Karahindiba çayı neye iyi gelir? Karahindibanın faydaları ve zararları

29 Mayıs 2022   |    4 Nisan 2023    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Karahindiba, sarı çiçekli, bahçelerde yabani ot gibi rahatlıkla büyüyen şifalı bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Vitamin ve mineral açısından zengindir, besin değeri çok yüksektir. Bağışıklığı, sindirim sistemini ve karaciğer sağlığını destekler. Kansere karşı koruyucu olabilir. Karahindibanın çiçekleri, yeşil yaprakları ve kökü farklı şekillerde kullanılabilir. Yapraklarından salata yapabilir, çorbalara ekleyebilir, çiçeklerinden veya kökünden çay yapabilirsiniz. Ayrıca kavrulmuş köklerinden bir tür kahve yapılır. Düzenli ilaç kullanıyorsanız veya krizantem, kanarya otu, papatya, kadife çiçeği gibi bitkilere alerjiniz varsa karahindiba tüketmeyin.

Karahindiba nedir?

Karahindiba, dünyanın çeşitli yerlerinde yetişen sarı çiçekli bir bitkidir. Birçok sağlık sorunu için şifa kaynağı olarak görülür. Yaprakları, sapı, çiçeği ve kökü hem yemek hem de tıbbi amaçlar için kullanılır.

Karahindibanın besin değeri

Karahindiba, kökünden çiçeğine kadar vitamin, mineral ve lif deposudur. Yeşil yaprakları bolca A vitamini, C ve K vitamini, önemli miktarlarda demir, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi değerli mineraller içerir. Karahindibanın kökünde ise sindirim sistemini destekleyen bir çözünür lif türü olan karbonhidrat inülin bulunur. 100 gram karahindiba yaklaşık 23 kaloridir. Ayrıca hücre hasarını ve oksidatif stresi engelleyerek kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilen beta karoten ve polifenol gibi antioksidanlar içerir.

A Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Karahindibanın faydaları nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Karahindibanın kökleri antiviral özelliğe sahiptir
 • Karaciğer fonksiyonlarını destekler
 • İdrar söktürücü özelliği vardır
 • Sindirim sistemini destekler
 • Çiçeklerinin yüksek antioksidan özelliği vardır
 • İnsülin üretimini destekler

Karahindiba neye iyi gelir?

Karahindiba şekeri düşürür mü?

Karahindiba, kan şekerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek biyoaktif bileşiklere sahiptir. Bu bileşikler, insülin salgılanmasını ve glikoz emilimini iyileştirerek kan şekerini düzenler. (1)

Karahindibanın diyabete faydaları

Kan şekerini düzenleme özelliği olan karahindiba, diyabet tedavisine katkı sağlayabilir. Bazı araştırmalar, karahindibanın anti-hiperglisemik, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinin tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak kesin iddialarda bulunmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Karahindibanın kansere faydaları

Sınırlı sayıdaki çalışma, karahindibanın belirli kanser türlerini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleriyle kolon, meme, pankreas ve karaciğer kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Fakat daha çok bilgiye sahip olmak için çalışmalar henüz yetersiz. (2)

Karahindiba kalp sağlığını korur mu?

Karahindibadaki bazı bileşikler, kandaki trigliserit ve kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığını önleyebilir. Yanı sıra bu bileşikler, kalp sağlığını tehdit eden kronik iltihaplanmayı azaltmada da etkilidir. Fakat çalışmaların tamamı hayvan deneyleridir.

Karahindiba iltihaba iyi gelir mi?

Polifenoller gibi belirli bileşiklere sahip olan karahindiba, iltihaba karşı etkili olabilir. Test tüpü üzerinde yapılan bazı çalışmalar, karahindiba özünün iltihap belirteçlerini önemli ölçüde azalttığını not etmiştir. Farelerle yapılan başka bir çalışmada ise, karahindibanın akciğer iltihabında tedavi edici olduğu görülmüştür. (3)

Karahindibanın tansiyona faydaları

Karahindiba, idrar söktürücü etkisi nedeniyle detoks aracı olarak kullanılır. Ayrıca, yüksek kan basıncının düşmesine yardım eden potasyum minerali içerir. Bu iki özelliğiyle, karahindiba bitkisi tansiyon üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabilir. (4)

İltihaba neden olan besinler! İltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

Karahindiba kolesterole iyi gelir mi?

Yapılan bir test tüpü çalışmasında, karahindiba yaprağı ve kök özütünün kolesterolü azalttığı gözlemlenmiştir. Tavşanlar üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise diyete karahindiba kökleri ve yaprakları eklemenin kolesterol seviyelerini düşürdüğü not edilmiştir. Ancak mevcut araştırmalar test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. (5)

Karahindibanın karaciğere faydaları

Bazı araştırmalar karahindiba özünün, karaciğer hasarına karşı koruyabildiğini gösteriyor. Ayrıca, karaciğerde depolanan aşırı yağ seviyelerini azaltabilir ve oksidatif strese karşı koruma sağlayabilir. Ancak kesin sonuçlar için araştırmalar henüz yetersiz. (6)

Karahindiba zayıflatır mı?

Antioksidan içeren besinler, midenin rahatlamasına, sindirim sisteminin düzene girmesine ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bu şekilde direkt olarak zayıflatmasa bile egzersiz ve doğru beslenmeyle birlikte zayıflama sürecini ve kilo kontrolünü destekler.

Karahindiba nasıl tüketilmeli?

Karahindibanın her parçası yenebilir. Karahindiba yapraklarının hafif acımsı, rokaya benzer baharatlı bir lezzeti vardır. Taze olarak yaptığınız salataya ekleyebilir ya da bu acılıktan hoşlanmıyorsanız sadece 5 dakika haşlayarak limon, sarımsak ve zeytinyağı ile salatasını yapabilirsiniz. Ayrıca yeşillikleri çorbalara, soslara ya da smoothielere ekleyebilirsiniz. Karahindibanın çiçeklerinin balı andıran bir lezzeti vardır. Bazı tariflerde kek ve tatlılara yakışabilir. Ayrıca çay veya şarap yapımında kullanılabilir. Ya da çiçekleri zeytinyağı içinde bir süre bekleterek kas ağrıları için merhem olarak kullanabilirsiniz. Kökleri ise kavrularak kahveye benzer lezzetli bir içecekte kullanılır ya da çayı yapılır.

Zeytinyağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Karahindiba kökü nasıl kullanılır?

Karahindibanın kökü kurutulup toz haline getirilir ve demlenip çayı yapılabilir. Ayrıca henüz yaşken doğranarak salatalarda kullanılabilir. Bazı ülkelerde kök öğütülerek acı kahve olarak da tüketilmektedir. Karahindiba kökü takviyelerini ise eczanelerde veya vitamin takviyesi satan yerlerde bulabilirsiniz.

Karahindiba salatası nasıl yapılır?

Pratik bir salata için şu tarifi deneyebilirsiniz: Karahindibayı doğrayarak bol suda yıkayın. Kaynamakta olan suya atıp 5 dakika kadar haşlayın. Haşlanan otun suyunu süzerek servis tabağına alın. Üzerine bir kâsede karıştırdığınız limon, tuz ve zeytinyağlı sosu dökerek servis yapın. Dilerseniz karışıma dövülmüş 1-2 diş sarımsak da ekleyebilirsiniz.

Karahindiba çayının faydaları

 • İdrar söktürücüdür ve vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olabilir
 • Safra akışını arttırarak karaciğer detoksuna yardımcı olur
 • Kilo kontrolünü destekleyebilir. Araştırmalar kilo verme ilacı Orlistat ile benzer etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak bulgular yetersizdir.
 • İştahsızlık, kabızlık ya da diğer basit sindirim sorunlarında etkili olabilir.
 • Bazı kanser türlerine karşı koruyucu olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonunu önleyebilir.

Karahindiba çayı nasıl yapılır?

Karahindiba çayı hazırlamak oldukça kolaydır: 1 fincan suyu kaynatın. Kaynayan suyu fincana alın ve üzerine 1 tatlı kaşığı kadar toz haline getirilmiş kurutulmuş karahindiba kökü ilave edin. Fincanın üzerini kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Karahindiba çayını taze kök ya da çiçekleriyle de yapabilirsiniz.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Faydaları ve zararları

Karahindiba zararları

Karahindiba ölçülü tüketildiğinde güvenlidir. Fakat nadir de olsa göğüste ağrılı yanma hissi, ishal ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Yanı sıra, bazı insanların karahindiba bitkisine karşı alerjisi olabilir.

Karahindiba kimler yememeli?

Kanarya otu, krizantem, kadife çiçeği, papatya, sarı papatya gibi bitkilere alerjiniz varsa karahindiba tüketmeyin. Ayrıca düzenli ilaç kullanıyorsanız veya hamileyseniz de doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Karahindiba zehirli midir?

Karahindibanın yaprakları yüksek oranda oksalat içerdiği için, fazla tüketmek vücuda zarar verebilir. Ağır herbisitler veya böcek ilaçları püskürtüldükten sonra toplanan karahindiba ise fazla toksin alımına yol açabilir. Ağız, boğaz ya da mide tahrişi, susuzluk, kusma, ishal ve solunum problemleri yaşarsanız acil olarak doktorunuza başvurun.

Zencefil çayı nasıl yapılır? Nasıl içilmeli? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Karahindiba alerjisi

Karahindiba yakup otu, krizantemler, kadife çiçeği, papatya, civanperçemi bitkilerine alerjisi olan kişilerde burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, göz tahrişi ve boğaz ağrısı gibi alerji semptomlarına neden olabilir. Eğer alerji şiddetliyse ya da maruziyet fazlaysa bu semptomlara baş ağrısı ve hırıltılı nefes alıp verme de eklenebilir. Tedavisinde diğer alerjilerde olduğu gibi oral antihistaminikler ya da iltihaplanma ve tahrişi azaltmak için burun spreyleri ve göz damlaları kullanılır. Alerjik reaksiyonu önlemek için mümkün olduğunca karahindiba çiçeklerinden uzak durun.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla