Kedi otunun faydaları nelerdir? Uykusuzluğa iyi gelen çayı nasıl hazırlanır?

9 Ekim 2019   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Kedi otu geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitkidir. Çiçekleri parfüm yapımında kullanılırken kökleri rahatlatan ve uyku verici bir etkiye sahiptir. Ayrıca menopoz, adet öncesi sendrom, baş ve kas ağrısına iyi geldiğine dair pek çok kaynak bulunmaktadır. Kediotu kökü ekstresi kapsül veya sıvı formda takviye olarak kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir. Çayı eğer uykusuzluk için kullanılacaksa yatmadan yarım saat önce içilmesinde fayda vardır.

Kedi otu nedir?

Kedi otunun latince adı Valere; “güçlü olmak” veya “sağlıklı olmak” anlamına gelir. Boyu 0,5 – 1,5 m. arasında olan bitki, yaz aylarında beyaz, mor veya pembe çiçekler açar. Hafif kokulu çiçeklerinin aksine, kedi otu kökü içeriğindeki güçlü bileşikler nedeniyle çok kuvvetli bir toprak kokusuna sahiptir. Kediotu Asya ve Avrupa’ya özgü bir bitkidir. 250’den fazla türü vardır. Türkiye’de Erzurum, Kars, Ağrı, Van çevrelerinde yetişmektedir.

Stres nedir? Stresle nasıl başa çıkılır? Neden olduğu hastalıklar…

Kedi otu özellikleri

Kedi otunda bulunan bileşiklerin çoğu beyinde bulunan gama aminobütirik asit (GABA) ile etkileşime girmektedir.

 • Valerenik asit: Beyindeki GABA reseptörlerini etkileyerek, stres, korku ve kaygıyı önler. Anksiyolitik (kaygı ve korku giderici) ilaç gibi etki edebilir.
 • İzovalerik asit: İstemsiz kas kasılmalarını önler.
 • Linarin: Uyku artırıcı etkisi olan antioksidan bir flavanondur.
 • Hesperidin: Genellikle narenciyelerde bulunan birleşimin yatıştırıcı etkileri olduğu düşünülmektedir.
 • İridoidler: (Valepotriatlar ve türevleri) sakinleştirici etkileri vardır.

Kedi otunun içerdiği vitamin ve mineraller

Yukarıdakiler dışında kedi otunda tespit edilen ve etkileri araştırılan bileşikler şöyledir;

 • Alkaloidler: aktinidin, katinin, sintanin, valerinin ve valerin
 • İridoitler: isovaltrate ve valtrate
 • Seskiterpenes (uçucu yağda), valerinik, hidroksvalerenik ve asetoksvalerenik asit
 • Flavanonlar; metilapigenin

Kedi otunun kimyasal bileşimi mevsim, coğrafi kaynak, büyüme durumu, işleme yöntemi depolama ve türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Uykusuzluk neden olur? Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ve çaylar

Kedi otu ne işe yarar?

Kedi otunun hafif gerginliklerin azaltılması ve uykusuzluk tedavisinde faydalı olduğuna dair pek çok araştırma vardır. Huzursuz bacak sendromu, migren, baş ağrısı, kaygı ve anksiyete bozukluklarına iyi geldiğine dair ise araştırmalar devam etmektedir. Bitkinin kökü genellikle kurutulur ve valerenik asit, flavononlar, alkaloidler ve seskiterpenlerin konsantrasyonuna bağlı olarak ilaçlarda kullanılır.

Kedi otunun faydaları

Uykusuzluğa iyi gelir

Vücudun dinlenmesi için derin uykuya dalması çok önemlidir. Çalışmalar, kedi otunun uykusuzluk sorunu olan yetişkinlerin daha rahat uyumasına yardımcı olduğu göstermiştir.

Rahatlamaya yardımcı olur

Araştırmalar, kedi otu kökünün stresli durumlarda ortaya çıkan kaygıyı (anksiyete) azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca kronikleşmiş anksiyete bozukluğu gibi sorunlara da yardımcı olabilir.

Ancak kullanım dozuna dikkat etmek önemlidir, çünkü yüksek dozda kedi otu kullanımı bazen tam tersi etkiye neden olmaktadır.

Ağrıyı hafifletebilir

Kediotu sinir sistemi üzerinde doğal bir ağrı kesici olarak çalışmaktadır. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda analjezik etkisi olduğu görülmüştür. Siyatik ağrısına iyi gelebilir.

Melatonin nedir? Uyku hormonunun faydaları ve eksikliği

Adet ağrısını ve adet öncesi sendromu hafifletir

Kediotu iyi bir kas gevşeticidir. Bu özelliğiyle adet ağrılarının ve şiddetli uterus kasılmalarının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca rahatlatıcı etkisi sayesinde adet öncesi sendromun yarattığı duygusal ve davranışsal dengesizliklere de iyi gelebilir.

Kedi otu nasıl kullanılır?

Kediotu besin takviyeleri genellikle bitkinin köklerinden ya da saplarından elde edilir. Kuru kökler ve diğer bitki materyalleri çay, tentür, kapsül ve tablet şeklinde bulunmaktadır.

Kedi otu kökü ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Kediotu kökü geleneksel tıpta uykusuzluk ve kaygı tedavisinde kullanılır. Kedi otu kökü genellikle besin takviyesi ya da tentür (alkollü sıvı ekstresi) olarak satılır. Ancak her bir kapsülde olan kediotu miktarı değişkenlik gösterebilir.

 • Uyku için: Kediotu kökü uyku için kullanılacaksa 400 mg standart ekstre uykudan 1 saat önce kullanılmalıdır.
 • Tentür olarak yetişkinler için yarım veya bir tatlı kaşığı, 3 yaşından büyük çocuklar için meyve suyu veya sütle karıştırılarak tüketilebilir.
 • Stres için: 100 gr kediotu ekstresi banyo suyuyla karıştırılarak fiziksel stresin hafifletilmesi için kullanılabilir.
 • Kaygı için: Anksiyete için yemeklerden önce 2 kez 120 mg ve yatmadan önce 200 mg kediotu ekstresi alınması tavsiye edilmektedir. Bu miktarlardan fazlası sersemlik, uyku hali yapabilir.

Karabaş otunun faydaları neledir? Çayı nasıl hazırlanır?

Kedi otu çayı faydaları

Kedi otu aktarlarda kurutulmuş ve toz halinde bulunmaktadır. Geleneksel olarak kediotu kökü çayının uykusuzluğa iyi geldiği, endişeyi azalttığı, baş ağrılarına iyi geldiği, kalp çarpıntısını dindirdiği, sindirimi kolaylaştırdığı, zihni canlandırdığı ve adet kramplarını yatıştırdığı düşünülmektedir.

Kedi otu çayı nasıl yapılır?

Malzemeler: İki çay kaşığı kediotu kökü, 2 bardak su, 1 tatlı kaşığı şeker veya bal
Yapılışı: Kaynama noktasına yakın kediotu kökünü suya ekleyin (sıcaklık besin değerini seyrelteceğinden 80 – 85 dereceyi geçmemesi önemlidir), besin maddelerinin suya karışması için 30 dk. demlemeye bırakın. Çay çok acı olabileceğinden balla tatlandırın.

Kedi otu çayı ve uykusuzluk

Uykusuzluk için 2 ila 6 hafta boyunca yatmadan 30 dk önce bir bardak içilmelidir. Günde 3 bardaktan fazla içilmemelidir. Uyku sorunu düzeldiğinde en az 2 hafta daha çayın içilmesi önerilmektedir.

Kedi otu ve antidepresan

Kediotu antidepresan amacıyla doğru olarak kullanıldığında, ciddi uyku bozukluğu olan kişilerde benzodiazepinler gibi yaygın uykusuzluk ilaçlarına alternatif olabilir. Valium ve Xanax gibi ilaçların yan etkilerine benzer etkiler görülmez.

Antidepresan nedir? Ne işe yarar? Yan etkileri ve depresyon tedavisi

Kedi otunun yan etkileri ve zararları

Kedi otu tüketiminin olası yan etkileri şunlardır:

Kediotu ile etkileşime giren ilaçlar:

Kedi otu aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girerek etkilerini azaltabilir ya da arttırabilir. Bu ilaçlardan birini ya da birkaçını kullanıyorsanız kediotu tüketmemenizi öneririz:

 • Allegra gibi alerji ilaçları
 • Sporanox veya Diflucan gibi antifungal ilaçlar
 • Camptosar, Etopophos, STI571, Abraxane, Velban veya Vincasar gibi kanser ilaçları
 • Mevacor veya Lipitor gibi statin ilaçları
 • Barbitüratlar (fenobarbital, secobarbital vd.)
 • Benzodiazepinler ( Xanax, Valium, Ativan gibi)

Uykusuzluk (insomnia) nedenleri ve iyi bir uyku için pratik çözümler

Kediotu kullanımına şu hallerde dikkat edilmelidir:

 • Alkol veya antidepresan kullanıyorsanız,
 • Karaciğer kaynaklı ya da başka bir hastalığınız varsa,
 • Dikkat ve uyanıklık gerektiren işler yapıyorsanız,
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız kedi otu tüketmeyin.
 • 3 yaş altı çocukların kullanmaması önerilmektedir.
 • Anestezinin etkisini artırabileceği için ameliyattan 1 hafta önce kullanmayı bırakın ve doktorunuza bilgi verin. Ayrıca Bknz:>>> Valerian

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Reyhan
Reyhan
1 yıl önce

Ben kedi otunun hapını aldım,işe yarıyor,hiç uyuyamıyordum şimdi rahat uyuyabiliyorum..

Yelda
Yelda
2 yıl önce

Bende yaklaşık on gündür melisa çayı ile birlikte olan kürü yapıyorum akşam yemeğinden yarım saat önce melisa çayı, yatmadan iki saat önce de kediotu çayı içiyorum benim uykularım çok hafifti ve çok sık uyanan biriydim yaklaşık bir hafta sonra uykularım düzene girmeye başladı ve geceleri uyanmadan verimli bir uyku çekmeye… Devamını oku »

Aykut
Aykut
2 yıl önce

Tableti bende baş ağrısı yapıyor. Ama uyku için de kullanmak istiyorum. Tekrar deneyeceğim.

Yaşar özalp
Yaşar özalp
3 yıl önce

Bir haftada sadece iki gecede toplam altı saat uyuyordum. Aktardan aldım kedi otunu ve ilk gece 4-5 kökü demleme yöntemiyle yani haşlanmış suya kökleri attık. Yarım saat bekledik. Sonra bardağa alıp içtik. Bunun bende bir etkisi daha oldu. Barsak gazlarımı giderdi, tuvalete çıkardı beni. Ancak şunu belirteyim ki, bu otu… Devamını oku »

Araç çubuğuna atla