Limonun faydaları nelerdir? Limon suyu ve kabuğu neye iyi gelir?

7 Nisan 2016   |    21 Şubat 2021    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Limon, yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta enfeksiyonlar olmak üzere, yüksek tansiyona, anemi ve astıma karşı koruma sağlar. Limonda bulunan antioksidanlar, tümör ve kanser gelişmesine engel olur. Pektinden oluşan lif yapısından dolayı böbrek taş oluşumunu ve iltihaplanmayı engeller. Pektin aynı zamanda toksik maddelerin etkilerini azaltır. İçerdiği potasyum sayesinde hücrelerin düzgün çalışmasına katkı sağlar. Limonun kabukları antiseptiktir; karaciğeri korur ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Limon suyu ise, hazımsızlığa iyi gelir, ateş düşürücüdür, saç ve cilt sağlığını korur.

Limon nedir?

Doğada en çok C vitamini içeren meyve olan limon turunçgiller familyasından bir narenciye türü şifalı bir meyvedir. Bilimsel adı Citrus olan limonun anavatanı tam olarak bilinmemektedir ancak tarihi kayıtlara ilk Antalya’da geçmiş ve tarihte en çok ticareti yapılan şifalı meyvelerden biri olmuştur.

Ilıman iklimlerde odunsu bir gövde üzerinde yetişen beyaz çiçekli çok yıllık bir bitkidir. Yapraklarında ve meyvesinde bulunan uçucu yağlar kokusunu verir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir.

Limonun içerdiği vitamin ve mineraller

Limon iyi bir C ve B6 vitamini ile potasyum kaynağıdır. Büyük kısmı su ve basit şekerlerden oluşan karbonhidratlardan oluşur. Sağlıklı bir diyet lifi olan pektin içerir. Limonda bulunan lifin %50 – 60 kadarı pektinden oluşur. Çok az yağ ve protein vardır. Çeşitli sağlık yararları sağlayan sitrik asit (limon tuzu), hesperidin (P vitamini), diosmin, eriocitrin ve D-limonen gibi antioksidanlar içermektedir.

C Vitamini hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Limonun sağlığa faydaları

Böbreklere faydası

Böbrek taşları, atıklar böbreklerinizde kristalleştiğinde ve biriktiğinde oluşur. Limonun sitrik asitli yapısı idrar hacmini ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir. Limonda bulunan hesperidin böbrekleri korur.

İnme riskini düşürebilir

Limon tüketimi özellikle kadınlarda iskemik inme (kan akışını durduran bir kan pıhtısı) riskini azaltabilir. Kandaki düşük C vitamini düzeyleri özellikle fazla kilolu ve yüksek tansiyona sahip kişilerde inme riskinde artışla bağlantılıdır.

Kanserle savaşır

Limonda bulunan hesperidin antioksidan özellikleriyle serbest radikallerle mücadele eder, vücudun savunma sistemini uyarıcı özellikler gösterir. Limonun kabuğunda bulunan d-limonen bileşiğinin tümör küçültücü etkisi olduğu ve hücreleri programlı ölüme (apoptoz) götürebileceği gösterilmiştir. Pankreas, mide, cilt ve akciğer kanserinin büyümesini yavaşlatır. Limondaki lif pektin kolon ve meme kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca yüksek miktarda ve düzenli C vitamini tüketimi de oksidatif stresi önlemeye yardımcıdır.

Alerjik astımı önleyebilir

Alerjik hastalıkların gelişimi genellikle vücuttaki aşırı oksidatif stres ile ilişkilidir. Limonda bulunan flavonoidler (hesperidin ve d-limonen) serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur ve alerjik reaksiyonları azaltır. Ayrıca alerjik astım gibi hastalıklara neden olan iltihap oluşumların gelişmesini engeller.

Alerjik astım belirtileri nelerdir? Astım ve alerji nasıl tedavi edilir?

Anemiye iyi gelir

Demir vücutta oksijen iletiminden ve kırmızı kan hücrelerinin yapımından sorumludur. Anemi genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır ve menopoz öncesi kadınlarda yaygındır. Limonun C vitamini bakımından güçlü yapısı diyetten demir emiliminin artmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limonda bulunan pektin bağışıklık sistemini canlandırıcı etki gösterir. Vücutta üretilmeyen B6 vitamini de bağışıklığın sağlıklı çalışması için gereklidir ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Hesperidin bileşiği merkezi sinir sistemi hastalıklarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır.

Demir içeren besinler ve demirin sağlık için faydaları

Sindirim sağlığını korur

Limonda bulunan çözünebilir lif pektin bağırsakları çalıştırır, doğal bir karbonhidrat olarak şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatıp kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasını sağlar. Kabızlığı önlemek için limon suyu içilebilir. Güne başlarken sıcak suya sıkılacak yarım limonun suyunu taze nane ile içmek sindirim sistemini rahatlatıp zindelik sağlar.

Nanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı neye iyi gelir, nasıl yapılır?

Kalp sağlığına iyi gelir

Limonda bulunan hesperidin bileşiği diosminle birlikte vasküler (damarsal) koruma sağlar. Diğer antioksidan naringin de ateroskleroz (damar sertliği) hastalığına karşı kullanılabilir. Potasyum minerali kalp hastalıkları ve kötü kolesterol için risk faktörlerini azaltır. Yeterli ve düzenli C vitamini alımıyla kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski düşer.

Limon ve hipertansiyon

Her sabah, aç karnına ılık bir bardak suyla karıştırılmış limon suyunun kan damarlarını yumuşatarak ve esnek olmalarını sağlayarak hipertansiyonu engellediği düşünülmektedir. Ancak bu konuyla ilgili henüz yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Limon ve diyabet

Amerikan Diyabet Birliği limonu ve portakalı diyabete karşı süper gıdalar olarak listelemiştir. Limon ve portakal aynı miktarda karbonhidrat içermekle birlikte limonda şeker oranı daha düşüktür. Ayrıca limonun suyu, yüksek glisemik indeks (GI) içeren bir gıda ile birlikte tüketildiğinde, nişastanın şekere dönüşümünü yavaşlatabilir ve böylece yiyeceklerin GI’sini düşürebilir.

Limon ve kemik erimesi (osteoporoz)

Limon alkalize olmasının yanı sıra, içerdiği C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayesinde kemik erimesi için temel gıdalardan biridir. Askorbik asit olarak da bilinen C Vitamini, kemikleri ve kıkırdakları koruyan kolajen üretimi için gereklidir. Limon suyu ayrıca potasyum ve kalsiyumun uygun şekilde emilmesi için gerekli olan magnezyum içerir. Potasyum, metabolik asitleri nötralize ederek kemik sağlığını destekler, böylece vücudun kalsiyum depolarını korur.

Nane limon çayı gribe karşı etkili bir yöntemdir

Limon ve grip

Limon, bağışıklık sistemini güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip doğal bir antioksidandır. Bu özellikleriyle soğuk algınlığı veya gripten korunmak için mükemmel bir doğal tedavidir. Balgam, boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde etkilidir. Limonun suyu ve balı karıştırarak tüketmek öksürük ve boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

İdrar söktürücü olarak limon

Limon ılık ya da sıcak suya katılıp tüketildiğinde idrar çıkışını arttırır. Bu sayede su tutulumu olan kişilere özellikle fayda sağlar. İdrar atımıyla vücuttan toksinlerin ve zararlı bakterilerin atılımı gerçekleşir.

Limon kabuğunun faydaları

Limonun kabuğu, suyundan 5 ila 10 kat daha fazla vitamin barındırır. Limonu yıkayıp kuruladıktan sonra dondurun. Kullanmak istediğinizde rendeleyin ve arzu ettiğiniz bir salataya, yemeğe veya meyve suyuna katarak tüketin. Faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Vücudu toksinlerden arındırır. Karaciğeri temizler. Antiseptiktir.
 • Kabızlığı önler, gazı giderir, mideyi rahatlatır.
 • Kronik hemoroit belirtilerini önlemek için kullanılabilir.
 • Ciltte ve dişte oluşan lekeleri önleyebilir.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Enfeksiyonlarla mücadele eder, solunum sorunlarına iyi gelir

Kimyonun faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Kimyon çayı nasıl yapılır?

Limon yağının faydaları

Limon yağı limonun kabuğundan çıkarılan esansiyel bir yağdır; kabuğunda birçok aromatik yağ ve uçucu bileşik bulunur. Bu faydaları şöyledir;

 • Ağız ve diş sağlığını korur
 • Üst solunum yollarına iyi gelir.
 • Cilt, saç ve tırnak ile ilgili sorunlarda kullanılabilir
 • Odaklanmayı sağlar.

Limon yağı genellikle aromaterapi ürünlerinde (diğer turunçgillerin yağlarıyla karışım halinde) veya 1 çay kaşığı taşıyıcı yağa 2-3 damla limon yağı eklenerek şampuan ya da vücut temizleyicisi olarak kullanılabilir. Limonyağı, karbonat ve Hindistan cevizi yağıyla karıştırılarak 2 dakika boyunca dişler ovulursa dişlerde beyazlama sağlayabilir. Tırnak mantarında tırnakları limon kabuğu yağı ile ovmak işe yarayabilir.

Limon suyunun faydaları

 • Solunum sorunlarına iyi gelir: Limon suyu zengin bir C vitamini kaynağı olarak uzun süreli solunum bozuklukları ile de başa çıkmada yardımcı olur.
 • Hazımsızlığı önler. Hazımsızlık ve kabızlıkla ilgili sorunların giderilmesine yardımcıdır. Yemeğe biraz limon sıkmak sindirime yardımcı olur.
 • Ateşi azaltır. Limon suyu, nezle, grip veya ateşi olan bir kişinin tedavisinde yardımcı olabilir. Terlemeyi artırarak ateşi kırmaya yardımcı olur.
 • Diş bakımı sağlar. Limon suyu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Diş etlerine limon suyu ile masaj yapmak, diş eti kanamasını durdurabilir, ayrıca çeşitli diş eti hastalıklarından ve diğer koşullardan gelebilecek kötü kokuları da ortadan kaldırabilir
 • Yanıkları giderir. Limon suyu cilt üzerindeki yanma hissini azaltır ve izlerin solmasına yardımcı olabilir.
 • Küçük kanamaları durdurur. Antiseptik ve pıhtılaşma özelliklerine sahiptir, bir parça pamuk topuna limon suyu uygulayabilir ve burun kanamasını durdurmak için burnun içine yerleştirebilirsiniz.
 • İyi bir temizleyicidir. Limon suyu yağları çözme kabiliyetleri ve ferahlatıcı aroması nedeniyle etkili bir temizlik ürünüdür.
 • Cilt sağlığını korur. Doğal bir antiseptik ilaç olan limonsuyu, güneş yanıklarının ağrılarını azaltmak için uygulanabilir, sivilce ve egzamaya iyi gelir. Yaşlanma karşıtı bir çözüm olarak kırışıklıkları ve siyah noktaları giderebilir.

Limonda bulunan bitki bileşiklerinin çoğu limon suyunda yeterli miktarda bulunmaz, bu nedenle eğer ekşiye çok duyarlı değilseniz bir meyve gibi dilimler halinde tüketmeniz önerilir.

Melisa (oğul) otunun faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl hazırlanır?

Limon çekirdeği faydaları

Limon çekirdeğinde B1, B2, B3 vitamini, demir, kalsiyum, manganez, bakır ve silisyum bulunmaktadır. Çekirdekler direkt yutulmamalıdır çünkü midede öğütülmezler ve apandist  iltihaplanmaya yol açabilir. Limon-çekirdeğinin 2-3 gr kadarı kurutulup öğütülmüş olarak içilirse zehirli maddelerin etkilerini azaltır. Faydaları şöyledir;

 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Sakinleştirir, stresi alır.
 • Böcek ısırıkları ve yaralara uygulandığında tedavi edicidir.
 • Ağız kokusunu önler.

Limon çayının cilde faydaları

Hemen tüm bitki çaylarına limon suyu ekleyerek limonun olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Sadece limonlu çay yapmak isterseniz 2 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı bal sıcak suya katılarak içilebilir. Limon kabuğu ile yapılan çaylar faydayı maksimuma çıkarır. Limon çayı tüketimi cildin daha parlak görünmesini sağlar, cilde esneklik verir, cilt lekelerini ve kırışıklıkları önler.

Limonun saça faydaları

Limon suyu kepek ve saç dökülmesini önler. Saçınıza doğal bir parlaklık verir. Saçın yağ dengesini korur, yağlanmaya karşı korur. Limon suyu saç diplerine yedirilerek saçları zayıflatan bakteri ve mikroplardan temizler ve saç köklerinin hava almasını sağlar. Limonun asidik yapısı nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Bu sebepten elma sirkesi ve suyla karıştırarak uygulanabilir.

Kepek neden olur? Saç kepeği nasıl önlenir? Bitkisel çözümler

Nane limon nasıl hazırlanır neye iyi gelir?

Bir cezvenin içine 2 tatlı kaşığı nane (mümkünse taze nane) eklenir, 1 limonun yarısı ufak parçalara ayrılır (kabuğuyla birlikte), cezveye 2 bardak su eklenir, kaynatılır. Kısık ateşte 3 dk kadar bekletilir ve süzüldükten sonra içilebilir. İsteğe göre bal eklenebilir ve sıcak tüketilmelidir. Nane limon soğuk algınlığına iyi gelir. Zihni açar, güç verir, mideyi rahatlatarak sindirimi kolaylaştırır.

Limon sarımsak kürü nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 2 litrelik koyu renkli kavanoz
 • 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak
 • Kavanozu suyuyla dolduracak kadar limon.

Yapılışı: Limonlar sıkılarak suyu kavanoza alınır. Soyulmuş ve ezilmiş olan sarımsaklar limon suyunun içine atılır ve kavanozun kapağı kapatılarak ışık görmeyen ılık bir ortamda muhafaza edilir. 25 gün boyunca kavanoz her gün bir kaç kez çalkalanır. 25 gün sonunda sarımsaklar limon suyu içinde erimişse kür hazırlanmıştır. Kahvaltıdan yarım saat kadar önce yarım çay bardağı içilir. Her gün aynı saatte içilmesinde fayda vardır.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Faydaları ve zararları

İltihaplanmayı önler, damar hastalıklarına iyi gelir, hipertansiyonu, böbrek ve safra taşı oluşumunu önler, idrar söktürücüdür, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Limon suyu zayıflatır mı?

Limon suyu genellikle çok düşük kalorili bir içecektir. Soda, portakal suyu gibi yüksek kalorili içecekler yerine içildiğinde kilo alımını durdurmaya yardımcı olacaktır. Limonla birlikte alınan su miktarı önemlidir ve yeterince su içmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Artan su alımı yağ parçalanmasını artırmakta ve diyet ile egzersizden bağımsız olarak kilo kaybını teşvik eder. Her sabah aç karnına ılık limon suyu içmek zayıflamaya yardım eder.

Haşlanmış limon ile zayıflama

Malzemeler:

 • 5 adet limon
 • Serçe parmak uzunluğunda zencefil
 • 4 diş sarımsak
 • 2 litre su.

Yapılışı: Sarımsak ve zencefil bir blender ile ufalanır, ardından limonlar soyulur ve suyu sıkılır, posası ve kabukları atılmaz. Limon suyu ve ufalanan malzemeler bir kapta karıştırılır. Bir tencerede 2 litre suya limon posası ve kabukları eklenip kaynatılır. Kaptaki malzemeler kaynayan suya eklenir ve yaklaşık 10 dk. boyunca karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Sabahları içilir.

Zencefil neye iyi gelir? Nasıl tüketilmeli? Besin değeri ve faydaları

Limon suyu detoksu

Detoks suyu zayıflama amaçlı kullanılacaksa sabahları aç karnına ve yemeklerden 30 dk. önce içilmeli ve yaklaşık 10 gün boyunca uygulanmalıdır. Limonlu detoks suyu tercihe göre seçilen meyve, sebze veya otlardan hazırlanabilir. Seçilen malzemeler doğranır, rendelenir veya ezilir ve suya eklenir. Soğuk detoks suyu bir gece buzdolabında bekletilmeli ve süzülerek içilmelidir. Sıcak detoks suları ise fazla bekletilmeden içilmelidir.

Limonun zararları nelerdir?

 • Fazla tüketilir ise diş eti kanamalarına yol açabilir ve sinir sistemine zarar verebilir.
 • Saf haliyle cilde sürmek tahrişe yol açabilir. Açık tenli kişiler dikkatli olmalıdır.
 • Ağızlarında yara olan ve tansiyon hastası kişilerin aşırı limon tüketmemeleri önerilir.
 • Limondaki asit, mide asidi, ülser ve gastrit gibi sorunlara neden olabilir.
 • Gıda alerjisi belirtisi (kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kurdeşen gibi) yaşanırsa kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde tavsiye edilmez.
 • Bağırsak bozukluğu durumunda kullanılmamalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
HÜSEYİN
HÜSEYİN
1 yıl önce

EFERİM…

Araç çubuğuna atla