Maydanozun faydaları nelerdir? Maydanoz suyu neye iyi gelir?

Yazan Ecz. Ezgi Güneşdoğdu
9 Aralık 2018   |    9 Ocak 2021    |   Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Maydanoz, mutfaklardan eksik olmayan iyi bir garnitür olmasının yanı sıra geleneksel olarak safra taşı, hazımsızlık, böbrek taşı, kabızlık ve ödem atmak için kullanılan şifalı bir bitkidir. Yapraklarından ve köklerinden faydalanılabilen maydanoz, cilt bakımı ve böcek ısırıkları için de kullanılabilmektedir. Mineral ve vitamin bakımından çok zengin bir bitki olan maydanozda A, C, K vitaminleri yanında folat, demir ve kalsiyum bulunur. Antioksidan içeriği yoğun olan maydanoz, kalp sağlığını korur ve tümörlerin gelişmesini engeller. Maydanozun kanamayı arttırma ve düşük riski yaratma özelliklerinden dolayı hamilelikte az tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca doktor onayı olmadan herhangi bir hastalığa karşı yoğun maydanoz tüketimi sakıncalı olabilir.

Maydanoz nedir?

Maydanoz, her mevsim üretilebilen ve çok geniş bir kullanım alanı olan bir bitkidir. Yemeklerde baharat olarak ta kullanılabilen maydanoz, maydanozgiller familyasının en bilinen türüdür. Maydanozdan elde edilen esansiyel yağı yüzyıllardır halk ilaçlarında, ödem söktürücü, gaz sancısı, kansızlık, enfeksiyonlarda kullanılmıştır. (1)

Maydanozun içerdiği besinler ve vitaminler

Maydanoz; provitamin A (betakaroten), K ve C vitaminleri açısından zengindir. Bununla beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum ve özellikle folat ve demir içerir. Yapraklarında sağlığa çeşitli faydaları bulunan öjonol, miristisin, apiol gibi uçucu yağlar, apigenin, mirisetin gibi antioksidan flavonoidler, sabit yağlar, protein ve klorofil vardır.

Kalsiyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları nelerdir?

Maydanozun faydaları

Maydanozun kansere faydası

Bitkinin yapraklarındaki miristisin, öjonol gibi uçucu yağlar ve antioksidan flavonoidler vücudu hastalıklara karşı korur. Bu güçlü yağ bileşikleri bağışıklık sistemine yardımcı olarak tümör büyümesini yavaşlatır, oksidatif stresi nötralize ederek kansorojenlerin vücuda zarar vermesini ve vücuttaki kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını (metastaz) engeller. Mirisetin cilt kanserinde özellikle faydalıdır. Ayrıca apigeninin meme kanserinin neden olduğu tümörlerin boyutunu azaltması üzerine çalışmalar mevcuttur.

Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli?

Maydanozun kalbe faydası

Taze maydanoz, önemli bir B vitamini olan folat içerir. Folat kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Kanda bulunan bir amino asit türevi olan homosisteini dönüştürerek zararsız hale getirebilmek için folata ihtiyacımız vardır. Homosistein; yüksek konsantrasyonlara ulaştığında kan damarlarına zarar verir. Hasar gören kan damarları kalp krizi veya felç riskini arttırır.

Folat homosisteini daha zararsız bir moleküle dönüştürerek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Folat ısıya karşı hassastır bu nedenle bu amaçla yararlanabilmek için taze maydanoz tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

Maydanozun sindirime faydaları

Ağır bir yemek sonrası bir tutam taze maydanoz yemek sindirimi kolaylaştırarak, şişkinliği azaltacaktır. Gaz, kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı gibi bir dizi gastrointestinal problemde kullanılır. Ayurveda uygulamalarında banyoda maydanoz yağı kullanılarak karın bölgesine masajla mide problemlerinde rahatlama sağlanır. (2)

Maydanoz

Maydanoz, böbrek sağlığı için çok faydalıdır

Maydanoz ödem ve böbrek sağlığına faydaları

Maydanoz diüretiktir. Vücuttaki ödemi atarak üriner sistemi yıkamanıza ve böbreklerin yükünü azaltmanıza yardımcı olur. Bitkinin kökleri de börek taşlarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. (3)

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Maydanoz ve diyabet (şeker hastalığı)

Maydanoz en iyi mirisetin kaynaklarından biridir. Vücuttaki insülin direncini azaltırken kan şekerini düşürmede etkinliği saptanmıştır. Bu sayede tip 2 diyabet gelişme riskini azaltır.

Maydanoz ve kemik sağlığı

Maydanoz yüksek K vitamini içeriğiyle, kemik yoğunluğunu korumak, kemik kırıkları ile savaşmak için önemli bir kaynaktır. Günlük yeterli K vitamini düzeyine sadece 10 dal maydanoz tüketerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca içerisindeki C vitamini kemiklerin etrafında destek olmak için gerekli kolejenin sentezlenmesinde yardımcı olur.

Melisa (oğul) otunun faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl hazırlanır?

Maydanoz ve romatizma

Maydanoz romatoid artrit hastalığına karşı da etkilidir. Bitkide bulunan C vitamini ve beta-karoten, artriti kontrol altına almaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Maydanoz suyunun veya çayının düzenli olarak tüketilmesi, artrit semptomlarına bağlı olan ürik asit giderimi sürecini hızlandırmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Zengin A ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu doğal antioksidanlar sayesinde enfeksiyonların önüne geçilmesi sağlanır. Ayrıca C vitamini bağışıklık sisteminin aktif olarak etkilendiği bağırsak floramızın korunmasına yardımcı olur.

Ferah bir nefes sağlar

Bir tutam taze maydanoz ile kötü nefes ve kokuları azaltmak mümkündür. Antibakteriyel özelliği sayesinde ağzımızda kötü nefese sebep olan bakterilerin gelişmesini engeller.

 

Maydanozun göze faydaları

Maydanozu günlük beslenmemize katarak göz sağlığı için gerekli olan beta karoten ve A vitaminini kazanabiliriz. Beta karoten retina ve korneayı korurken, ayrıca yaşlanma sırasında oluşabilecek katarakt göz, maküler dejenerasyon gibi göz hasarlarına karşı da koruyucudur. Avitamini ise gözleri UV ışınlarına karşı korur.

Maydanozun cilde faydaları

A vitamini hem cildi UV ışınlarına karşı korur, hem de yaşlanma belirtilerini azaltır. Cilt kanserini önlemeye yardımcı olur. Glutatyon önemli bir antioksidandır ve aynı zamanda cilt beyazlatma tedavilerinde kullanılmaktadır. Maydanoz glutatyon üretimini arttırır.

Maydanozun saça faydaları

Yapılan araştırmalar maydanozda bulunan apigenin maddesinin saç dökülmesini engellediğini göstermiştir. Ayrıca içerdiği bakır, saç rengini korumaya yardımcı olur.

Maydanoz zayıflatır mı?

Daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilmek için, planlanan diyete eklenmesi fayda sağlar. Kalori açısından düşük ancak besin değeri yüksek olan maydanoz metabolizmayı hızlandırır. Kandaki aşırı yağın atılmasına yardımcı olur. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizler. Vücudun işleyişini optimum düzeyde tutar ve kilo kaybına yardımcı olur.

Isırgan otu neye iyi gelir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Maydanoz nasıl kullanılır?

Maydanoz yaprakları nasıl kullanılır?

Yemeklerde taze olarak veya kurutulmuş toz halinde, ayrıca salatalarda ve maydanoz çayı yapımında kullanılır.

Kurutulmuş maydanoz nasıl kullanılır?

Kurutulmuş maydanozun besin içeriği de tıpkı taze maydanoz gibi oldukça zengindir. Lezzet vermesi için çorba, pilav, ciğ köfte, balık gibi yemeklerin içine koyulabilir. Ayrıca ızgara et pişirmeden önce ızgaranın üzerine serpilerek oluşabilecek kanserojenlerin önüne geçilebilir. Kış aylarında kuru maydanoz çayı da yapılabilir.

Maydanoz yemeklere nasıl konur?

Kuru maydanoz salça ile karıştırılarak çorbaların üzerine dökülebilir. Ayrıca, yeşil yapraklı salatalara, ızgara ete ve balık yemeklerine yakışır. Makarna, mantı ve erişte hamuruna ilave olarak katılır.

Maydanoz suyunun faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • İçerisindeki antioksidan flavonoidler sayesinde kalp sağlığını korumada faydalıdır.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır.
 • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Ölçülü tüketildiğinde böbrek ve üriner sistem için faydalıdır.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Cilt ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Eklem ve kemik sağlığı için faydalıdır.
Maydanoz suyu

Maydanoz suyu hazırlanırken nelere dikkat etmeli?

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Yarım demet maydanozu iyice yıkayın ve hasarlı yapraklarını ayıklayın. Üzerine 2 su bardağı (400 ml) su ekleyerek 2-3 dk. kaynatın. 10 dk. kadar demlenmeye bırakın. Ardından içebilirsiniz. Dilerseniz lezzet katmak için limon da ekleyebilirsiniz. (4)

Maydanozlu limonlu çay nasıl yapılır?

Taze maydanoz yapraklarını ve 1 limonun kabuklarını 2 bardak suyun içine koyun. 2-3 dk kaynatın. 5 dk demlendikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Maydanozlu limonlu çay

Maydanozlu limonlu çay

Bol maydanozlu yemek tarifleri

Maydanozlu köfte tarifi (4-5 Kişilik)

Malzemeler:

 • 500 gr orta yağlı kıyma
 • 1 yumurta
 • 2 dilim bayat ekmek içi (ya da 2 kaşık galeta unu)
 • 1 iri soğan rendesi
 • 1 diş sarımsak (isteğe bağlı)
 • 4-5 dal maydanoz, ince kıyılmış
 • 1 çay bardağı su (ekmek içi kullanıyorsanız yarım çay bardağı yeter)
  tuz, karabiber, kekik, kimyon

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri derince bir kapta karıştırın ve iyice yoğurun. Buzdolabında yarım saat dinlendirdikten sonra yumurta büyüklüğünde parçalara ayrın. Elinizde şekil verdikten sonra kızgın tavada arkalı önlü pişirin.

Nanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı neye iyi gelir, nasıl yapılır?

Maydanozlu omlet tarifi (2 Kişilik)

Malzemeler:

 • 3 yumurta
 • 15 -20 adet maydanoz
 • Tuz, karabiber
 • 1çorba kaşığı tereyağı

Hazırlanışı: Maydanozları doğrayın. 3 yumurtayı içine kırın ve çırpın. Karışımın içine tuz ve karabiber ekleyin. Tavaya tereyağını koyun ve hafif kızdırın. Ardından karışımı tavaya dökün ve arkalı önlü pişirin Sıcak servis edin.

Maydanozlu krep tarifi

Malzemeler:

 • 1,5 su bardağı süt
 • 1,5 su bardağı un
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı sıvıyağ
 • 1 tutam ince doğranmış maydanoz

Yapılışı: Yumurtaları çırpın ve içine süt, un, tuz ve şekeri ekleyin. Karışımın içinde parçacıklar kalmamasına dikkat edin. Ardından karışıma maydanozları da ekleyin ve karıştırın. Tavaya sıvı yağı dökün ve peçete yardımı ile yağlayın. Yağ kızdıktan sonra bir kepçe ile karışımı dökün ve tavayı hafif çevirerek karışımın tavanın heryerine yayılmasını sağlayın. Arkalı önlü pişirin.

Maydanozlu poğaça

Maydanozlu poğaça

Maydanozlu poğaça tarifi

Malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 kalıp kaşar peyniri
 • 1 demet maydanoz
 • 3,5 su bardağı un

Hazırlanışı: Süt, yumurta, zeytinyağını iyice çırpın. İçine un, kabartma tozu ve tuzu ekleyerek yoğurun. Hafif yumuşak bir hamur elde etmeniz gerekiyor. Kaşar peyniri rendeleyin ve içine maydanozu da ekleyin. Hazırladığınız hamuru elinizle düz bir emin üzerinde bastırarak açın. Kaşar peyniri ve maydanoz karışımını hamurun içine koyun ve hamuru kapatın. Poğaçaların üzerine 1 yumurtanın sarısını ayırarak sürün. 180 derece ısıtılmış fırında pişirin.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir? Nasıl kullanılır?

Maydanozun zararları ve yan etkileri

 • Bazı kişilerde maydanoz, alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir.
 • Çok miktarda maydanoz tüketmek anemi (kansızlık) ve karaciğer veya böbrek problemleri gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Maydanoz tohumu yağını doğrudan cilde sürmek, cildin güneşe karşı daha fazla hassaslaşmasına ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Maydanoz kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Teoride maydanoz almak kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini artırabilir.
 • Maydanoz kan şekeri seviyesini düşürebilir. Diyabet hastasıysanız maydanoz yediğinizde kan şekerinizi takip etmeyi ihmal etmeyin.
 • Kan şekerini düşürme ve kanı sulandırma özellikleri nedeniyle planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce maydanoz tüketmeyi bırakın.

Hamilelikte maydanozun zararları

Fazla tüketildiğinde ya da ilaç formunda kullanıldığında maydanoz hamile kadınlarda kanamaya ya da düşüğe neden olabilir. Maydanoz kürtaj ve adet kanamasını başlatmak için kullanılan bir bitkidir. Ayrıca yapılan araştırmalar, hamileliğin ilk üç ayında maydanoz ve dong quai içeren bir bitkisel kombinasyon ürünü olan An-Tai-Yin almanın doğum kusurları riskini ciddi oranda artırdığını göstermektedir. Hamileyseniz, maydanozu sadece gıda olarak ve makul bir miktarda tüketin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla