Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Turşusu ve salatası nasıl yapılır?

17 Kasım 2019   |    21 Mart 2022    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Kırmızı pancar, besleyici ve faydalı bir kök sebzedir. Doğal antioksidan özelliği vardır ve kansere karşı koruyucudur. İçeriğinde bolca protein, lif, C vitamini ve potasyum gibi mineraller bulunur. Çok besleyicidir, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemi destekler, kalp ve beyin sağlığını korur. Sindirim sistemi için harika bir sebzedir. Çiğ yenebildiği gibi yemeklere de sebze olarak katılabilir. Ayrıca, turşusu ve salatası da yapılabilir. Pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kırmızı pancar, zayıflamaya yardımcı olduğu için pek çok diyet listesinin vazgeçilmez sebzesidir. Bolca sodyum içerdiği için aşırı tüketilmesi önerilmez.

Kırmızı pancar nedir?

Kırmızı pancar, ıspanakgiller ailesinden bir sebzedir. Folat, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ile A, B6 B12, C ve K vitaminleri içeren kırmızı pancar, özellikle kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. Düşük kalorilidir, yaklaşık 100 gram kırmızı pancar sadece 44 kcal’dir. Protein ve lif açısından çok zengindir. Ayrıca içerdiği nitratlar ve pigmentler özellikle kalp ve beyin sağlığı için çok faydalıdır.(1)

Pancar suyunun faydaları nelerdir? Turşusu ve salatası nasıl yapılır? 

Kırmızı pancarın faydaları

Tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme gibi kalp hastalıkları dünya çapında yaşanan ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Yüksek tansiyon ise bu hastalıkların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Araştırmalar, kırmızı pancarın tansiyonu 4 ile 10 mmHg kadar düşürebildiğini göstermektedir.(2)

Yüksek tansiyon neden olur, nasıl düşürülür? Belirtileri nedir?

Bu tansiyonu dengeleyici etkisinde içerdiği nitrat ve folatın etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak bunun için düzenli tüketmeniz gerekir.(3)

Vücutta iltihabı azaltabilir

Kronikleşmeye başlamış iltihap; obezite, karaciğer sorunları ve kanser gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Kırmızı pancar doğal bir anti-enflamatuar olan betalain pigmentlerini içerdiği için vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur.

Yapılan bir çalışmada pancarın yüksek tansiyonu düşürmesinin yanında vücutta sistemik inflamasyonu önemli ölçüde azaltabildiği gözlenmiştir.(4)

İltihaba neden olan besinler! İltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır

Lifli besinler tüketmek sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Lifler sindirim sistemini düzenler, bağırsak içerisindeki yararlı bakterileri besler ve kolonları temizler. Liflerin bu etkileri sindirim sağlığını düzenler, kabızlığı önler. Ayrıca lif; kolon kanseri ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkların riskini de azaltır. Bir fincan pancarda yaklaşık 3,4 gram lif bulunmaktadır. Bu da onu lif bakımından en zengin sebzelerden biri yapar.(5)

Atletik performansı arttırabilir

Pancarın içerdiği nitrat, hücrelerde enerji üretimini ve oksijen kullanımını arttırarak, atletik performansı arttırabilir. Bu nedenle özellikle sporcular için antrenman ya da karşılaşma öncesi tüketmek verimliliği destekleyebilir.

Kandaki nitrat seviyesi pancarı yedikten 2-3 saat sonra zirveye ulaşır. Bu nedenle etkiyi en üst düzeye çıkarmak için spor faaliyetinden birkaç saat önce yemeyi tercih edin.

Beyin sağlığını korur

İnsanlar yaş aldıkça zihinsel ve bilişsel işlevleri yavaşlamaya başlar. Bazı kişilerde bu yavaşlama bunama gibi hastalıklara neden olabilir. Kan dolaşımı ve beyine yeterli oksijenin gitmesi sinirleri besleyerek bilişsel işlevleri güçlü tutar.

Lifli besinlerin sağlığa faydaları ve en çok lif içeren gıdalar

Kırmızı pancar, içeriğindeki nitrat sayesinde kan damarlarını genişletir ve bu sayede beyne giden kan akışını arttırarak zihinsel aktiviteleri arttırabilir. Araştırmalar pancarın özellikle beynin ön lobuna taşınan kan miktarını arttırdığını ortaya çıkartmıştır. Bu sayede kişinin karar verme yetisi, düşünme becerisi ve hafızasına olumlu etkide bulunur.

 

Kansere karşı koruyucudur

Kanser, kötü huylu hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır. Kırmızı pancar antioksidan ve anti-inflamatuar özelliği ile kansere karşı çok güçlü bir koruyucudur. Özellikle meme kanseri olan kadınlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığına dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.(6)

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Kırmızı pancar zayıflatır mı?

Kırmızı pancar düşük kalorili ve yüksek besin değerli bir sebze olduğu için genellikle zayıflama diyetlerine dahil edilir. İçerdiği yüksek oranda su, protein ve lif sindirim sistemini düzenler, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur ve iştahı azaltarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kırmızı pancar turşusunun faydaları

Turşulama işlemi ile pancarın tazeliğini koruyabilir ve taze pancarın içerdiği vitaminleri ve mineralleri herhangi bir hasara uğratmadan saklayabilirsiniz. Kırmızı pancar turşusunu günlük hayatta tüketmek kilo vermeye, kemikleri korumaya, kan basıncını düzenlemeye ve kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bir fincan kırmızı pancar turşusu yaklaşık olarak 40 gram karbonhidrat içermektedir. Bu sayede beyni, kalbi, sinir sistemini ve böbrekleri beslemeye yardımcı olur. Özellikle sporcu kişilerde egzersiz kapasitesinin arttırılmasına yardımcı olan pancar turşusu doğal bir karbonhidrat deposudur. Ayrıca, DNA ve RNA sentezini ve onarımını sağlar.

Limonun faydaları nelerdir? Limon suyu ve kabuğu neye iyi gelir?

Beyin fonksiyonları destekler, kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini engeller. Bolca kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içeren kırmızı pancar turşusu osteoporoz sorunu yaşayanlar için çok faydalıdır.

Kırmızı pancar turşusu nasıl yapılır?

Önemli bir antioksidan olan pancarı salamura pancar turşusu yaparak pancarın günlük tüketimini arttırabilir ve pancara lezzet katabilirsiniz.

Pancar turşusu yapmak için gereken malzemeler;

  • 4 kg taze kırmızı pancar
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 2 su bardağı sirke
  • 4-5 diş sarımsak
  • ¼ bardak bütün karanfil

K vitamini neye yarar? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Kırmızı pancarları dört parçaya ayırıp 2 litre su ile dolu büyük bir tencereye atın. Yumuşayana kadar haşlayın ve soğuduktan sonra kabuklarını soyun. Haşlama suyundan 2 bardak kadarını bir kenara ayırın. Pancar parçalarını turşu için hazırladığımız temiz kavanozlara doldurun ve içine bir tutam karanfil ekleyin.

Kefir nedir, faydaları nelerdir? Su kefiri nasıl yapılır?

Bir tencereye şeker, 2 bardak pancar suyu, sirke, ezilmiş sarımsakları ve tuzu ekleyerek karışımı kaynatın. Oluşan sıcak salamurayı pancarların üzerine dökün ve kavanozların kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozları sıcak suya koyarak mühürlenmesini sağladıktan sonra uygun bir ortamda 3-4 gün beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Kırmızı pancar salatası nasıl yapılır?

Kırmızı pancarı, lezzet katmak için pek çok salata türüne ekleyebilirsiniz. Kırmızı pancar salatası yapmak için 8 küçük pancar, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı limon suyu, 8 yaprak roka, ¼ fincan ufalanmış beyaz peynir ve baharat yeterli olacaktır. Bütün bileşenleri karıştırdığımızda ortaya muazzam ve besin değeri çok yüksek bir salata ortaya çıkacaktır.

Kırmızı pancar suyu

Kırmızı pancar suyu içmek kan basıncının düşmesine, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve atletik performansı arttırmaya yardımcı olur. Pancar suyu iyi bir vitamin ve minarel kaynağıdır. Bu kök sebzenin suyunun düzenli olarak içilmesi sindirim sisteminin düzenler ve beyin sağlığını güçlendirir. Haftada birkaç kez bir su bardağı kırmızı pancar suyu içmek bağışıklık sisteminiz güçlü tutar ve sizi pek çok hastalığa karşı korur.(7)

Kırmızı pancar suyu neye iyi gelir? Kırmızı pancarın 5 önemli faydası

Ayrıca kanserin ve kronik hastalıkların gelişmesine sebep olan oksidatif stresi de azaltır. Atletik gücü arttırdığı için spor yapanların düzenli pancar suyu içmeleri önerilmektedir.

Kırmızı pancar suyu nasıl yapılır?

Pancar suyu yapımı oldukça basittir. Evde meyve sıkacağı, blender ya da mutfak robotu kullanarak kolaylıkla pancar suyu yapılabilir. Pancar suyu yapmak için öncelikle pancarların tepeleri kesilir ve daha sonra pancarlar iyice yıkanır.

Ardından küçük parçalara bölünür ve blenderdan geçirilir. Ortaya çıkan pancar suyu hemen içilmeli ya da besin değerlerini kaybetmemesi için buzdolabında saklanmalıdır.

Kırmızı pancarın zararları

Her besinde olduğu gibi kırmızı pancarın da aşırı ve orantısız tüketimi bazı sorunlara yol açabilir. Bu zararlar kalsiyum seviyesinde düşüş, ciltte kızarıklık, böbreklerde tahribat, kan basıncında aşırı düşüş ve kan şekeri seviyesinde dalgalanmalar olarak sıralanabilir.

Kısa Bilgiler

Kırmızı pancar nelere iyi gelir?

Kırmızı pancardaki nitrat kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu düşürür ve beyne giden kan akışını arttırarak zihin sağlığını koruyabilir. Ayrıca pancar vücuttaki iltihap ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini destekler ve kansere karşı koruyucudur.

Kırmızı pancar günde ne kadar tüketilmeli?

Eğer ihtiyacınız olan günlük nitrat ihtiyacınızı sadece pancardan karşılamak ve tansiyonunuzu dengelemek istiyorsanız günlük 2 bardak kadar (yaklaşık 160 gr) pancar tüketmeniz gerekebilir. Ancak 1 su bardağı (250 ml) pancar suyu da aynı görevi görecektir.

Kırmızı pancarı kimler yiyemez?

Özellikle pancara alerjisi olanlar pancar yememelidir. Pancar yüksek oranda oksalat asit içerir ve oksalat oranı yüksek yiyecekler özellikle yatkın kişilerde oksalat böbrek taşlarına neden olabilir. Ayrıca düşük tansiyonlu kişiler pancar suyu içmemelidir.

Kırmızı pancarın zararları nelerdir?

Kırmızı pancar genel olarak güvenli bir besindir. Ancak pancardaki koyu kırmızı pigmentler bazı insanlarda idrarı kırmızıya veya pembeye çevirebilir. Bu duruma beetüri denir. Ayrıca düşük tansiyonlu insanlarda tansiyonu daha da düşürebilir ve fazla tüketildiğinde böbrek taşına neden olabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Funda
Funda
4 yıl önce

Güzel faydali bilgiler için çok teşekkür ederim .takip altında kalıp faydali bilgileri okumaya devam inşâAllah. ..

Araç çubuğuna atla