YOAK ilaçlarında doz atlanması veya fazla dozda öneriniz nedir?

Kategori: Kardiyoloji, Tedavi Rehberleri, YOAK Rehberi Print

namik-ozmenPlanlı dozun alınmasının unutulması durumunda: Günde 2 defa (12 saat arayla) alınan bir ilaç ise; alınması gereken saatten itibaren 6 saate kadar zaman geçmiş ise unutulmuş olan dozun alınmasını, eğer 6 saatten daha uzun süre geçmiş ise o doz atlanıp, tedavi planındaki sonraki alınması gereken dozun, alınması gereken saatinde alınarak devam edilmesini önermektedir.

Günde tek doz alınan ilaç ise; alınması gereken saatten itibaren 12 saate kadar süre içerisinde unutulmuş olan dozun alınmasını, eğer 12 saati geçmiş ise o günkü doz atlanıp, ertesi gün alınması gereken dozun, alınması gereken saatte alınarak planlı tedavinin devam edilmesini önermektedir.

Heparin nedir? Neden kullanılır? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Çift doz alınması durumunda: EHRA aynı kılavuzunda; eğer günde 2 defa alınan ilaç yanlışlıkla iki tane içilmişse; takip eden alınması gereken dozun atlanmasını yani alınmamasını, ertesi gün planlı tedavinin devam edilmesini, günde 1 defa alınan ilaç ise; ertesi gün planlı tedavide değişiklik yapılmadan devam edilmesi önerilmektedir.

Eğer hasta ilacını alıp, almadığından emin değilse: Günde 2 defa alınan ilaç ise; ilave doz alınmadan takip eden yani 12 saat sonra alınması gereken dozu almalı, günde 1 defa alınan bir ilaç ise; ilave bir doz daha almalı, ertesi planlı tedaviye değişiklik yapılmadan devam etmelidir.

Varfarin (coumadin) nedir? Ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir?

YOAK’ların düzenli alınmasının önemlidir. Hasta ve yakınlarının eğitimi, ilaç kutularında işaretli takvim konulması, ilaç alınma zamanında ikaz eden alarm sistemleri gibi kolaylaştırıcı yöntemlerin kullanılması da bu tür sorunlarla karşılaşılmasını önleyebilir.

Yeni Oral Antikoagülan Kullanımında En Sık Sorulan 20 Soruya 20 Uzman Yanıtı

Pratik hayatta yeni oral antikoagülanları hangi hastalarda tercih ediyorsunuz?

Varfarin Kullanan NVAF Hastasında TTR Değeri >%70 ise YOAK’a Geçmeli miyiz?

CHADS2-Vasc =1 Olan hastalarında OAK tercihiniz nedir?

Yeni Oral Antikoagülanların Varfarin’e üstünlüğü söz konusu mu?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla