İmuneks (beta glukan) nedir? Bağışıklığa faydaları ve yan etkileri

Yazan Ecz. Ayşegül Özlü
8 Şubat 2019   |    24 Ağustos 2023    |   Kategori: İlaçlar, Sağlık Sözlüğü, Vitaminler Print

İmuneks, beta glukan kullanılarak üretilen ve bağışıklık sistemini destekleyen genellikle kapsül formunda kullanılan bir üründür. Antioksidan özelliği olan beta glukan, bakteri, mantar, maya, ve yulaf gibi bazı ürünlerin hücre duvarlarında bulunan bir çeşit karbonhidrattır. Bağışıklık sistemini güçlendiren beta glukanların yüksek kolesterol, diyabet, kanser, yüksek tansiyon tedavisinde destek olarak kullanılmasını destekleyen pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yorgunluk, stres, mevsim geçişleri, nezle, grip, üst solunum yolları enfeksiyonları ve bazı alerjiler gibi hastalıklarda da destek ürün olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte dermatit, egzama, yara ve yanıklarda da haricen de kullanılabilmektedir.

İmuneks nedir?

İmuneks kimyasal adı ile 1,3-1,6 beta glukan içeren bir gıda takviyesidir. Beta glukan, bir çeşit karbonhidrat yani şeker yapısı olup maya, bakteri ve mantarların hücre duvarlarında yer alır. İmuneks uzun yıllardır kullanıldığı için pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Kanser tedavisinde destek potansiyeli, diyabet tedavisinde yardımcı özelliklerinin yanı sıra özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir.

Triptofan nedir? Faydaları nelerdir? Eksikliği ve tedavisi

Gıdalarda, özellikle tahıllarda bulunan beta glukanlar gıdaların işlenmesi esnasında kayba uğramaktadır. Bu nedenle günlük beslenme ile yeteri kadar alınamamaktadır.

Yakın zamanda yapılan çalışmalarda da beta glukanların bağırsak florası üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Lifli yapıları sayesinde bağırsağımızdaki faydalı bakterilerin artmasını, kan şekerimizin daha dengeli şekilde yükselmesini sağladıkları için özellikle sindirim sistemimiz üzerinde olumlu etkileri olduğundan bahsedilebilir.

Beta glukanlar sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemi destekleyici özelliği yıllardır bilinen beta glukan, doğal ve sonradan edinilmiş bağışıklığı destekler. Bunun yanı sıra İmuneks, antitümör, antiviral, antibakteriyel, antifungal aktivitelerinin olduğunu, yara iyileşmesine yararlı etkileri olduğunu ve yara dokusunu azalttığını gösteren yayınlar bulunmaktadır.

İlaç Bilgi Kartı
Etken Maddesi Beta-glukan
Grubu Gıda takviyesi
Kullanım Alanı Bağışıklığı destekleme
Muadili (Eşdeğeri) Ligone, Imunol, Vita-Glucan, Imutor, One-up…
Formları Kapsül, likit (şurup), sprey
Reçete Türü Normal / Prospektüsünü gör>>>

İmuneks özellikleri ve etki mekanizması

Beta glukan ağız yoluyla alındığında sindirim sistemimizden emilerek dolaşımımıza katılmaktadır. Dolaşım sistemimizdeki beta glukanlar bağışıklık sistemi hücrelerimizi uyararak bağışıklık cevabımızın ve kapasitemizin artmasına yardımcı olmaktadır.

Beta glukan bağışıklık sistemi hücrelerimizden olan akyuvarlar yani beyaz kan hücrelerini aktive etmektedirler. Bu hücreler aktive olunca bakteri ve virüslerle daha etkin savaşarak vücudumuzun hastalığı daha kolay atlatmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi hücrelerimizin enfeksiyon bölgesine göçünü hızlandırır.

Lökosit (akyuvar) nedir? WBC yüksekliği ve düşüklüğünün nedenleri

Beta glukanın sağlık üzerindeki etkileri kimyasal yapısına göre değişmektedir. Ekmek mayasından elde edilen beta glukanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri daha belirginken, yulaftan elde edilen beta glukan formunun ise sindirim sistemi, kan şekeri ve kolesterol dengeleri üzerindeki etkileri daha belirgindir. Bu nedenle kullanım amacına uygun beta glukan türevi seçilmelidir.

İmuneksin bağışıklığa faydaları

Beta glukanların bağışıklık destekleyici etkisi en az 50 yıldır çalışılmaktadır. Beta glukanlar, bakteri ya da virüsler gibi enfeksiyon kaynaklarının daha kolay tespit edilerek yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Beta glukanlar etkisini pek çok bağışıklık hücresine etki ederek gösterir. Bağışıklık destekleyici özellikleri hem doğal hem de sonradan edinilmiş bağışıklık üzerinde etkili olmaktadır.

İmuneks formları ne için kullanılır?

Grip ve nezle tedavisinde

Grip, virüslerin neden olduğu bir rahatsızlık olup, halsizlik, eklem yerlerinde ağrılar, ateş gibi ciddi belirtileri olan bir hastalıkken, nezle de daha çok burun akıntısı, hafif öksürük gibi gribe göre çok daha hafif seyreden bir hastalıktır.

Beta glukan (İmuneks) bakteri, virüs, parazit, mantar gibi faktörlere bağlı olarak enfekte olmuş kişilerde kullanıldığında ilaçların etkinliğinin artmasına yardımcı olur ve kişi bu hastalıkla daha kolay savaşır. Bağışıklık sistemi hastalık etkenleri ile savaşırken desteklenerek hastalık daha kolay atlatılır.

Hekiminizin uyguladığı tedaviye destek olarak yine hekiminizin önerisiyle beta glukan içeren ürünler kullanabilirsiniz. Doktor önerisi olmadan almayınız!

Nezle nedir, nasıl tedavi edilir? Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Kolesterol

Özellikle maya veya arpadan elde edilen beta glukan türlerinin kolesterol üzerinde etkili olduğuna dair çeşitli çalışmalar olmakla birlikte bu etkileri henüz kanıtlanmış değildir. Bu etkinin beta glukanın lifli yapısından kaynaklandığı, yağların daha düzgün şekilde emilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kanser

Beta glukan ve kanser hücreleri üzerinde yapılan deneysel bazı çalışmalarda olumlu denilecek bazı etkiler görülse de bu çalışmalar henüz başlangıç düzeyindedir.

Spesifik olarak intravenöz (damardan verilen) beta-glukan türlerinin damar veya kas içine atış olarak verilmesinin, geleneksel kanser tedavisi ile birlikte uygulandığında ileri kanserli bazı insanlarda yaşamı uzatabildiğine dair bazı kanıtlar vardır.

Ancak bu tedavi kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır ve en az bir yıl süreyle verilmelidir. Ayrıca kemoterapi gören hastalar kesinlikle hekimlerine danışmadan hiçbir takviyeyi kullanmamalıdırlar.

Yara tedavisi

Beta glukanın yara tedavisinde de faydaları olduğu ve yara izlerinin azaltılmasında etkili olduğuna dair yayınlar bulunmaktadır.

İmuneks nasıl kullanılır?

Özellikle mevsim geçişlerinde, stresli dönemlerde ve bağışıklık sistemini desteklenmek için Beta glukan (İmuneks) hekim ve eczacınızın önerisiyle kullanılabilir. Günde 1 veya 2 tablet/kapsül gıdalarla birlikte kullanılabilir. En doğru doz ve uygulama şekli için mutlaka hekim ve eczacınızın görüşünü almayı unutmayın. Kullanım esnasında beklenmedik bir etki gördüğünüzde de mutlaka hekiminizi bilgilendirin.

Gribe ne iyi gelir? Grip ne zaman tehlikelidir? Nasıl hafif atlatılır?

İmuneks formları

İmuneksin şurup, kapsül ve tablet formları bulunmaktadır. Sadece Beta glukan (İmuneks) içeren formüllerin yanı sıra çinko, kara mürver ekstresi, koenzim Q10 gibi farklı maddelerle de kombine edilmiş beta glukan ürünleri mevcuttur. Dünyada da kimyasal olarak değiştirilmiş, zincir yapısı farklılaştırılmış beta glukan türevleri mevcuttur.

Beta glukanların kimyasal yapılarındaki zincir türlerine göre etkileri değişmektedir. Hangi amaçla destek olarak kullanacaksanız hekim ve eczacınıza danışınız.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

İmuneksi kimler kullanmamalı?

  • Beta glukanın (İmuneks) hamilelik ve emzirme döneminde kullanımına dair yeterli bilimsel veri yoktur. Bu nedenle bu dönemlerde kullanılmaması tavsiye edilir.
  • Beta glukanın (İmuneks) bağışıklık sistemi üzerindeki uyarıcı etkisinden dolayı da AIDS, MS (multipl skleroz) gibi bağışıklık sisteminin normalden daha fazla çalıştığı otoimmun hastalıklarda ya da bağışıklık sisteminin baskılanması gereken durumlarda kullanılması sakıncalıdır.
  • Beta glukan (İmuneks) bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların etkilerini azaltabilir. Azatiyoprin (Imuran), basiliksimab (Simulect), siklosporin (Sandimmune), daklizumab (Zenapax) ve kortizon türü ilaçlarla kesinlikle Beta glukan (İmuneks) kullanılmaması gerekir.
  • İmuneksin yan etkileri ve zararları

    İmuneks, ağız yoluyla alındığında güvenli kabul edilebilir. Özellikle gıda takviyesi olarak alındığında beklenen bir yan etki literatürde verilmemiştir. Beta-Glukan ekmek mayası ekstraktından ve bazı doğal kaynaklardan elde edilen lif yapısındadır.

Kortizon nedir? Ne için kullanılır? Faydaları ve yan etkileri

Bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından besinlerde ve beslenme desteği ürünlerde güvenle kullanılabileceği onaylanmıştır. Enjeksiyonla kullanıldığında bazı yan etkiler olmakla birlikte bu kullanım türü ülkemizde uygulanmamaktadır. Yine de beta glukan (İmuneks) ya da herhangi bir takviye kullanılırken normalden farklı bir etki gördüğünüzde mutlaka hekiminizi bilgilendiriniz.

İmuneks (beta glukan) reçetesi

İmuneks (beta glukan) ile ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için İmuneks Reçetesine şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla