Kabak çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Kabak çekirdeği yağı mükemmel bir vitamin, mineral ve doymamış yağ kaynağıdır. Piyasada sıvı ya da kapsül formlarında bulunabilir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca prostat ve mesane hastalıklarına karşı koruyucudur. Saç dökülmesini önleyebilir ve yenilerinin çıkmasına yardımcı olur. Menopoz semptomlarını hafifletebilir ve içerdiği yoğun çinkoyla depresyon gibi ruhsal hastalıkların tedavisini destekler. Genellikle belirgin bir zararı olmasa da, güçlü bir besin olduğu için hastalığı olan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktora danışması önerilmektedir. 

Kabak çekirdeği yağı faydaları

Mesane sağlığını destekler

Sık idrara çıkma, idrarını tutamama ve geceleri uyurken idrar kaçırma gibi semptomlara neden olan aşırı aktif mesanenin tedavisine yardımcı olabilir. (1)

Kabak çekirdeği faydaları ve zararları nelerdir? Neye iyi gelir?

Kabak çekirdeği yağının prostata faydaları

Araştırmalar, iyi huylu (benign) prostat hiperplazisini (BPH) iyileştirmeye yardımcı olabildiğini göstermektedir. BPH, prostatın büyüyerek idrar akışını engellediği yaygın bir durumdur. (2)

Ayrıca topikal olarak uygulandığında, yaşlı erkeklerde sık görülen bir enfeksiyon olan kronik bakteriyel olmayan prostatit tedavisinde kullanılabilir. (3)

Kalp hastalıklarına karşı koruyabilir

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kalp hastalığı riskini arttıran faktörlerdir. Kabak çekirdeği yağı bir doymamış yağ türü olduğu için hem kötü kolesterolü hem de kan basıncını düşürme potansiyeline sahiptir. (4)

Ayrıca araştırmalar bu yağın kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek başka anti-inflamatuar etkileri de olduğunu göstermektedir.

Depresyon tedavisini destekleyebilir

Bazı çalışmalar bu yağın ruh halini iyileştirici ve depresyon tedavisini destekleyici özellikte olduğunu göstermektedir. (5)

Depresyon tedavisi: Hangi yöntem etkili? Psikoterapi mi, ilaç tedavisi mi?

Zengin çinko içeriğinin bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Çünkü çinko düzensizliği Alzheimer, Parkinson hastalığı ve depresyon gibi çeşitli psikiyatrik hastalıkları tetikleyebilir.

Menopoz semptomlarını azaltabilir

Yapılan bir araştırma 12 hafta boyunca her gün iki gram kabak çekirdeği yağı içen kadınlarda sıcak basması, eklem ve baş ağrısı gibi menopozsemptomlarının azaldığını göstermektedir. Ayrıca “iyi” kolesterol olan HDL seviyelerinde artış ve kan basıncında azalma da gözlenmiştir. (6)

 

Metabolik hastalıklardan koruyabilir

Metabolizma, vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerden enerji almak veya enerji üretmek için kullandığı süreçtir. Karaciğeriniz veya pankreasınız gibi bazı organlar hastalandığında veya normal şekilde çalışmadığında metabolik bir bozukluk meydana gelir. Örneğin diyabet metabolik bir hastalıktır. Kabak çekirdeği yağı, metabolik bozukluğun önlenmesi ve tedavisine yardımcı olur. Ancak konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. (7, 8)

Kabak çekirdeği yağının saça faydaları

İçerdiği fitosteroller sayesinde saç dökülmesini önleyebilir. Fitosteroller, birçok bitkide bulunan sterollerdir. Saç derisinde saç dökülmesine neden olan enzimleri ve hormonları bloke edebildiği düşünülmektedir.

Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir? En etkili tedavi yöntemleri

Hafif ila orta derecede saç dökülmesi olan erkeklerle yapılan bir araştırmada denekler 24 hafta boyunca günde 400 miligram kabak çekirdeği yağı kapsülü almışlardır. Araştırmanın sonucunda yağın dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını desteklediği gözlenmiştir. Ancak konuyla ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. (9)

Kabak çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır?

Kabak çekirdeği yağını doğal bir saç onarıcı olarak kullanmanın birkaç yolu vardır:

 • Takviyeler: Kapsül formundadır. Piyasada farklı dozajlarda bulunabilir. Miktarı ve kullanım şekli ile ilgili önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Sıvı formu: Günde 1 yemek kaşığı alabilirsiniz.
 • Topikal uygulama: Yağ doğrudan saç derisine uygulanabilir. Saçların çok yağlanmasını önlemek için sadece haftada ya da ayda bir kez uygulama tavsiye edilir.

Kabağın faydaları nelerdir? Kabak detoksu nasıl yapılır?

Nasıl yapılır?

 • Saçınızı şampuanlayın.
 • Yağ kavanozunu 1-2 dakika sıcak suya koyun. Yağın çok ısınmadığından emin olun. Ilık olmalı
 • Yağ ile saç derinize nazikçe masaj yapın.
 • Saçınızı ılık bir havluya sarın. En az 20 dakika bekleyin.
 • Ardından saçınızı ılık suyla durulayın.

Kabak çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

 • Kabak çekirdeği yağını piyasada sıvı ya da kapsül formlarında bulabilirsiniz.
 • Sıvı formu soslarda ve farklı tariflerde kullanabileceğiniz yemeklik yağ olarak da satılmaktadır. Ancak içindeki antioksidanların korunması açısından soğuk sıkım tercih edin.
 • Bu yağ kızartma ya da soteleme gibi sıcak kullanıma uygun değildir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Kabak çekirdeği yağı nasıl saklanmalı?

 • Şişesini eğer henüz açmadıysanız doğrudan güneş ışığından uzak, serin bir dolapta saklayın.
 • Açtıktan sonra buzdolabına koyun. Ancak kullanmadan önce oda sıcaklığına getirin.
 • Uygun şekilde saklandığında iki yıla kadar dayanabilir.

Kabak çekirdeği yağının zararları ve yan etkileri

Genellikle güvenli bir besindir. Ancak çok güçlü bileşenlere sahip olduğu için, kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Olası riskler şunlardır:

 • Ölçülü tüketilmezse kilo alımına neden olabilir.
 • Uygun şekilde saklanmazsa kolayca bozulur.
 • Tansiyonu düşürebileceği için zaten tansiyonu düşük olan kişiler dikkatli tüketmelidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla