Erken teşhis kanserde hayat kurtarır! İşte kanserin en önemli belirtileri

27 Kasım 2013   |    10 Ağustos 2022    |   Kategori: Kadın Hastalıkları, Kanser Print

Ölümcül bir hastalık olan kanser, erken evrede teşhis edildiğinde tedavi başarısı çok yüksektir. Günümüzde özellikle bazı kanser türlerinde erken teşhis ile hastaların önemli bir kısmı tamamen iyileşmektedir. Bu nedenle pek çok kanser uzmanı hep şu slogan dillendirir: “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork!” Kanseri erken fark etmek önemlidir. Kanser ne kadar erken fark edilirse tedavi edilme ihtimali de o kadar artar. Bu nedenle kanser belirtilerinin bilinmesi ve zamanında fark edilerek hekime gidilmesi tedavi başarısını önemli oranda arttırmaktadır. Pek çok kanser türünün belirtileri çok açıktır ve dikkatli bir değerlendirme ile kişilerin kendileri tarafından bile kolayca tahmin edilebilir.

Özellikle belli risk faktörlerine sahip olanlar (ailesinde karser hastası olanlar, sigara içenler, elli yaşını geçmiş olanlar vs), bazı temel belirtileri iyi öğrenerek ve düzenli kontrole giderek erken dönemde hastalıklarını tespit edebilir ve çok başarılı bir tedavi süreci yaşayabilirler. Danimarka Kanser Derneği tarafından sıradan insanlar için hazırlanan ‘Kanser belirtileri rehberi’ni düzenleyerek okurlarımızın dikkatine sunmak istiyoruz.

Detaylı kanser belirtileri! Bunları bilmek hayatınızı kurtarabilir

Yukarıda bulunan Detaylı Kanser Belirtileri yazısına da göz atmanızı öneririz. Bu yazıyı ve rehberi çevrenizdeki her kese duyurarak pek çok kişinin erken evrede teşhis almasını sağlayabilirsiniz. Bu yazıda kanserin en önemli belirtileri anlatılmaktadır. Bu yazıda aktarılan belirtiler çoğu kez kanserin ötesinde başka hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

En yaygın kanser belirtileri

Ateş, yorgunluk, iştahsızlık ya da baş dönmesi herhangi bir kanser hastalığının tek belirtileri olabilir. Bu tür belirtiler başka hastalıklarında da göstergesi olabilir ancak uzun süre devam etmesi halinde doktora gidilmesi gerekir.

 • kanser-belirti-kan Ciltte ya da ağızda bir ay içerisinde iyileşmeyen yaralar
 • Büyüyen ya da görünümü değişen ben ve siğil
 • Memede, testislerde ya da vücudun bir başka yerinde kitle olması
 • Bir aydan uzun süren ve azalmayan öksürük ya da ses kısıklığı
 • Kanlı tükürük, kanlı balgam
 • Gittikçe artan ya da bir aydan fazla devam eden yutkunma zorluğu
 • Dışkılama şeklinin değişmesi; bir aydan uzun süren ishal veya kabızlık
 • Dışkıda kan görülmesi
 • İdrarda kan olması ya da idrar torbasını boşaltmada zorlanma
 • Menapoz sonrası vajinadan kan gelmesi veya menapozdan önce düzensiz kanamalar
 • Açıklanamayan ağrılar
 • Ateş, yorgunluk, iştahsızlık, uzun süren baş dönmesi veya açıklanamayan kilo kaybı

Kanser belirtileri: Yara

Bir darbe görmeden kendiliğinden çıkan bir yara yeniden iyileşmezse, kansere işaret olabilir. Cilt ve ağız kanseri yara halinde kendini gösterebilir.

Kanser belirtileri: Kitle

kanser-belirti-meme-kitleBir kitle kanser işareti olabilir. Bazen kitle sancılı olabilir. Meme kanseri çoğu zaman kadının tesadüfen göğsünde bir kitle hissetmesiyle ortaya çıkar. Testislerdeki bir kitle hissedilebilecek başka belirtileri olmadan kanser olabilir. Boğaz, koltukaltı ve kasıklardaki kitle genelde iltihaplardan kaynaklanır. Kanser, örneğin: boğazda şişmiş bir kitle halinde de kendini gösterebilir.

Kanser belirtileri: Ateş

Kanserde sıklıkla görülür fakat genelde ileri evre kanserler ile birliktedir. Kan kanseri ve lenf bezi tümörlerinde ise başlangıç belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Meme kanseri neden olur? Belirtileri, tedavisi ve elle muayenesi

Kanser belirtileri: Sesin değişmesi

İnsanda uzun süreli ses kısıklığı olması boğazda kanser olduğunun belirtisi olabilir. Bu nedenle aile doktoru tarafından muayene olmak gerekir. Yanlız çoğu kez ses kısıklığı, örneğin: enfeksiyon gibi başka hastalıklardan kaynaklanabilir.

Kanser belirtileri: Açıklanamayan kilo kaybı

Birçok kanserin; özellikle mide kanseri, pankreas kanseri, yemek borusu (ösefagus) kanseri ve akciğer kanseri gibi; ilk belirtisi açıklanamayan kilo kaybıdır.

Kanser belirtileri: Öksürük

Nezle iseniz ya da sigara içiyorsanız öksürmek tamamen normaldir. Ama öksürük karakter değiştirir ya da zamanla geçmezse akciğer kanseri işareti olabilir. Öksürürken kan gelmesi halinde mümkün olduğunca en kısa süre içerisinde doktora gitmek gerekir.

Kanser belirtileri: Yutkunma zorluğu

Devam eden ya da artan yutkunma zorluğu yemek borusu, mide, boğaz ya da göğüs boşluğunda kanser olduğunun işareti olabilir. Yalnız, yutkunma zorluğu çoğu vakalarda, örneğin anjin gibi başka hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kanser belirtileri: Dışkılama alışkanlıklarından değişmeler

Dışkılama şeklinin ishal ve kabızlık arasında değişmesi ya da dışkıyı boşaltma güçlüğü bağırsakta kanser olması işareti olabilir. Yalnız insanda kısa süreli bağırsak sorunları olması çok doğaldır. Dışkılamada değişmelerin olması genel olarak, örneğin: enfeksiyon ve değişen yemek alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

Mide kanseri (gastrik kanser) neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kanser belirtileri: Dışkıda kan

Dışkıda kan olması ya da tuvalet kağıdında kan görülmesi bağırsakta kanser olduğununun işareti olabilir. Ama hemorid durumunda ya da bağırsakda çatlama olduğunda da dışkıda kan olabilir.

Kanser belirtileri: Ben ve siğil

Bir ben ya da siğil büyüyor ya da görünümü değişiyorsa kansere işaret olabilir. Özellikle ciltte oluşan şekli bozuk koyu renli benler cilt kanseri belirtisi olabilir.

Kanser belirtileri: İdrarda kan

Kanlı idrarın içerdiği kan miktarına bağlı olarak kan ya belirgin bir şekilde ya da biraz kırmızımsı renkte olmasıyla ortaya çıkar. İdrarda kan bulunması böbrek ya da idrar torbasında kanser olduğunun işareti olabilir. Ama idrar torbasında iltihaplanma olması halinde de kan görülebilir.

Kanser belirtileri: Vajinadan kan gelmesi

Menapozdan sonra ya da menapozdan önce vajinadan kan gelmesi rahim kanseri ya da rahim boynu kanserine işaret olabilir. Cinsel ilişki sırasında kanama olması da rahim boynu kanserinin işareti olabilir. Yalnız menapozdan önceki düzensiz kanamalar hormon düzensizliğinden de kaynaklanabilir.

Rahim kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kanser belirtileri: Halsizlik

Kan kanseri veya kansızlığa neden olabilen mide veya kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde erken ortaya çıkabilir. Halsizlik kanserin seyrini tahmin etme konusunda önemli bir bulgudur.

Kanser belirtileri: Ağrılar

Örneğin: karın ağrıları kanser belirtisi olabilir. Kemik veya testis tümörleri ilk belirti olabilir ama genelde ileri evre kanserlerin bir belirtisidir Yalnız ağrıların birçok nedeni olabilir ve çok ender durumlarda ağrılar kanser olmasının tek işaretidir.

Danimarka Kanser Derneği tarafından sıradan insanlar için hazırlanan ‘Kanser belirtileri rehberi’ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla