Kudret narı nedir? Faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

Kategori: Şifalı Bitkiler Print

Kudret narıKudret narı, insanoğlunun kullandığı en eski ve sağlıklı sebzelerden ve şifalı bitkilerden birisidir; sebze olarak yenilmesi dışında, terapötik özellikleri nedeniyle hastalıklara karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. ‘Momordica charantia’ olarak adlandırılan kudret narı çıplak, açık yeşil renkli yabani bir salatalık gibi görünen ve çok acı tadı olan bir bitkidir. Çoğunlukla Afrika ve Güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen kudret narında başta A Vitamini olmak üzere, B1, B2, ve C vitaminleri ile birlikte Demir, Kalsiyum, Fosfor, Bakır ve Potasyum gibi sayısız önemli vitamin ve mineral bulunur. Pek çok önemli sağlık sorununun tedavisinde kullanılmakta olan Kudret narı, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kudret narı, kan şekerini düzenler, kötü kolesterol seviyelerini düşürür, karaciğeri temizler, zayıflamaya yardımcı olur, cilt sorunlarını önler ve yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ancak bu şifalı bitki hamileler ve çocuklar için sakıncalı olabilir, bu nedenle doktora danışmadan kullanmamak gerekir.

Kudret narı ve yağının faydaları nelerdir?

Kudret narı aslında bir sebze değil, bir meyvedir. Bitkinin tüketilen ve çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılan kısmı acı balkabağının meyvesidir. Acımsı tadını ön plana çıksa da, sadece bu gerçeği değil aynı zamanda acı kabak suyunun sunduğu geniş faydaları da gözden kaçırmış oluruz. İçerken acısını azaltmak için, biraz bal ve elma veya armut gibi tatlı meyvelerle eşleştirilir. Kudret narı yağının, sert tadını azaltmak için limon suyu da ekleyebilirsiniz. Bir tutam karabiber ve zencefil de acılığı azaltabilir.

Kudret narının içerdiği besinler nelerdir?

Kudret narı, kabak sarmaşıklarının Momordica cinsindeki genç, ihale, yenilebilir bir meyvesidir. Acımsılığı yenmesini önlemesine rağmen, hastalık önleme ve sağlığa katkıda bulunan faydalı bir yiyecektir. Botanik olarak, balsam armutları Cucurbitaceae familyası cinsindendir. Momordica ve kabak, karpuz, kantalotu, salatalık vb. Gibi ailenin üyesidir. Kudret narı, birçok Asya ülkesinde geleneksel yenilebilir pod sebzelerinden biridir. Bahçe bitkisinin yanı sıra tarla bitkisi olarak yaygın olarak yetiştirilir. Kudret narı, muhtemelen Güneydoğu Asya’da bulunan ılıman tropik bir bitkidir.

Aloe vera nedir, nasıl kullanılır? İyi geldiği hastalıklar ve cilde faydaları

Cucurbitaceae ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi, aynı zamanda hızlı tırmanan sarmaşıklarını desteklemek için bir kafes gerektiren ince gövdeli ve saplı, hızlı büyüyen, sondaki veya tırmanan bir asma maddesidir. Kudret narı besin öğeleri; demir, magnezyum ve vitamin ile potasyum ve C vitamini arasında değişen önemli besin maddelerinden oluşan bir liste içerir. Diyet lifi mükemmel bir diyet kaynağıdır, ayrıca ıspanağın iki katı kalsiyum, brokoli’nin beta-karo teni ve bir muz kadar potasyumu içerir.

Kudret narı

Kudret narı pek çok faydalı vitamin ve mineral içerir

Kudret narı, çeşidine bağlı olarak, olgunlaşmamış kapsülleri açık-koyu yeşil renkte olabilir ve çiçek ucunda sivri uca sahip dikdörtgen veya oval şekillerdir. İç kısımda, et, kabaca kesilmiş tohumlarla beyaz, görünüşte sırt kabuğu tohumlarına biraz benzer. Meyveler olgunlaşmaya başlarken, yavaş yavaş sertleşir, sarıya dönüşür.

Kudret narı hangi hastalıklara iyi gelir;

1. Kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur

Kudret narı, şeker hastalığını doğal olarak kontrol ettiği gösterilen Polypeptide-p veya p-insülin adı verilen insülin benzeri bir bileşim içerir. SJournal Ethnopharmacolgy’de yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmaya göre, kudret narı düzenli olarak alındığında, kan şekeri düzeyini tip 2 diyabetli hastalarda önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Araştırmalar, bu bitki kökenli insülinin de tip 1 diyabetli hastalara iyi ettiğini göstermiştir.

Journal of Chemistry & Biology’de yayınlanan bir başka rapor, kudret narının glikoz alımını arttırdığı ve glisemik kontrolü geliştirdiği gerçeğine ilişkin kanıtlar sunmuştur. Şeker hastalığından muzdarip hipoglisemik ilaç kullanan insanlar, günlük kudret narı suyu tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışarak bilgi ve tavsiye almalıdır.

2. Kudret narı, kötü kolesterol seviyelerini düşürür

Kudret narı suyunun, anti-inflamatuar ve ayrıca vücuttaki kötü kolesterol düzeylerini düşürmede yardımcı olduğu konusunda çeşitli bilimsel araştırmalar yayınlanmıştır. Buna göre bu şifalı bitki kalp krizi ve inme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca potasyum bakımından vücudun aşırı sodyumunu emdiği için vücudun kan basıncını korur. İnme riskini azalttığı ve kalbi sağlıklı tuttuğu bilinen demir ve folik asit açısından zengindir.

Kumkuat nedir, nasıl yenir, faydaları nelerdir?

3. Kudret narı, karaciğeri temizler

Karaciğerinize yerleşen alkolik zehirlenmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olan kudret narı suyu, bağırsakları temizlerken karaciğer sorunlarını iyileştirir. Uluslararası Vitamin ve Beslenme Dergisinde yayınlanan bir araştırma, Momordica Charantia adlı bir bileşiğin, karaciğerdeki enzimlerin antioksidan aktivitesini güçlendirerek karaciğer yetmezliğine karşı koruma sağladığı sonucuna varmıştır. Mesanenin işleyişini de artırır, karaciğer problemlerini iyileştirmek için günlük bir bardak kudret narı suyu içmek faydalıdır. Sonuçlarını görebilmek için, bir hafta boyunca sürekli tüketmek gerekir.

4. Kudret narı kilo vermeye yardımcı olur

Kudret narı, kalori, yağ ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Kullanımında uzun süre doygunluk hissi sağlar ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur. Bu bitki özlerinin insan yağ hücrelerinin yerinden çıkmasına yardımcı olduğu ve yeni yağ hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini engellediği açıklanmıştır. Ayrıca acı kabuğu sayesinde obezite tedavisinde doğal bir madde olarak görülebilir olduğu sonucuna varılmıştır.

5. Kudret narı, bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Kudret narı virüsler ve bakteriler ile savaşarak bağışıklığı güçlendirir. Alerji ve hazımsızlığı önler. Antioksidanlar hastalıklara karşı güçlü savunma mekanizmaları olarak çalışırlar ve ayrıca çeşitli kanser türlerine neden olabilecek radikal hasarla mücadeleye yardımcı olurlar. Anti-kanserojen ve anti-tümör özelliklerine sahip bir bitki olduğu ve kanser riskini azalttığına dair bilimsel çalışmalar yayınlanmıştır.

Kudret narının sağlık için yararları nelerdir?

Kudret narı, 100 gram başına sadece 17 kalori ile düşük kalorilidir. Kudret narı kapsülleri, diyet lifi, mineraller, vitaminler ve anti-oksidanlar gibi zengin phytonutrientlerin kaynağıdır. Özellikle kan şekeri seviyelerini düşürmek için bilinen bitki, insülini olan, poliüretan-P olan fitotür besleyici madde içermektedir. Ayrıca, Charantin adlı hipoglisemik ajan oluşturur.

Charantin, karaciğer, kas ve yağlı (yağ) doku hücrelerinde glikoz alımını ve glikojen sentezini arttırır. Birlikte, bu bileşiklerin tip 2 diyabet tedavisinde kan şekeri düzeylerinin düşürülmesinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Taze peluşlar, yaklaşık 72 ug / 100 g (RDA’nın% 18’i) taşıyan folatların mükemmel bir kaynağıdır. Anneler, hamilelik döneminin erken döneminde aldıkları fatal gıdalar, yenidoğan bebeklerinde nöral tüp kusurlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Kırmızı pancar suyu neye iyi gelir? Kırmızı pancarın 5 önemli faydası

Kudret narı, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Vitamin C, insan vücudundaki zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olan güçlü doğal antioksidanlardan biridir. Ayrıca, β-karoten, α-karoten, lutein ve zea-ksantin gibi mükemmel bir sağlık kaynağıdır. Ayrıca iyi miktarda A vitamini içerir. Kudret narı, vücudun dışına çıkana kadar gıdaların pürüzsüz sindirimini ve peristaltizmini teşvik eder. Böylece hazımsızlık ve kabızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca niasin (vitamin B-3), pantotenik asit (vitamin B-5), piridoksin (vitamin B-6) ve demir, çinko, potasyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller gibi küçük miktarda B kompleksi vitaminleri içerir. Erken laboratuar testleri kudret narı içindeki bazı fitokimyasal bileşiklerin HIV enfeksiyonunun tedavisinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Taze yaprakları, astım, soğuk algınlığı, öksürük vb. gibi solunum problemlerini iyileştirmek için mükemmel bir etkiye sahiptir.

Kudret narının cilde faydaları nelerdir?

Kudret narı suyunun, erken cilt yaşlanmasını önleyen ve kırışıklıkları azaltan A ve C vitamini ile birlikte güçlü anti-oksidanlara sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, sivilceleri azaltır, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olur ve cildi zararlı UV ışınlarından korur. İçerdiği A vitamini, C vitamini, Biotin ve Çinko cilde parlaklık kazandırır. Kafa derisine düzenli olarak kudret narı suyu uygulamak saç dökülmesini azaltabilir, uçları parçalayabilir ve kaba saçları tedavi edebilir. Saç dökülmesini durdurmak için acı suyunu doğrudan uygulayabilir ya da saç kremi içine katarak saça uygulanabilir.

Kudret narı kepek tedavisinde faydalıdır

Kudret narı suyu, kimyon tohumu macunu ve bir çorba kaşığı kireç suyu ile bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Karışımı 30 dakika bekletin ve durulayın. Kudret narının düzenli olarak tüketilmesi, cildin parlak ve lekesiz olmasını önlemeye yardımcı olur. Kan temizleme özelliği sayesinde sivilceleri önlemeye de yardımcı olur.

  • Deri Enfeksiyonları; Kudret narı, cilt hastalıkları veya deri enfeksiyonları, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde yarar sağlar. Kudret narı suyunun düzenli tüketilmesi, sedef hastalığının yanı sıra mantar önleyici ve diğer mantar enfeksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.
  • Yaşlanma Karşıtı; İçerisinde güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Zararlı serbest radikallerle savaşarak ve ortadan kaldırarak, yaşlanmayı yavaşlatarak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda deriyi güneşin ultraviyole ışınları tarafından hasardan korur.
  • Kudret narı ve Akne tedavisi; Kudret narı tüketilmesi akne, lekeler ve derin deri enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kudret narı, uyuz, kaşıntı, sedef hastalığı, mantar ve diğer mantar hastalıkları gibi kan hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. İçindeki serbest radikaller yaşlanmayı önleyici maddeler için de yararlıdır. Aç karnına limon ile karıştırılan suyunu 6 ay boyunca veya istenilen sonuç elde edilinceye kadar günlük olarak tüketilir.

Isırgan otu nedir; neye iyi gelir? Isırganotu çayının faydaları

Kudret Narı nasıl saklanmalıdır? 

Koyu yeşil renkte, kesiksiz, yüzeylerinde lekeler bulunan yeni, parlak olan kudret narı genç, yumuşak meyveleri bulunur. Kaba olgunlaşmamış meyveler en az acıdır, çünkü podlar olgunlaştıkça acıda artış olur. Evde, kudret narı bir plastik fermuarlı kılıfa yerleştirilebilir ve buzdolabının sebze bölmesinde bir hafta saklanabilir.

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Kudret narını, pişirmeden önce soğuk suda iyice yıkanmalıdır. Pişirme için taze kapları ve genç yaprakları kullanılabilir. Acı tadı, tuzlu baharat karışımında marine edilerek ve güneş altında kurutularak azaltılabilir. Tuzlu suda kaynatmak (5-10 dakika) acılığı atılmasını sağlar. Ayrıca, yoğurtta 30 dakika kadar marine edilmesinin birkaç yerel geleneksel yöntemi vardır. İşte bazı ipuçları; Halkalı olarak karela olarak bilinen Hindistan’da, kızartılmış veya garam-masala, domates, soğan, yeşilbiber, sarımsak ve köri yaprağı ile doldurulmuş çeşitli tariflerde kullanılır.

Goya chanpuru, acı kavun, soğan, tofu, domuz ve yumurta ile yapılan Okinawan kavurumu, sağlık konusunda bilinçli olan ada sakinlerinin özel bir çanağıdır. Filipinler’de ampalaya olarak bilinen Pinakbet Ilocano, karides yapışkanlı patlıcan, patlıcan ve patlıcan gibi sebzeler ile karıştırılarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş kudret narı, bazı Doğu Asya bölgelerinde buzlu veya sütlü çayın hazırlanmasında kullanılmıştır. Aynı zamanda asitleme müstahzarlarında da kullanılır.

Kudret narı zararları var mıdır?

Bu şifalı bitki bazı durumlarda zararlı olabilir, şeker hastalarının kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olabilir ama bununla birlikte, kanıtlar bu koşullar için kullanımını destekleyecek kadar güçlü değildir, bu nedenle Cleveland Clinic, tedavi amaçlı bunu önermemektedir. Kudret narı yemek veya kudret narı takviyesi almak baş ağrısı ve diyare, karın ağrısı, kusma ve mide bulantısı gibi semptomlara, neden olabilir. Karın ağrısı, ateş, baş ağrısı ve hatta komaya neden olabileceği için kudret narı tohumlarını yememek gerekir.

Semizotunun 10 önemli faydası ve semizotu ile yapılan 4 yemek tarifi

Kudret narının hafif yan etkileri; Hafif yan etkiler mide bulantısı, kusma ve diyare içerir, ancak mide ülserlerine neden olabilir. Çocuklar için toksiktir ve sadece yetişkinler tarafından alınmalıdır. Adetleri başlatmak için kullanılabilir, bu nedenle hamile iseniz almayın. Ayrıca düzensiz kalp atışlarına, baş ağrısına, doğurganlığın azalmasına, kas güçsüzlüğüne ve salyaya neden olabilir. Diyabet ilaçları, kortikosteroidler veya doğurganlık ilaçlarıyla kudret narı doktor kontrolünde alınmalı ya da hiç alınmamalıdır.

Kudret narının çocuklarda kullanımı

Sloan-Kettering, acı olarak bilinen kudret narı tohum kaplamalarının çocuklar üzerinde toksik etkilere sahip olabileceğini belirtmiştir. Aşırı kullanımı kusma, ishal ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle çocuklarda doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır.

Kudret narı Hamilelikte kullanımı

Aşırı miktarda alınırsa hamile kadınlar için bir kâbusa dönüşebilir. Menstrüel akışın artması ve abortifakient etkilere neden olmaktadır. Ayrıca hamilelikte kasılmaları tetikleyebilir. Ve emziren kadınlar için acı kabuğu, herhangi bir bilimsel destek olmamasına rağmen, hamile kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerinin emzikli kadınlar üzerinde benzer etkileri olabileceğinden kullanılması tavsiye edilmez.

Kudret narının ilaçlarla etkileşimi 

Kudret narını standart ilaçlarla birleştirmek, kan şekeri seviyelerini dik olarak azaltabilir. Bu, muhtemelen tehlikeli derecede düşük kan şekeri düzeylerine yol açabilir. Dolayısıyla, ilaç altındaki diyabetik hastalar kudret narı tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Düzensiz Kalp ritmine neden olabilir. 

Hipoglisemik Komada, aşırı miktarda enjekte edilen insülin nedeniyle oluşan komada bir durumdur. Bu, kan şekeri düzeylerinde ciddi düşüşe neden olabilir. Hipoglisemik komaya başlamanın ve kudret narı alımıyla birlikte atriyal fibrilasyonun başlangıcını (anormal kalp ritmi) gösteren olgu sunumları bulunmaktadır.

Kudret narı kimi durumlarda karaciğeri olumsuz etkileyebilir

Şeker hastalığını kontrol altına almak için kudret narının uzun süre kullanılması aslında karaciğer iltihabını tetikleyebilir. Kudret narı doğrudan karaciğere zarar vermez. Uzun süre kullanılması karaciğer enzimlerini yükseltebilir ve ateroskleroz adı verilen bir duruma neden olabilir. Birçok yönden son derece faydalı olmasına rağmen aşırı tüketimi komplikasyonlara neden olabilir.

Kudret narı şurubu

Kudret narının vücudumuz için ve hastalıklarımıza karşı pek çok koruyucu ve önleyici etkisinin yanı sıra çok fazla tüketilmesinin de çok ciddi yan etkileri bulunabilmektedir. Kudret narı şurubu kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır. Kudret narı hapı ve kendisi kadar şurubu da etkili bir takviyedir.


Kaynaklar
1- Benefits of Bitter Gourd
2- What is Bitter Gourd
3- Side Effects Of BG

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla