Passiflora bitkisi ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

16 Şubat 2017   |    3 Mart 2023    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Türkçe adı çiçeklerinden dolayı “çarkıfelek” olarak bilenen “passiflora” hakkında bilgi veren Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, uykusuzluk, adet görme ve menapoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlik gibi şikâyetleri olan kişilerin, sentetiklerden önce passiflorayı kullanabileceğini söylerken, kullanımdan önce eczacılara danışmanın da ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Ekrem Sezik, passifloranın hangi şikâyetlere karşı kullanılabileceği ve kullanım miktarı hakkında bilgiler paylaştı.

Passiflora nedir?

Ülkemizde, değişik passiflora türleri süs için Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde, tırmanıcı olmalarından ve bilhassa güzel, büyük çiçeklerinden dolayı bahçelerde yetiştirilir. Passifloranın Türkçe adı çiçeklerinden dolayı ‘çarkıfelek’. İşte bu türlerden bilimsel adı Passiflora incarnata olanı eczacılıkta kullanılıyor. Vatanı Kuzey Amerika. Dünyaya buradan yayılmış. Buna tıbbi passiflora diyoruz.

Passiflora neye iyi gelir?

  • Anksiyolitik etkisiyle anksiyete (kaygı) belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Uykusuzluk veya diğer uyku bozukluklarının tedavisinde faydalı olabilir.
  • Kan basıncını düşürücü etkisi vardır.
  • Sıcak basmaları ve uykusuzluk gibi menopoz semptomlarını hafifletebilir.
  • Astım veya artrit gibi iltihaplı durumları olan insanlar için faydalı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.
  • İçerdiği antioksidanlarla serbest radikallerin neden olabildiği hücresel hasara karşı koruma sağlayabilir.

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Passiflora’nın potansiyel faydalarını ve risklerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bu nedenle doktorunuza danışmadan tıbbi tedavinin yerine kullanmayın.

Passiflora bitkisinin hangi kısımları kullanılıyor?

Tıbbi passifloranın, çiçek ve meyvelerini de taşıyabilen yapraklı toprak üstü kısımları toplanır, kesilir ve kurutulur. Bu kısımlar ya doğrudan veya bu kısımların alkolle ekstre edilmesiyle elde edilen çözeltileri veya değişik organik çözücülerle ekstre edilmesi sonucu elde edilen kuru özütleri değişik bitkisel ürünlerin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Şerbetçi otu nedir, nasıl kullanılır? Sağlığa faydaları nelerdir?

Passifloranın kullanım izni

Avrupa İlaç Kurumu (AİK) passiflorayı ‘Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün’ olarak kabul etmiştir ve kullanım amacını ‘Stresin hafif belirtilerine ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olma.’ şeklinde belirtir. Sağlık Bakanlığı ise passiflora preparatlarının satışa sunulmasını kabul etmiştir. Preparatların prospektüslerinde, ‘Huzursuzluk, endişe, adet görme ve menapoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlikte, uykusuzluk gibi şikâyetlerin giderilmesinde destekleyici olarak kullanılır’ ifadesi bulunur.

Uykusuzluk neden olur? Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ve çaylar

Passiflora nasıl kullanılır?

Passiflora tek başına veya valeriyan, melisa, şerbetçi otu gibi bitkilerle yapılan çay karışımlarıyla tüketilebilir. Ayrıca eliksir, şurup, tablet gibi formları “geleneksel bitkisel tıbbi ürün veya takviye edici gıda” tanımlarıyla piyasada bulunmaktadır.

Passifloranın kullanım miktarı

  • Çay: 1-2 g. bitki kısmı üzerine 150 ml sıcak su ilâve edip 10 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı günde 1-4 defa içebilirsiniz. Poşet halinde ise, çayı her seferde 1 poşet kullanarak hazırlayın.
  • Avrupa İlaç Kurumu, 12 yaş altı için kullanılmasını tavsiye etmez. Ama ESCOP yani Avrupa Bilimsel Bitkilerle Tedavi Birliği ve diğer kaynaklar, 3-12 yaş arası çocuklarda, çocuğun ağırlığına göre ayarlanmış miktarlarda kullanılabileceğini belirtmektedir. Zaten piyasada satılan ürünlerde de 3 yaş üzerindeki çocuklar için uygun kullanım dozları bulunmaktadır.
  • Sıvı ekstrakt, şurup ve tablet gibi ürünlerde, ürünün prospektüsünde verilen miktarlarda kullanılmalıdır.

Passiflora’nın etkisi hemen değil, zaman içinde, 5-6 gün sonra görülmeye başlar.

Melisa çayı nasıl demlenir? Melisa çayının faydaları ve zararları

Passifloranın yan etkileri

Passiflora, genel olarak güvenli kabul edilirken, herhangi bir bitkisel takviye veya ilaç gibi yan etki riski vardır. Örneğin yüksek dozlarda alındığında uyku hali, dikkat dağınıklığı, kalp atışında hızlanma, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca nadir de olsa bazı kişilerde bulantı ve kusma, baş ağrısı, kafa karışıklığı ya da alerjik reaksiyona neden olabilir.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, Passiflora almayı bırakın ve doktorunuza danışın. Özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız veya herhangi bir temel sağlık durumunuz varsa, yeni bir takviye veya ilaç almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Passiflora ile ilgili sık sorulan sorular

Kısa Bilgiler

Passiflora uyku yapar mı?

Passiflora normalde uyku problemlerinde kullanılır. Uyku kalitesini arttırmaya ve uykuya gecişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ancak yüksek dozlarda alındığında gün içerisinde de uyku haline neden olabilir.

Passiflora ne zaman içilmeli?

Eğer Passiflora'yı anksiyete (kaygı) için kullanıyorsanız doktorunuzun önerisi doğrultusunda sizi endişelendiren bir olaydan önce alabilir ya da günlük takviye olarak kullanabilirsiniz. Uykusuzluk için kullanıyorsanız yatmadan önce yaklaşık 30-40 dakika önce çayını içebilir ya da takviye olarak alabilirsiniz.

Passiflora antidepresan mı?

Passiflora'nın hafif antidepresan etkileri olabileceğini gösteren bazı sınırlı kanıtlar olsa da depresyon için birincil tedavi olarak kabul edilmez. Yapılan bazı araştırmalarda ruh hali üzerinde olumlu, antidepresan benzeri etkileri olduğu gözlense de bir antidepresan olarak etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla