Çörek otu, neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

21 Mayıs 2018   |    11 Eylül 2022    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Çörek otu, tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden biri olmuştur. Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitki günümüzde de popülerdir. Üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden birisidir. Çörek otunun tohumundan ve yağından faydalanabilirsiniz. Kral Tutankamon’un mezarında bile bulunan çörek otu, Kleopatra tarafından güzellik için ve Hipokrat tarafından karaciğer hastalıkları için kullanılmıştır. Bolca içerdiği ‘timokinon’ maddesi antikanserojenik etkileri ile bilinmektedir. Çörek otunun iyi geldiği sağlık sorunları arasında, diyabet, kolesterol, sedef ve egzama, alerjiler, Alzheimer, sindirim sorunları bulunmaktadır. 

Çörek otu nedir?

örek otunun tohumu ve yağı, çeşitli hastalıklara karşı etkindir. Tohumları siyahtır ve susama benzer. Tıp dilinde Nigella sativa olarak da bilinen çörek otu, tarih boyunca çok yaygın kullanılmıştır. Ç Eski Mısır, Yunan ve hatta İslam literatüründe çörek otunun şifalarına dair pek çok bilgi vardır. Baharat olarak da kullanılan siyah tanecikler bitkinin tohumlarıdır. Hipertansiyon, karaciğer, böbrek hastalıkları, enfeksiyon ve cilt hastalıklarına karşı çok etkilidir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Çörek otunun içerdiği vitaminler

Çörek otunun tohumunun ve yağının vücuda neden bu kadar yararlı olduğunun anahtarı üç ana doğal kimyasaldan kaynaklıdır. Bunlar; timokinon (TQ), timohidrokinon (THQ) ve timol’dür. Çörek otunun tohumunda yağlar, karbonhidrat, albümin ve bir kısmı daha henüz tanılanmamış yüzden fazla besin maddesi bulunur. Bol miktarda antioksidan içerir. Çok değerli maddeler olan doymamış yağ asitleri de içerisinde mevcuttur. Eterli yağlar olarak Kofur, Nigellon, Alfa- pinen içermektedir. Ayrıca B1, B2, B6, Folasidi Niacin, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, Selenyum ve amino asitler içerir.

Çörek otunun faydaları

 • Öksürüğe iyi gelir ve hafifletir
 • Hazmı ve sindirimi kolaylaştırır
 • İdrar söktürücü özelliği vardır
 • Kansere karşı koruyucudur
 • Grip tedavisinde kullanılabilir
 • Baş ağrısını hafifletir
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Adet rahatsızlıklarını hafifletici etkisi vardır
 • Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır
 • Çörek otu ekstresi opioid bağımlılığı ile ilgili semptomları azaltır
 • Çörek otu özü, boğaz ağrısı ve şişmiş bademciklere iyi gelir

Çörek otunun vücuda faydaları nelerdir?

Çörek otu insan vücudu için çok faydalıdır. Pek çok vitamin ve mineral içerdiği için hastalıkları önler. İçerdiği antioksidanlar nedeniyle kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Başta, alerjik rinit olmak üzere, astım, grip ve öksürüğe iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Günde 1 gram tam ezilmiş çörek otu tüketmek, yüksek kolesterolü düzenler ve hipertansiyon kontrolüne katkı sağlar.

Çörek otu neye iyi gelir?

Çörek otunun kansere faydası var mı?

Araştırmalarda çörek otunun, içerdiği timokinon’un akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine karşı etkili olduğu göstermektedir. Antikanser özelliğinin nedeni tam olarak çözülememiştir. Bazı çalışmalar timokinon’un antioksidan rol oynadığını ve vücudun savunma sistemini geliştirdiğini göstermiştir. Günümüzde çörek otu bileşenlerinin kansere karşı kullanımı ile ilgili pek çok bilimsel araştırma devam etmektedir. Çörek otunun yağında da bulunan tiyokinonun anti-tümör etkilerinin, kolon kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserinde etkili olduğunu söylemektedir.

E vitamini, hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Alerji tedavisinde çörek otu işe yarar mı?

Pek çok araştırma, alerjik rinit tedavisinde çörek otunun faydalı olduğunu göstermektedir. Çörek otuyla ilgili bir çalışma onun en sık görülen burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir. Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, β-karoten ve biyotin ile birlikte ağız yoluyla günlük alındığında alerji semptomlarını azaltır.

Çörek otunun Alzheimer hastalığına iyi gelir mi?

Bilimsel araştırmalar, çörek otunun Alzheimer hastalığının tedavisi için umut verici olduğunu göstermektedir. Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, çörek otunun bellek, dikkat ve konsantrasyonu arttırdığı tespit edilmiştir.

Çörek otunun faydaları

Çörek otunun faydaları

Astım ve bronşite faydası

Ağız yoluyla çörek otunun ekstresinin alınması, akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve astımlı hastalarda hışıltılı solunum ve öksürük ataklarını azaltır. Bronşite iyi gelir. Ayrıca ifrazatı boşaltır ve solunum borusunu genişletir. Günde 2 gram öğütülmüş çörek otu 12 hafta süresince kullanılmalıdır. Ekstresinin epilepsi nöbetini azalttığına dair bilgiler mevcuttur ancak bu alanda henüz bilimsel kanıt yoktur.

Yüksek kolestorol tedavisi ve çörek otu

Günde iki kez alınan tam ezilmiş 1 gr. çörek otunun, yüksek kolesterolü olan kişilerde kötü kolesterol ve kan yağları düzeyini azaltığına dair çalışmalar mevcuttur.

Biotin (H Vitamini) nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Çörek otunun hipertansiyona faydaları

Çörek otunu, 12 haftaya kadar günde 0.5-2 gram öğütülmüş şekilde kullanmak ya da günde iki kez ekstresini almak, hipertansiyon sorunu olan kişilerde kan basıncı kontrolüne önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Diyabet hastaları çörek otu kullanabilir mi?

Çörek otu, hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Bu şifalı bitki, glukoz toleransını metformin kadar verimli bir şekilde geliştirir ve çok düşük toksisiteye sahiptir. Bu çok önemlidir çünkü, en sık reçetelenen tip 2 diyabetik ilaçlardan biri olan metformin, ciddi oranda yan etkileri olan bir ilaçtır. Çörek otunu 12 ay boyunca günde iki kez 1 gr öğütülmüş olarak almak, kan şekeri konsantrasyonunu düşürerek kan şekeri kontrolünü arttırır ve Tip 2 diyabetli hastalarda insülin duyarlılığını artırır.

Çörek otu nasıl kullanılır?

Çörek otu yemeklere katılabilir veya kahvaltıdan sonra 1-2 çay kaşığı yenebilir. Ayrıca ekmek, börek ve çöreklerin üzerine serpilip pişirilerek yenebilir. Çörek otu çayı için kaynamış olan suya 1-2 çay kaşığı atıp 5 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Çörek otu yağını da kullanabilirsiniz.

Çörek otu günde ne kadar tüketilmeli?

Çörek otu, çok güçlü bir bitkidir, aşırı tüketilmesi alerjik reaksiyonlara ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Günde 2-3 çay kaşığından fazla çörek otu tüketmeyin. Her gün kullanıyorsanız maksimum 1-2 çay kaşı tüketin. Herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Karabaş otu yağı nasıl yapılır? Nasıl kullanılır? Faydaları ve yan etkileri

Çörek otu aç karnına yenirse ne olur?

Güçlü bir bitki olduğu için çörek otunu aç karnına tüketmeyin, aç olarak çok yerseniz alerji yan etkilere ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Mümkünse kahvaltıdan sonra 1-2 çay kaşı kadarını ezerek tüketebilirsiniz.

Çörek otu yağının faydaları

 • Karaciğer sağlığı korur
 • Enfeksiyonları karşı çok etkilidir
 • Kilo vermeye yardımcı olur, obeziteyi önler
 • Yüksek tansiyonu engeller
 • Astım semptomlarını hafifletir
 • Cilt sağlığı için çok faydalıdır
 • Mide ağrısını giderir, sindirime faydalıdır
 • Cinsel gücü ve sperm kalitesini arttırır
 • Saç dökülmesini önler
 • Sivilce ve akneye iyi gelir
Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağı nasıl yapılır?

Çörek otu yağını aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat evde kendinizin yapacağı çörek otu yağı çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır. Dolu dolu 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumunu 200 ml’lik bir şurup şişesine koyun. Şişenin içinin tamamen kuru olması gerekiyor. Tohumu küçük bir robot ya da havan yardımıyla kendiniz öğütmeyi tercih edin. Çünkü öğütüldükten sonra beklemiş ve havayla temas etmiş çörek otunun bir faydasını görmezsiniz. Şişeyi ağzına kadar zeytinyağı ile doldurup kapağını kapatın.

Çörek otu yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Şişe bu şekilde 1 hafta bekleyecek. Günde bir kaç kez çalkalayın. 1 haftanın sonunda artık çörekotu yağını kullanabilirsiniz. Yağı kullanmaya başlamadan bir gün önce çalkalamayı bırakın. Çünkü daha sağlıklı olması için tortusunun dibe çökmesi gerekiyor.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Günümüzde, sağlıklı bir yaşam için ne kadar çörek otu yağı alınacağına ilişkin belirli günlük öneriler bulunmamaktadır. İşlenmemiş tohumları yemekler ve cilt ürünleriyle birleştirmek, çörek otu yağını kullanmak için en güvenli yoldur. Bireysel ambalajlı bir ürün seçildiğinde, önerilen doz uygulanmalıdır. Genellikle yaklaşık 1-2 çay kaşığı, günlük alım miktarıdır. Çörek otu yağı almadan önce doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Çörek otu kremi

Normal ve cerahatli sivilce, egzama, sedef hastalığı ve cilt mantarı gibi cilt hastalıklarında çörek otu kreminin tedavi edici özelliği bilinmektedir. Fakat yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Çörek otu zararlı mı?

Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa çörek otu yağı veya kapsülü almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Karaciğer ve böbrek

Çörek otu, karaciğer fonksiyonları için faydalı olabilir, ancak çok fazla alınırsa karaciğere ve böbreklere zarar verebilir. Bu organlardan herhangi biriyle ilgili sorunlarınız varsa, güvenli bir doz belirlemek için doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Egzama (atopik dermatit) neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kontakt dermatit

Çörek otunun, potansiyel yan etkilerinden biri temas dermatitidir. Bazen çörek otuna dokunmak deride kırmızı bir döküntüye neden olabilir. Bu döküntü genellikle kaşıntılı olur.

Hipotansiyon

Anma Sloan-Kettering Kanser Merkezi, özellikle diüretik veya antihipertansif ilaç kullanımında, çörek otunun hipotansiyon noktasına kadar kan basıncını düşürdüğüne dikkat çekmiştir. Kan basıncında düşüş beyne, kalbe ve diğer organlara oksijen taşınmasını engeller. Bu yorgunluk, mide bulantısı, sık nefes alma, baş dönmesi ve bilinç kaybı ile sonuçlanabilir. Tansiyon çok düşerse, hayati tehlike oluşturabilir.

Hamile kadınlar çörek otu kullanabilir mi?

Çörek otunun gebelikte kullanımı son derece sakıncalıdır. Çörek otu uterusta düz kas kasılmalarına sebep olarak erken doğum ya da düşük riski yaratabilir.

Çörek otu zehirli mi?

Çörek otu zehirli bir bitki değildir? Normal şekilde tüketildiğinde çok faydalıdır. Ancak çok fazla tüketirseniz karaciğere ve böbreklere zarar verebilir. Eğer sağlık sorunlarınız varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Diğer Alerjik Reaksiyonlar

Bitkisel tedavilerde her zaman bir alerjik reaksiyon riski vardır. Kontakt dermatitten farklı olarak, bazı alerjik reaksiyonlar deri ile ilgili değildir. Dudakların, dilin, boğazın veya yüzün şişmesine ve solunum güçlüğüne, ağızda karıncalanmaya, baş dönmesine, bulantıya, kusmaya, diyare ve karın krampına neden olabilir. Ayrıca bknz:>>> Nigella sativa

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

12 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Hulya
Hulya
1 yıl önce

Ben 6 ay sagligim icin kullandim,sabah ac karnina 1 tatli kasigi cok zayiflatti valla bin sukurler olsun rabbime.

uğur
uğur
2 yıl önce

pandemi günlerinde tüketilmesi gereken en önemlisi ÇÖREK OTUDUR:

uğur
uğur
2 yıl önce

hergün yatmadan önce bir kase içindeki yoğurda çörek otu bir tutam atın.karıştırın on dakika bekleyin ve tüketin.faydasını göreceksiniz.saygılar.

Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Ayroca saç beyazlamasini önlüyor lütfen yayalim

Ayse
Ayse
2 yıl önce
Cevaben  Ayşe

Nasil kullana biliriz yiyerek mi saca surerk mi kullanacgiz sac icin

Senay
Senay
2 yıl önce
Cevaben  Ayse

Ben zayiflamak icin yiyordum bembeyaz olan saclarim kullu sariya donuyor yani dogal rengine donuyor
En az iki ay kullandiktan sonra degisikligi fark edersiniz ben bir yildir kullaniyorum iki yil sonrada tamamen gidiyor beyazlar
Pandemi doneminde saclarimi boyamayi biraktim degisikligi cevremdekiler bile fark etti

Kadir
Kadir
2 yıl önce
Cevaben  Senay

Yağını mı kullandınız tohum olanımı günde ne kadar biraz daha ayrıntılı yazarmısınız

Hasan
Hasan
2 yıl önce
Cevaben  Senay

Hangi saatlerde yiyorsunuz aç karına mi tok karna mı

Murat
Murat
2 yıl önce
Cevaben  Senay

Merhaba nasıl kullandığını daha net açıklarmısın yağını mı kullandın yoksa ağzında ezerekmi yedin veya nekadar yedin bir yemek kaşığı mı yoksa çay kaşığı mı
Tekrardan teşekkür ler bilgilerin için

Ferit
Ferit
3 yıl önce

Emeğinize sağlık ve bereket.

Mirza
Mirza
3 yıl önce

Çok faydalıydı teşekkürler

dadaD
dadaD
4 yıl önce

saol

Araç çubuğuna atla