Isırgan otu neye iyi gelir? Isırganotu çayının faydaları nelerdir?

Kategori: Sağlık Sözlüğü, Şifalı Bitkiler Print

Isırgan otu, tarih boyunca tedavi için kullanılmış şifalı bir bitkidir. Yapraklarında bulunan tüp şeklindeki tüylere temas edildiğinde içeriğinde bulunan kimyasal asit cildi tahriş eder, kızarıklığa ve kaşıntıya neden olur. Bu nedenle bitkiyi toplarken eldiven kullanmak gerekir ancak bu bitki kaynatılıp güçlü yağları çıkarıldıktan sonra batma etkisi ortadan kalkar. Antioksidan, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Kalp damar, böbrek ve kemik sağlığı için faydalıdır.

Isırgan otu nedir?

Isırgan otu, cildinize temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklığa sebep olan, ancak son derece şifalı bir bitkidir. Bu şifalı bitkinin pek çok kullanım şekli vardır, hatta bazı kültürlerde çorbası, böreği yapılır. Ancak en çok çay olarak tüketilir. İçeriğinde histamin, mineraller (kalsiyum, potasyum), A, B2, C, K ve D vitaminleri bulunan ısırgan otu pek çok hastalığa karşı korucudur. (1)

Kuzey Asya kökenli bir bitkidir ama günümüzde tüm dünyada yaygın olarak yetişmektedir. Genel olarak yaprak ve kökleri kullanılır fakat son zamanlarda tohumu da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Isırgan otu başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere, böbrek taşları ve kemik sağlığı için kullanılmaktadır.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Isırgan otu ısırığı söz konusu olduğunda etkilenen bölgeye dokunmamak veya çizmemek önemlidir çünkü dokunma ve çizme, ısırganın içeriğindeki kimyasalları cilde daha fazla itip tahriş süresini uzatabilir. Yapılacak en doğru şey, bölgeyi sabun ve suyla yıkamaktır. Koli bandı ek liflerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Aloe vera, kalamin losyonu ve soğuk kompresler gibi diğer geleneksel anti-kaşıntı tedavileri de kullanılabilir. (2)

Isırgan otunun faydaları nelerdir?

Vücudu temizler

Isırgan otu vücuttaki toksinleri temizler. İdrar söktürücü özelliği, vücutta etkisizleştirilen toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlayabilir. Bu durum, bağırsakların besin alımını arttırarak sindirim sürecinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar ve tehlikeli toksinlerin birikmesini önler. Ayrıca lenf sistemini uyarır ve böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Böbrek taşlarını önler

Bu bitkinin içeriğindeki etkin maddeler böbrek, safrakesesi ve mesanede oluşan taş ile kumun kolayca atılmasını sağladığı gibi, taş-kum oluşumunu da önler. Ayrıca idrar söktürücüdür ve mesaneyi enfeksiyon ve ödemden korur.

Kuşburnu faydaları nelerdir? Çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Dolaşımı arttırır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur

Isırgan otunun içeriğindeki yüksek C vitamini ve demir birleşimi kırmızı kan hücresi üretimini arttırır. Böylece yaralar hızla iyileşir ve enerji seviyesinde artış olur. Bu özelliği nedeniyle kronik yorgunluğu ve anemiyi hafifletmesi için önerilebilir.

Kalp sağlığını korur

Isırgan otu çayı düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürmeye ve dolaşım sistemindeki gerginliği ve stresi hafifletmeye yardımcı olur.

Solunum sorunlarını giderir

Isırgan otu saman nezlesi, astım ve diğer mevsimsel alerjiler dahil olmak üzere çeşitli solunum rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.

Alerjik hastalıklara iyi gelir

Araştırmalar, bu bitkiden alınan bazı ekstrakt birleşimlerinin, alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir. Astımı olanlar çayını düzenli tükettiğinde bu rahatsızlığın etkilerinin azaldığı gözlenmiştir.

Alerjik rinit (saman nezlesi) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Osteoartrit (Kireçlenme), artrit ve eklem ağrısını hafifletir

Isırgan otu genellikle eller, dizler, kalçalar ve omurgada eklem ağrısı yaşayan osteoartrit ve artrit hastalarının sıkıntılı bölgelerine haricen sürülerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca ağız yoluyla alındığında da rahatlama sağlayabilir.

Eklem ağrıları için ısırgan otu banyoları tavsiye edilir. Romatizma ağrılarını hafiflettiği de bilinmektedir. Bunun için beş dakika kaynatılan ısırgan otu ılıdıktan sonra romatizma ağrısının olduğu bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

Eklem ağrısı neden olur? Nasıl geçer? En etkili tedavi yöntemleri

Gut hastalığına iyi gelir

Araştırmalar ısırgan otunun anti inflamatuar özelliğinin kronik kas ağrılarını yatıştırdığını ve gut hastalığını tedavi edebildiğini göstermektedir. En yaygın kullanımı, ısırgan otu çayı içilmesi ve bitkisel takviye olarak alınmasıdır.

Osteoporoz ve kemik sağlığına katkı sağlar

Bor ısırgan otunun içeriğinde bulunan önemli bir mineraldir ve bu mineral kemiklerimizdeki kalsiyum içeriğinin korunmasında etkilidir. Böylece bu bitki osteoporozun başlamasının yavaşlamasına yardımcı olur.

Prostat sağlığını korur

Başta prostat kanseri olmak üzere prostatla ilgili idrar yapma, idrar torbasının boşaltılması, ağrılı idrara çıkma, idrar sonrası damlama ve idrar akışının azalması gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu gözlenmektedir.

Cilde iyi gelir

Ekstraktlar cilde uygulandığında, ısırgan otunun aknenin (sivilce) şiddetini azalttığı ve hatta bakteriyel enfeksiyonları önleyebildiği kanıtlanmıştır. Antioksidan özelliklerinden dolayı iyileşmeyi hızlandırabilir, yara izlerinin ve lekelerin görünümünü azaltabilir ve kırışıklıklarla yaş lekelerini azaltmak için anti-aging etkilerini artırabilir. Genel olarak tonik ya da maske olarak kullanılır.

Kudret narı neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl tüketilmeli?

Suçiçeği ve egzamadan kaynaklanan rahatsızlıkları giderir. Yanık tedavisinde etkilidir. Zeytinyağı ile karıştırılarak yanık bölgeye uygulanır.

Saç sağlığını korur

Saç dökülmesini önler ve kellik tedavisinde kullanılabilinir. Isırganın yaprakları kaynatılarak suyu saçın son durulamasında kullanılır. Bu işlem, kafa derisi sağlığını koruduğundan kepek oluşumunu da önler. Yanı sıra ısırgan otu çayı içilmesi bu tedaviyi daha etkili kılar. Azalan saçların yerine yeni saçların çıkmasını sağlayarak saçlarda gürleşme sağlar.

Saç dökülmesini engellemek için kullanılabilecek en sağlıklı yöntem şudur: Isırgan otunun yaprakları beş dakika kaynar suyun içinde demlenir ve soğumaya bırakılır. Bu şekilde günde 2-3 fincan ısırgan çayı tüketilir.

Isırgan otu neye iyi gelir?

 • Emzirme dönemindeki kadınların süt verimliliğini arttırır
 • Pek çok kanserin oluşumunu önler
 • Mide bulantısı ve ishali azaltır
 • Ülser ve hemoroitleri yatıştırabilir
 • Diş eti iltihabına bağlı kanamaları azaltır
 • Böcek ısırıklarını tedavi eder.

Isırgan otu, uygun bir şekilde kullanıldığında çok güvenli bir bitkidir buna rağmen, ısırgan otu hasat edilirken alınması gereken birkaç önlem vardır. Hasat ederken sokmasından kaçınmak için sert bahçe eldivenleri kullanılmalıdır. En uygun hasat zamanı tercihen ilkbahardır ve genç bitki parçaları toplanmalıdır. Çiçeklendiklerinde ve tazeliklerini yitirdiklerinde daha acılaşırlar. Isırgan otunu kullanmadan mutlaka doktorunuza danışınız. 

Isırgan otu nasıl kullanılır?

Isırgan otu çayı nasıl yapılır ve içilir?

Çay yapımında bu bitkinin kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Kaynatılan suya katılarak 5 dakika demlenmeye bırakılır ve ılık olarak tüketilir. Ahududu yaprağı, ekinezya veya goldenseal (altınmühür) gibi bitkilerle karışım hazırlanarak içilebilir.

Isırgan otu çayı

Isırgan otu çayı

Aktarlarda bu tarz karışımların pek çok çeşidi mevcuttur. Aynı zamanda ısırgan kök çayı ve ısırgan tohumu çayı da hazırlanabilir. Kök çayı için soğuk suda kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra 4-5 dakika demlenip soğuk tüketilir. Tohum çayı içinse tohumları iyice havanda dövülür ve ezilen tohumları 8-10 dakika kaynatılıp 10 dakika demlenmeye bırakılır ve ılık tüketilir.

Isırgan otu nasıl pişirilmelidir? 

Isırgan otu yaprakları ıspanak gibi sebzelerde olduğu gibi az suyla ve buğulama yöntemiyle pişirilir. Pişirildikten sonra çorba, salata ve böreğe ilave edilebilinir. Ayrıca püre haline getirilip yine salata, makarna vb. gıdalara eklenebilir. Pişirildiğinde salatalık ile ıspanak karışımı bir tadı olur. Pişmiş ısırgan otu, A, C, protein ve demir vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır.

Isırgan otunun haricen kullanımı

Isırgan otu ekstresi ve kök tentürleri doğrudan vücudun eklemleri ve ağrılı bölgelerine uygulanabilir. Isırgan otu krem olarak da mevcuttur.

Isırgan otu kapsülleri ve tabletleri

Isırgan otu kapsülleri ve tabletleri ağızdan alınabilir. Alerji rahatlamasında aç karnına alınmasının daha etkili olduğuna dair henüz kesin bir kanıt yoktur. Şayet mide ve diğer yan etkilerle ilgili endişeler varsa ısırgan otu yiyecekle alınmalıdır.

Papatya çayının faydaları nelerdir? Papatyanın iyi geldiği hastalıklar

Isırganotu tohumunun faydaları nelerdir?

Son dönemde uzmanların ısırgan tohumunun kansere yararlı geldiğine dair açıklamaları bu mucizevi bitkinin tohumlarına ilgiyi yönelttiyse de sağlığa başka olumlu katkıları da bulunmaktadır.

 • Kadın hastalıklarına iyi gelir
 • Mikropları öldürme özelliğine sahiptir
 • Özellikle akciğer ve alerji rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Ödem oluşumunu engeller
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
 • Sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsakları temizler, şişkinlik ve gaz şikâyetlerini azaltır
 • Yorgunluğu giderir
 • Cinsel gücü arttırır
 • Başta Prostat kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne yakalanma riskini azaltır

Isırgan otu zayıflatır mı?

Isırgan otu, kilo vermeye yardımcı olur ve kan şekeri düzeyini düşürür. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olduğu için zayıflamaya yardımcı olur. Kas dokusunda biriken zararlı atıkların atılmasını kolaylaştırır. Ödem ve idrar söktürücü özelliği vardır. Kullandığınız zaman aşırı su kaybına neden olduğu için beraberinde bol su tüketmek gerekir.

Çocuklara ısırgan otu verilebilir mi?

Isırgan otu, özellikle çocukların astım tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak çocuklar için henüz güvenli ve etkili bir doz oluşturulamadığından doktor gözetiminde doz ayarı yapılması önemlidir. Bunun dışında örneğin çorbası yapılarak çocukların öğünlerine aralıklı olarak katılabilir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Isırgan otunun zararları

 • Hamile kadınlar hekime danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır çünkü ısırgan otu adet döngüsünü etkilediği ve rahim kasılmalarını uyarabildiği için düşük tehlikesi yüksektir.
 • Emzirme dönemindeki kadınların da öncesinde doktoruna danışması önerilir
 • Kan şekerini etkileyebildiğinden ve diyabet kontrolüne müdahale edebildiğinden diyabet hastaları kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır
 • Kan basıncını arttırdığından yüksek tansiyon hastaları tüketirken dikkat etmelidir
 • Çok iyi bir idrar söktürücü olduğundan idrar yoluyla ilgili ilaçlı tedavi gören hastalar kullanımı için doktorlarına danışmalıdır
 • Kan inceltici özelliğinden dolayı bu amaçla ilaç alanların dikkat etmesi gerekir
 • Isırgan otunun saç ve cilt sağlığı için satılan kapsülleri mevcuttur. Ancak kapsül halinde tüketilmeden önce doktora danışılması önerilir.

Önemli Uyarı: Diyetinize bu kadar güçlü ve kapsamlı bir bitkisel ilaç eklemeden önce, muhakkak bir doktora danışın ve devam eden tedavileri zorlaştırmayacağınızdan emin olun. Ayrıca bitkinin olumsuz yan etkilerinden korunmak için eğer başka takviye besinler alınıyorsa dozlarının ayarlanması gerekir. Bunun için bir uzmana danışıp bitkisel takviye planı yapılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
8 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
İyi de
İyi de
21 gün önce

Kan basıncını yükseltir demişsiniz. Yaşa göre mi yükseltir, tansiyonu normal birinde de mi yükseltir, sürekli kullanımda mı yükseltir… sorular sorular..

Ali Murat
Ali Murat
4 ay önce

👍 Güzel bir çalışma 👍

Elif
Elif
1 yıl önce

Merhaba benim annemde kullaniyor ama annemde sanci cok oluyor sanci.olmasi.normal mi.yoksa iyimi.gelmiyor ictigi zaman genelde oluyor icmediginde hic bir sıkıntı yok içtiğinde cok.agri oluyor lütfen bilgisi olan yazarsa sevinirim rabbim bütün hastalara şafi ismi hürmetine şifa versin inşallah

Cehennem bekçisi
Cehennem bekçisi
1 yıl önce
Cevaben  Elif

Abla sancı veriyorsa içirmeyin bir yeri yaparken başka yeri bozarsınız

aslan
aslan
1 yıl önce

marhaba ba iranan
banim 2ton melisa utom var harkes istars bu numaraya arasun 989916870616 whatsapp

Tuna
Tuna
1 yıl önce

Bitkiler ile ilgili dogru bilgiye ulasmak icin sitenizi referans aliyorum.. kaynak belirtmeniz ayrica guzel.. tebrik ederim

eda
eda
2 yıl önce

Güzel faydalı bir yazı olmuş.

Cehennem bekçisi
Cehennem bekçisi
1 yıl önce
Cevaben  eda

1 yıl sonra tekrardan siteye gir diye yorum attım 🙂

Araç çubuğuna atla