep fıstığı, balık, B12 vitamini açısından zengin ciğer, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et ve peynir, çinko kaynagindan zengin kuruyemişler de depresyon belirtilerinde azalma sağlayabiliyor.

Doğum kontrol hapları depresyon görülme riskini artırabilir

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde depresyon belirtileri görülebileceğini açıklayan Dr. Orçun Orhun, alkol kullanan kişilerin de bu risk grubunda olduğunu belirtti. Hamilelik döneminde alınması gereken en önemli besin desteğinin folik asit olduğunu belirten Orhun; folik asitin hem anne hem de bebeğin sinir sistemi gelişimi açısından taşıdığı önemi vurgulayarak, omega 3 desteğinin de hamilelik sonrası görülen depresyona faydalı olabileceğini belirtti.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Düzenli vitamin ölçümü ve gıda takviyesi

Belli aralıklarla eczanede vitamin ölçümü veya aile hekimine giderek kan tahlili yaptırılmasıyla vücudun ihtiyacı olan eksik vitaminler saptanabilir. Vitamin eksikliğine göre doktorunuzun önerdiği ürünleri kullanabilirsiniz. Eczane dışında satılan ürünlerin içerik ile kullanım bakımından önerilmez ve güvenli değildir. Depresyon bir hastalıktır ve bir uzman tarafından ayrıntılı bir muayene ile tespit edilmesi gerekir. Belirtilen gıdaların alınmaması direkt depresyona neden olmaz ama depresyon riskini artırabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla