Patates suyunun faydaları nelerdir? Maskesi nasıl yapılır?

4 Ağustos 2019   |    21 Ocak 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Patates suyu, pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra fitokimyasallar da içeren çok faydalı bir besindir. Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere pek çok sağlık sorunun doğal çözümünde kilit bir role sahiptir. Ortalama boyutlardaki bir patates 161 kalori içerir. Besin içeriği patatesin kullanımına göre değişir, örneğin patates kızartıldığında pişirilmesine ve haşlanmasına oranla daha yağlı ve daha fazla kalorili olacaktır. Patatesin faydalarından onu yemenin yanında suyunu içerek ya da çiğ patates maskesi yaparak da yararlanılabilir.

Patates suyu özellikleri

 • Yüksek oranda C vitamini içerir: Bu sayede tüketildiğinde vücudun demiri emmesine; kan damarlarında, kaslarda, kemikte ve kıkırdakta kolajen oluşmasına yardımcı olur. C vitamininin yüksek antioksidan özelliği sayesinde de şişkinliği hafifletir, ödem söktürücüdür, tahrişi azaltır ve cildin parlamasına destek olur.

Patates kaç kalori? Besin değeri nedir?

 • B vitaminleri açısından da zengindir: Bir bardak patates suyu, günlük B-1 ve B-3 vitamin ihtiyacının yaklaşık %40’ını içerir. Aynı zamanda içeriğinde belli miktarda B-2 ve B-6 vitamini de bulunmaktadır. B vitaminleri, vücuda giren karbonhidratların glukoza dönüşmesinde büyük rol oynar. Glukoza dönüşen karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşıladığı için vücut için hayati öneme sahiptir. B vitaminleri bunun yanında beyin ve sinir sisteminin güçlenmesine, karaciğer sağlığının korunmasına ve daha sağlıklı saçlara sahip olmaya da yardımcı olur.
 • Potasyum içerir: Patates potasyum bakımından çok zengindir ve orta boy bir portakalın yaklaşık 3-4 katı kadar potasyum içerir. Bir porsiyon patateste yaklaşık 1.46 mg potasyum vardır ve bu miktar günlük alınması gereken potasyum miktarının yaklaşık %31’ini oluşturur.
 • İçeriğinde bolca demir bulunur: Demir, bir vücudun zinde kalması için gereken maddelerin başında gelir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı kalmasına ve vücut içerisindeki oksijenin devir daimine de yardımcı olan demir patatesin içinde bolca bulunmaktadır. Bir bardak patates suyunda yaklaşık olarak günlük demir ihtiyacının %14’ünü karşılayacak kadar demir bulunur.

Bunların yanında 1 bardak patates suyunun içeriğinde günlük kalsiyumihtiyacının %5’i, günlük K vitamini ihtiyacının %5’i ve günlük çinko ihtiyacının ise ortalama %10’u bulunur.

Patates suyunun faydaları

Patates yüksek miktarda antioksidan içerir

Patatesler, flavonoidler, karotenoidler ve fenolik asitler açısından oldukça zengindir. Bu bileşikler potensiyel zararlı molekülleri nötralize eder ve bu sayede vücut içerisinde antioksidan olarak görev yapmış olur. Serbest radikaller olarak bilinen bu zararlı moleküller vücut içerisinde biriktiğinde kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi tedavisi güç hastalıkların riskini arttırabilir. (1)

Sindirim sistemini destekler ve insülin direncini azaltır

Patates, dirençli nişasta olarak bilinen özel bir tür nişasta içerir. Vücut bu nişastayı parçalayamaz ve tamamını emer. Emilen dirençli nişasta, kalınbağırsaktaki yararlı bakteriler için önemli bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre dirençli nişasta, insülin direncini azaltabilmekte ve diyabet hastalarına yardımcı olabilmektedir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Gluten içermez

Çölyak hastası olan ya da gluten intoleransı olan kişiler, glutenli yiyecekler tüketirken ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Glutensiz bir gıda olan patates, intoleransı olan kişileri rahatsız etmeyeceği için mükemmel bir besindir.

Çok doyurucudur

Besin değerlerinin çok yüksek olmasının yanında patates yüksek doyurucu özelliği olan bir sebzedir. Diyetlerde sıklıkla tercih edilen patates, doygunluğu arttırdığı için kilo vermekte büyük bir yardımcıdır.

Enerji seviyesini arttırır

Patates suyunun içerisinde bulunan doğal şeker, mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Ülserin tedavisine yardım eder

Patates suyu bilinen en iyi antasit maddelerden biridir. Bu sayede bağırsaklardaki asidin dengelenmesine ve mide ülserinin tedavi edilmesine ve engellenmesine yardımcı olur. (2)

Yaraları iyileştirir

C vitamini açısından zengin olan patates suyu, kolajen üretimini teşvik ettiği için yaraların  iyileşmesini hızlandırır.

Hemoroid tedavisinde kullanılır

Çiğ patates ve suyu şişmiş hemoroidlerin büzülmesini sağlar ve ağrı kesici özelliği ile hastanın günlük hayatını devam ettirmesine yardımcı olur.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Çiğ patates suyu nasıl hazırlanır?

Patates suyunun yapımı diğer meyve ve sebze sularının yapımından biraz daha fazla efor gerektirir ancak faydaları çok fazladır. Patates suyu yaparken patatesin kabukları soyulmamalıdır. Patatesin kabuğu yüksek miktarda vitamin ve antioksidan içerir ve kabuğu soymak patates suyunun faydalarını azaltacaktır. Bu sebeple patatesin kabuğunu soymak yerine patates iyice yıkanmalı ve kirden arındırılmalıdır.

Patates suyu yapımı

 • 2 büyük patatesi iyice yıkayıp temizledikten sonra küçük parçalar halinde doğrayın.
 • Karıştırıcının içine patates parçalarını ve 2 bardak suyu ekleyin ve yaklaşık 2-3 dakika karıştırın.
 • Oluşan pürenin suyunu süzün ve elde ettiğiniz suyu 2-3 saat kadar soğumaya bırakın.
 • Patates suyu tek başına lezzetsiz geliyorsa zencefil, zerdeçal gibi baharatlarla karıştırarak tatlandırabilirsiniz.

Patates suyu ne işe yarar?

Saç sağlığı

Saç sağlığı için çok etkili bir antioksidandır. Saç derisinde kepek oluşumunu, iltihaplanmayı ve kuruluğu önleyen patates suyuyla saça kökten uca masaj yapıldığında saç tellerinin parlaklığı ve kuvveti de arttırılabilir.

Mide ve kolon kanseri

Patatesin suyu geçmiş zamanlarda Avrupa tıbbında mide kanseri ve kolon kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. Birçok bilim insanına göre patates, antioksidan ve antienflamatuar özelliğe sahip birçok fenolik, protein ve glikoalkaloidler içermektedir. Patates suyunda bulunan bazı aktif bileşenler kanserli hücrelerin boyutunun azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

Yara tedavisi

Ciltteki yaraları ve iltihaplanmaları çok farklı cilt tiplerinde dahi giderebilir. Aynı zamanda cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur ve kuruyup dökülen cildi de hızla temizler.

İltihap neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Hemoroid tedavisinde çiğ patates

Bütün bir patatesten bir parça kesin, iyice yıkayın ve kabuğunu soyun. Bir mutfak rendesiyle rendeledikten sonra bir pamuk yardımıyla patatesleri hemoroidin üzerine yerleştirin. Gün içerisinde bu işlemi 3-4 kez yapabilirsiniz. Çiğ patates ve suyu şişmiş hemoroidleri küçültür ve ağrıyı azaltır. Ancak parçaları rektuma sokmayın.

Patates suyu nasıl kullanılır?

Patates suyu genellikle içilerek tüketilir. Çoğu zaman günde bir bardak içmek yeterlidir. Ancak ağrı kesici ya da yara tedavi edici özelliklerinden faydalanmak istediğinizde bir bez ya da pamuk yardımıyla harici olarak da uygulanabilir.

 • Patates suyunun içilmesi, artritle ilişkili eklem ve sırt ağrılarını iyileştirebilir. Ayrıca geleneksel tıpta dilimlenmiş patatesi ya da patates suyuna batırılmış bezi doğrudan eklemlere uygulamanın ya da sarmanın da ağrıyı azaltmakta faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Her gün bir bardak patates suyu içmek mide ülserini önler ve reflüyü yatıştırır. Aynı zamanda probiyotik bir içecektir.
 • Kahvaltıdan 30 dakika önce içilen bir bardak patates suyu, karaciğeri ve safra kesesini temizlemenin en ucuz yollarından biridir.
 • Patates suyunu posasını süzmeden içtiğinizde içerdiği lifler ve temel besinler sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır.
 • Hazımsızlık tedavisine büyük bir destek olan patates suyu kronik kabızlık ve ishal durumlarında bağırsak düzeninin sağlanmasına yardımcı olur. (3)
 • Yüksek oranda potasyum içeren çiğ patates suyu, içerdiği potasyum sayesinde tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Patates suyu diyeti

Hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan çiğ patates suyu diyeti, her bünyeye göre değişiklik gösterse de haftada yaklaşık 5 kilo zayıflamaya yardımcı olabilir. Sindirim sistemini desteklerken aynı zamanda da doğal bir yağ yakıcıdır. Bir hafta boyunca sabahları aç karnına tükettiğinizde, yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda yüksek miktarda lif içerdiği için tokluk hissi de yaratır. Patates diyeti sırasında kişinin şekerli gıdalardan uzak durması ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Patates suyu maskesi nasıl yapılır?

Patates maskesi, evde kolaylıkla yapılabilir ve cilde parlaklık, pürüzsüzlük kazandırır. Patates suyunun nemlendirici etkisi sayesinde kuru ve hassas cilde sahip kişiler kolaylıkla ciltlerini nemlendirebilirler. Cildi ölü derilerden arındıran, gözaltı morluklarını tedavi eden patates maskesi aynı zamanda sahip olduğu antibakteriyel özellikle sivilcelerin azalmasına da yardımcı olur.

Yaşlanma ve kırışıklık karşıtı maske

Lor ve patates suyunu eşit miktarda karıştırın. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar bekleyip ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesi patates suyunun içerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlanma belirtilerinde önemli bir azalma sağlar. Zeytinyağı, patates suyuyla birlikte cildinizi nemlendirir, göz altı morlukları ve kırışıklıklar için de çok etkilidir. Ayrıca rendelenmiş patatesin suyunu direk yüzünüze bir peçete ya da biraz pamuk ile uygulamak da cildi sıkılaştırır ve beslenmesine yardımcı olur.

Patates suyu cilt lekeleri için nasıl kullanılır?

Bir pamukla lekelerin üzerine sürülen patatesin suyu güneş lekelerine, kırışıklıklara ve yanık lekelerine iyi gelir. Ayrıca göz altı morlukları ve şişlikleri için de eşit miktarlarda salatalık suyu ve patates suyunu karıştırıp göz altlarına uygulayabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla