Çörek otu yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

7 Aralık 2019   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Çörek otu yağı, binlerce yıldır kullanılan çok faydalı şifalı bir yağdır. İlaç, gıda ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Romatoid artrit, astım, alerjik rinit gibi pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Çörek otu yağı, sedef, akne, vitiligo gibi cilt hastalıkları için de kullanılmaktadır. Ayrıca saç için yenileyici ve onarıcı etkiye sahiptir. Kuru ve cansız saçlara parlaklık verir. Özellikle kış aylarında kuru ve çatlayan ciltlerde kullanılan çörek otu yağı, cildi yumuşatır ve çatlakları azaltır. Ayrıca antioksidan, anti-inflamatuar özellikleri vardır ve iltihap tedavisine yardımcı olur. Doktorunuza danışmadan hastalık tedavisinde kullanmayınız.

Çörek otu yağının özellikleri

Çörek otu, mavi ve beyaz çiçekleri olan küçük bir bitkinin (Nigella sativa’nın) siyah tohumlarıdır. Bu tohumlar ve yağı binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullanılıyor. Araştırmalar çörek otu yağının içerdiği antioksidan ve antienflamatuar bir bileşik olan timokinonun, birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca timokinon çok az yan etkiye neden olan bir bileşik ve anti-kanser etkisiyle klasik ilaçlara alternatif etkilere sahip. (1)

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Çörek otu yağının faydaları

 • Astım semptomlarını azaltır
 • İltihaplı sivilceleri kurutmaya yardımcı olur
 • Yağ olarak akne, sedef gibi cilt sorunlarına iyi gelir
 • Kapsül olarak tüketildiğinde kolesterolü dengeler
 • Romatizmal hastalıklarda eklem sorunlarını hafifletir (2)
 • Reflü şikayetlerini giderir
 • Ülsere tedavisine katkısı vardır
 • Mide ağrısını azaltır
 • Saç köklerini güçlendirir

Çörek otu yağı neye iyi gelir?

Romatoid artrit semptomlarını iyileştirebilir

Yapılan çalışmalarda çörek otu yağının anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde romatoid artrit hastalarında iltihabı iyileştirebildiği ve oksidatif stresi azaltabildiği gözlenmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre, 2 ay süresince çörek otu yağı kapsülü kullanan hastalarda eklemlerde şişlik ve sertliklerde azalma saptanmıştır.(3)

Kanser tedavisinde kullanılabilir mi?

Çörek otu yağı, kanserle mücadele gücüne sahip bir bileşik olan, timokinon açısından son derece zengindir. Farelerle yapılan deneylerde tümörleri küçülttüğü, büyümelerini yavaşlattığı ve ayrıca dokuları radyasyon hasarına karşı koruduğu gözlenmiştir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. (4)

Çörek otu yağının cilde faydalıdır

 • Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, kaşıntılı ve ağrılı olabilen yaygın otoimmün bir cilt rahatsızlığıdır. Yapılan bir çalışmada çörek otu yağının topikal kullanımının cilt koruyuculuğunu arttırdığı ve sedef hastalığı semptomlarını azalttığı bulunmuştur. Başka bir çalışmada ise topikal ve oral yolla kullanımının etkiyi daha da arttırdığı gözlenmiştir.(5)

Çörek otu, neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

 • Akne vulgaris

Yapılan pek çok çalışmada topikal uygulanan çörek otu yağının hafif veya orta şiddetli akne vulgaris tedavisinde etkili olduğu, iltihap ve lezyonu azalttığı bulunmuştur. Ayrıca yan etkilerinin diğer ilaçlara göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

 • Vitiligo

Vitiligo, psikolojik sorunlara neden olabilen hipopigmentasyon bozukluğudur. Yapılan araştırmalarda topikal ya da oral yolla kullanılan çörek otu yağının vitiligo lezyonlarında azalmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir. (6)

Kolesterolü dengeler

Kolesterolün dengeli olmasında yağ asitlerinin çok büyük önemi vardır. Çörek otunun yağı, içerdiği linoleik ve oleik asitler sayesinde kolesterolü düşürür ve kolesterol değerinin dengelenmesine yardım eder. (7)

Mide sorunlarını giderir

Çörek otu yemek mide ağrılarını, mide kramplarını ve reflüyü azaltır. Yağı ise gaz, karın şişkinliği ve ülser üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Astım semptomlarını azaltır

Anti-inflamatuar etkiye sahip olan bu yağ, astım semptomlarının baskılar. Solunum yollarındaki iltihabın azalmasını sağlayarak bronşit semptomlarını da hafifletebilir. (8)

Astım nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi ve hastalara öneriler

Çörek otu yağı saman nezlesine faydaları

Alerjik rinitin (saman nezlesi) tam bir tedavisi zordur ancak çörek otu yağının semptomların şiddetini azaltabildiği araştırmalarla gösterilmiştir. Alerjik rinit hastalarıyla yapılan küçük çaplı bir çalışmada, 6 hafta burun damlası olarak çörek otu yağı kulanan hastalarda, göz kaşıntısı, burun tıkanıklığı gibi semptomların azaldığı saptanmıştır.(9)

Çörek otu yağı zayıflatır mı?

Bu şifalı yağ, trigliserid seviyelerini düşürerek vücut kitle endeksinin azalmasına destek olur. Bunun yanı sıra insülin seviyesini de kontrol ederek metabolizmayı da hızlandırabilir. İnsulin seviyesinin dengelenmesi ile glukoz kontrolü sağlanır. Bu sayede açlık hissinde bir azalma oluşur. Açlık hissinin azalması ve metabolizmanın hızlanması sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Çörek otu yağının zayıflamaya yardımcı olan diğer özelliği ise iltihap kurutucu, ödem attırıcı etkisidir. Eğer kapsül olarak kullanacaksanız, doktorunuza danışmadan kullanmayın, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Çörek otu yağının cilde faydaları

Çörek otu yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar cilt sağlığına pek çok açıdan fayda sağlayabilir. Cildi nemlendirir ve bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırarak, çevresel stresleri önleyerek, sağlıklı yeni hücrelerin büyümesini harekete geçirerek ve hatta kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü iyileştirerek cildi koruyan bir kalkan oluşturur.

Çörek otu yağı uygulamasının sedef hastalarında görülen, psoriyaz plaklarının görülme sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Cilt rengini ve nemini artırmak için yağlara ve nemlendiricilere çörek otu yağı eklenmiştir. Cildi yenileme özelliği de vardır. Çörek otunun, yaralı bölgeye sürüldüğünde, yaranın iyileşmesini hızlandırdığı ve bakterileri azaltarak iltihaplanmaya engel olduğu gözlenmiştir.

Çörek otu yağının saça faydaları

İçerdiği timokinon yardımıyla saçların uzamasına yardımcı olan çörek otu yağı aynı zamanda saç dökülmesini de önlemektedir. Saçın uzamasını teşvik eder, saç kuruluğunu azaltır ve saçtaki kepek oluşumunu engeller. Saç derisi üzerinde oluşan egzama ve iltihaplı yaraların kurutulmasına da yardımcı olur ve düzenli kullanımda saçın parlak, yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Çörek otu yağı saça nasıl uygulanır?

 • Duştan yarım saat önce saç diplerine ve uçlarına yağ ile masaj yapın.
 • 30 dk. bekledikten sonra yıkayın.
 • Bu kürü haftada 2 kez tekrarlayın.

Çörek otu yağı tek başına çok baskındır. Bu yüzden kullanmadan önce hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltin.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı lezzetli ve kaliteli bir yağdır. Yemeklere ve soslara eklenebilir. Ayrıca sıvı formunu cilde topikal olarak uygulayabilir ya da cilt kremlerinize ekleyebilirsiniz. Oral yoldan takviye olarak tüketmek isterseniz eczanelerde jel kapsül formunda bulabilirsiniz. Ayrıca cilt kullanımı için evde yapılan kürlere, masaj yağlarına, kremlere, losyonlara ve şampuanlara ekleyebilirsiniz. Çörek otu yağı yüksek kaliteli ve lezzetli bir yağdır. Yemeklere, soslara ve içeceklere lezzet katmak için kullanabilirsiniz.

Çörek otu yağı kremi ve kapsülü

Çörek otu yağı kremi ne işe yarar?

Çörek otu yağı kremi her yaşta kullanılabilecek bir kremdir. İyi bir nemlendiricidir; cildi besleyip yumuşatır. Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan bu kremin ciltteki lekeleri ve doğum sonrası oluşan çatlakları azalttığı saptanmıştır. Sivilce ve iltihaplı yaraları kurutmaya yardımcı olur ve sonrasında oluşabilecek izlerin de yok olmasını sağlar.

Çörek otu yağı kapsülü

Çörek otu yağı, takviye olarak eczanelerde, aktarlarda ya da internet ortamında satılan kapsül formuyla kullanılabilir. Kapsüller 500 mg veya 1000 mg olarak satılabilmektedir. Oral yolla ve tok karnına alınır.

Çörek otu yağının fazla kullanımı vücutta hasara sebep olabileceği için doktora danışmadan kullanmayın. Ayrıca piyasada pek çok farklı marka takviye bulabilirsiniz. Sağlık onaylı, bilinen markaları tercih edin.

Çörek otu yağının zararları

 • Aşırı kullanımı karaciğer ve böbrek hasarlarına neden olabilir.
 • Bazı ilaçlara etkileşime girebilir. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Hamilelikte ve emzirirken kullanımı ile ilgili doktorunuza danışın.
 • Topikal kullanımda bazı insanlarda alerjik döküntüye sebep olabilir. Bu nedenle cildin küçük bir bölümünde test etmeden kullanmayın.
 • İçildiği zaman bazı mide rahatsızlıklarına, şişkinliğe, kabızlığa, mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir.
 • Kan basıncını düşürür ve kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Bu sebeple kanama riskini arttırabilir.

Çörek otu yağını kimler kullanmamalı?

Çörek otu yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle kanama bozukluğu olanlar veya kan sulandırıcı ilaç kullananlar tüketmemelidir. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrası kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla