Elma sirkesi neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

23 Temmuz 2018   |    1 Nisan 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Elma sirkesi yaygın tüketilen şifalı bir üründür. Salata ve soslara tat vermek için katılabilir. Ayrıca çok iyi bir dezenfektandır. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Tırnak mantarı ve siğillere karşı çok etkilidir. Tarih boyunca şifa için kullanılmıştır. Tıbbın babası olan Hipokrat’ın, iki bin yıl önce yara temizliği için elma sirkesi kullandığı bilinmektedir. Başta potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi pek çok faydalı mineralin yanı sıra A, B, C ve E vitaminleri içerir. Elma sirkesi zayıflama, kolesterolün, kan şekerini düşürülmesi ve diyabet için çok faydalıdır. 

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, elmanın fermente edilmesi ile elde edilir. Böylece içindeki aktif madde olan asetik asite dönüşür. Elmanın içeriğinde bulunan nişasta ve asit ile sirke buluştuğunda kolayca mayalanır. Bunun sonucunda elma sirkesi oluşur. Çok geniş bir kullanım alanı vardır ve sağlık için pek çok faydası vardır. (1)

Elmanın faydaları nelerdir, neye iyi gelir? Elma ve kabuğundaki vitaminler

 

Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere maksimum iki kez kullanımı tavsiye edilmektedir. Doktorunuzu bilgilendirmeden tıbbi amaçla kullanmayınız.

Elma sirkesinin cilde faydaları

 • Elma sirkesi, cilt temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Yüzünüzü bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak sudan oluşan karışımla temizlerseniz sivilce lekeleri, siyah noktalar ve akneler yok olacaktır.
 • Cildinizde büyük bir sorun oluşturan güneş lekelerine elmasirkesi ile çözüm bulabilirsiniz. Banyo suyunuzun içine bir miktar karıştırdığınızda, düzenli olarak duş alırsanız faydalı sonuçlar elde edersiniz. (2)
 • Elma sirkesi, el ve ayaklarda meydana gelen ödemleri azaltmak için birebirdir. Sirke, bakteriler dahil olmak üzere patojenleri öldürmeye yardımcı olur. Ayaklarınızı sirkeli suda bir süre dinlendirdiğinizde hem nasır hem de ödem azalacaktır.

Greyfurt nasıl tüketilmeli? Faydaları nelerdir? Yağı ve suyu neye iyi gelir?

Elma Sirkesinin saçlara etkisi

Elma sirkesi saçlar için de çok faydalıdır. Saç dökülmesi sorunu olanlar için önerilmektedir. Ayrıca sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmak için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Bir bardak suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada bir yapacağınız bu uygulama daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Elma sirkesinin diyabete etkisi

Elma sirkesi kan şekeri seviyesini düşürür ve şeker hastalığının (diyabet) geriletilmesine katkı sağlar. Yüksek kan şekeri, diyabet olmayan kişilerde de önemli bir sorundur ve yaşlanma ile çeşitli kronik hastalıkların önemli bir risk faktörüdür. (3) Sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen herkesin kan şekeri seviyesini normal aralıklarda tutması gerekir.

Bunu yapmanın en sağlıklı yollarından biri de elma sirkesi kullanmaktır. Elmasirkesi, yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırır ve kan şekerini ve insülin yanıtlarını önemli ölçüde azaltır. Yatmadan önce elma sirkesinden 2 yemek kaşığı tüketmek, sabahları açlık kan şekerini %4 oranında azaltabilir. (4)

İnsanlarda yapılan diğer birçok çalışma, sirkenin, yemeklerden sonra insülin fonksiyonunu ve kan şekeri seviyesini düşürebildiğini göstermiştir. Bu nedenle elma sirkesi diyabetli kişiler için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir. Ancak halen kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. (5)

Diyabet (şeker hastalığı) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Elma sirkesi kilo vermenize ve göbek yağlarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Elma sirkesinin tokluk hissini arttırabildiği, daha az kalori almaya ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, insanlar yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte sirke alırlarsa, doluluk hissi artar ve günün geri kalanında 200-275 daha az kalori tüketirler. (6)

Kilolu 175 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir çalışmada, 3 ay süre ile düzenli olarak günlük bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketiminin kilo kaybına yol açtığı gösterilmiştir. Ancak tek başına elma sirkesi ile zayıflamaya kalkışmak sağlıklı olmayabilir. Unutmayın ki tüm diyetler, ayrıca yaşam tarzı değikliği gerektirir. Bu nedenle doktora danışarak kullanmakta fayda vardır.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin zayıflamaya olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır

Elma sirkesinin soğuk algınlığı ve gribe etkisi nedir?

Elma sirkesi başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere, boğaz ağrıları ve öksürüğe iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığı için göğsü yumuşatan elma sirkesi, bu hastalıkları hafif atlatmak için birebir. (7) Bunun için yapmanız gereken şey; bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı elmasirkesi, bir çay kaşığı bal ve çok az miktarda zencefil karıştırarak tüketmenizdir. Bu karşımı içmeseniz bile boğazınıza gelecek şekilde gargara yapın, etkisini kıs sürede görebilirsiniz.

Elma sirkesinin kalp sağlığına etkisi

Elma Sirkesi Kolesterolü Düşürür ve Kalp Sağlığına Yarar Sağlar. Pek çok bilimsel araştırmaya göre, elma sirkesi diğer bazı kalp hastalığı risk faktörleri ile birlikte kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürmektedir. Ayrıca sirkenin yüksek tansiyonu azalttığını gösteren bazı bilimsel çalışmalar da vardır. (8)

Keten tohumunun faydaları nelerdir? Yağı nasıl tüketilmelidir?

Harvard Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmada, sirkeyi salata sosu olarak tüketen kadınların kalp hastalığı riskinin azaldığı gösterilmiştir. Yine bazı insan çalışmaları, elma sirkesinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü, insülin duyarlılığını artırabildiğini ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu faktörler ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmalıdır.

Elma sirkesi kanserden korur mu?

Bazı çalışmalar, elmasirkesinin kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile gelişen bir hastalıktır. Çok sayıda çalışma, çeşitli sirke türlerinin kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlattığını göstermiştir.

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Bununla birlikte, bu çalışmaların tümü, test tüplerinde veya farelerde izole edilmiş hücrelerde yapılmıştır. Dolayısı ile aynı etkiyi insanda da göstereceğini söylemek zor olsa da elma sirkesi genel sağlığı olumlu etkileyen şifalı bir üründür. Ancak insanlardaki bazı gözlemsel çalışmalara göre, sirke tüketimi Çin’de özofagus kanseri oranını azaltmıştır.

Doz: Bir günde ne kadar elma sirkesi tüketmeli

Diyetinize elma sirkesini dahil etmenin en iyi yolu, yemeklere katarak kullanmaktır. (salata sosları, mayonez) Bazı insanlar ise elma sirkesini su ile seyrelterek içmeyi sever. Yaygın dozlar 1–2 çay kaşığı (5-10 ml) ila 1–2 yemek kaşığı (15-30 ml) arasındadır. Bir bardak su ile karıştırılır. Küçük dozla başlamak ve çok miktarda almaktan kaçınmak en iyisidir.

 Çok fazla sirke zararlı yan etkilere neden olabilir. Hamileler ve yeni doğum yapmış kadınlar için organik, elma sirkesi kullanılması tavsiye edilir.

Evde elma sirkesi nasıl hazırlanır?

Evde kendi kendinize elma sirkesi yapmak isterseniz bu tarifte yer alan püf noktalarına dikkat ederek mayalandırma yöntemiyle hazırlayabilirsiniz. Daha sonra elde edeceğiniz sirke anası ile yeniden sirke üretmeniz daha kolay olacaktır. Gerekli malzemeler:

 • 3 litre içme suyu
 • 4 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 10 adet büyük boy elma

Elmasirkesi tarifi: Sirke yapımı için elmaları iyice yıkadıktan bir gün sonra kabuklarını soymadan kullanın. Organik elmalar çok daha kaliteli bir sonuç almanızı sağlar. Mayalanmanın erken olmasını engellemek için sulu ve berelenmemiş elmalar kullanın.

 • Kabuklu elmaları dörde bölerek çekirdekli kısımlarını çıkartın
 • İçi temiz ve kuru büyük bir cam kavanoza elma dilimlerini koyun ve üzerine 3 litre suyu boşaltın üzerinde bir miktar boşluk kalmalı
 • Yemek kaşığı ile 3 kaşık kıvamlı bal katıp karıştırın, kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple sıkın
 • Güneş görmeyen karanlık bir odada 1,5 ay kadar bekletin ve ilk günlerde gün aşırı, daha sonra haftada bir kez tahta kaşık ile karıştırın

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı neye iyi gelir?

 • Zaman içinde kavanozun üst kısmına çıkan elma dilimlerinin pörsüdüğünü, çevrede sirke sinekleri olduğunu görür ve sirke kokusu alırsınız
 • Bu belirtilerden sonra sirke fermente olmaya başladığında süzüp elma posalarını atın
 • Süzdüğünüz sirkeyi yeniden cam kavanoza alıp bir miktar bal ve tuz ekledikten sonra karıştırın kapağını kapatıp serin bir yerde muhafaza edin
 • Kavanoz üzerinde sirke anası denilen beyaz şeffaf bir köpük oluştuğunda ve keskin bir koku geldiğinde elma sirkesi kullanmak için hazırdır.

Elma sirkesi ev temizliğinde nasıl kullanılır?

Elma sirkesi, sağlık için faydalı olduğu kadar ev temizliği ve hijyeninde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle mutfaklarda bulaşık makinesinden önce bulaşık arındırmak için kullanılan elma sirkesi, bugün de aynı şekilde mikroplardan kurtulmak için kullanılıyor. Bulaşıklar yıkadıktan sonra bir süre elma sirkesi içinde kalırsa daha temiz ve parlak olur.

Elma sirkesinin yan etkileri ve zararları

 • Elma sirkesi yoğun bir şekilde sitrik asit içerir. Bu nedenle su ile inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde yemek borusuna ve hücrelere zarar verebilir. Deriye direkt temas ettirildiğinde tahriş ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabilir. Cilt tahrişine yol açmaması için mutlaka bir miktar su ya da bal ilave edilerek kullanılmalıdır.
 • İçeriğinde yer alan asit potasyum düzeyinin düşmesine yol açabilir. Bu etkisi kemiklerde mineral düzeyini olumsuz etkiler. Bu tür yan etkilere maruz kalmamak için seyreltilerek tüketimi önerilmektedir.
 • İnsülin ve diüretik ilaç kullanan kişilerde elma sirkesi olumsuz etkilere yol açabilir. Elma sirkesi bu tür ilaçların etkisini azaltabilir. Elma sirkesi kan şekerine direkt olarak etki sağlar. Bu nedenle bu tür hastalıklar için tedavi gören kişiler doktora danışmadan elma sirkesi kullanmamaya özen göstermelidir.
 • Elma sirkesinin ne kadar tüketileceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı bünyelerde 1 fincan yararlı olurken bazı bünyelerde 1 fincan sirke olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle tüketim miktarı özenli ayarlanmalıdır.

Limonun faydaları nelerdir? Limon suyu ve kabuğu neye iyi gelir?

 • Diş ve diş eti üzerinde olumlu etkileri olsa da aşırı kullanımlarda tam tersi etki yaratabilir. Diş ve diş eti için kullanılacaksa su ile inceltilerek kullanılmalıdır.
 • İçeriğinde barındırdığı aitler nedeni ile midede yanma, ekşime, ishal ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Sindirim problemi çeken ya da sindirim sistemi ile alakalı hastalığı olan ve bu nedenle ilaç kullanan kişiler elma sirkesi tüketirken dikkatli olmalı

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Apple Cider weight loss,2- Health Heart,3- Apple vinegar

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla