Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve zararları

16 Mart 2012   |    25 Ocak 2022    |   Kategori: Cilt Sağlığı, Diğer Hastalıklar, Sağlık Sözlüğü Print

Ozon tedavisi, belirli oranlarda ozon-oksijen karışımının dolaşıma veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır. Vücudun direncini artıran ozon terapisi, bağışıklık sistemini uyararak hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yaşlanmayı geciktirici ve detoks etkisiyle sigara bağımlılığı, zayıflama ve selülit tedavisinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarının, yaraların dezenfeksiyonunda ve tedavisinde, diş çürükleri ve ağız enfeksiyonlarında, hepatit, uçuk ve iltihaplı hastalıklarda sıkça uygulanmaktadır; diyabet, artrit, Alzheimer ve karaciğer hastalıkları gibi çok geniş bir etki alanı vardır. Doğrudan cilde uygulanabilen ozonlanmış zeytinyağı, içilebilen ozonlanmış su, kas-damar enjeksiyonları, ozon sauna gibi çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Solunum ve direkt enjeksiyon ciddi zararlara neden olabilir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Ozon tedavisi nedir?

Ozon(O3), üç oksijen atomundan oluşan kararsız bir moleküldür; atmosferde doğal olarak bulunan renksiz, keskin kokulu bir gazdır. Temel işlevi, ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumaktır. Güçlü oksitleme ve dezenfekte etme özelliği nedeniyle; içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde ve gelişmiş ülkelerde hava kirliliği kriteri olarak kullanılır. Ozon tedavisi belirli miktarda ozon/oksijen karışımının vücut boşluklarına veya dolaşım sistemine uygulanma sürecidir.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı destek tedavisidir. Bağışıklık sistemini aktive eder, bozulmuş olan fonksiyonların yeniden canlandırılmasını sağlar. Medikal ozon önerilen dozlarda uygulandığı takdirde güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tedavinin başarısı; hastanın durumuna, uygulanan yönteme, konsantrasyona, sıklığına bağlıdır. Ham maddesi oksijen olan ozon, depolanamayan tek gazdır, solunduğunda toksik olabilir.

Ozon tedavisi pek çok hastalık için kullanılabilir

Ozon tedavisi ne işe yarar?

 • Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır; hastanın durumuna göre alacağı doz belirlenir.
 • İmmünomodülatör ve immünoaktivasyon özelliklerine sahiptir; bazı kanser hücrelerinin ihtiyaç duyduğu lokal hipoksik koşulları tersine çevirebilir.
 • Vücuttaki sağlıksız süreçleri engelleyerek zararlı mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar, maya) üremesini durdurur.
 • Beyin fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır, hafızayı güçlendirir
 • Arterleri ve damarları temizleyerek kan dolaşımını arttırır
 • Hormon ve enzim üretimini dengeler
 • Anti-inflamatuar ve antioksidandır
 • Ağrıyı azaltır, kanamayı durdurur
 • Vücuttaki oksidatif stresin neden olduğu diyabet komplikasyonlarını azaltır

Ozon tedavisi kan dolaşımını artırarak bağışıklık sistemini düzenliyor

Ozon tedavisi çeşitleri

Bir gazın tıbbi tedavi olarak kullanılması için özel teknikler gereklidir. Ozon uygulaması sistemik ve lokal olmak üzere iki şekilde değerlendirilebilir; uluslararası kabul görmüş birçok farklı şekli bulunmaktadır:

 • Major otohemoterapi: En sık tercih edilen yöntemdir. Hastanın damarından alınan kan (50-270 ml) ozona dayanıklı bir şişede 5-10 dakika oksijen/ozon karışımıyla (ozon%5, oksijen %95) temas ettikten sonra aynı damardan geri verilir.
 • Minor otohemoterapi: Hastadan alınan kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımıyla kas içine uygulanmasıdır.
 • Rektal-Vajinal insuflasyon: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın rektum ya da vajina içerisine verilmesidir. Damar yolu açmanın zor olduğu vakalarda (diyabet, kanser hastaları) major otohemoterapinin en güçlü alternatifidir.

 • Lokal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın kas, eklem, disk, tendon, deri içine veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır.
 • Topikal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın veya ozonlu sıvıların (su, yağ) cilt üzerine doğrudan uygulanmasıdır.
 • Torbalama: Özellikle kol-bacak enfeksiyon, ülser, lokal deri lezyonlarında uygulanır. Deri ıslatıldıktan sonra özel bir torbayla hasarlı bölge çevrelenir.
 • Sauna uygulamaları: Özel bir cihaz yardımıyla nemlendirilmiş cilt üzerine yoğun ozon/oksijen gaz karışımı buharı verilir. Boyun ve baş kabin dışında tutularak ozon gazından etkilenmesi engellenir. Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ozon sauna seanslar şeklinde uygulanır, kabin içinde kalınan süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Detoks yöntemi olarak kullanıldığı gibi zayıflama ve selülit programlarına eklenebilir.

Sivilce neden olur? Sivilceye iyi gelen şifalı bitkiler ve tedaviler

Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon tedavisi cilt için yaygın kullanılan bir yöntemdir

Ozon tedavisi faydaları

Ozon tedavisinin pek çok faydası vardır; öncelikle vücud direncini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.  Zayıflama ve selülit tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarında, ağız yaralarında, uçuk ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde faydalı bir yöntemdir.

Ozonun cilde faydaları

Peroksitler aracılığıyla ATP üretimini arttırır ve hücre rejenerasyonunu tetikler. Ozonun deriyle direk teması zararlıdır ancak dezenfektan ve oksijen sağlayıcı etkisiyle cilt lezyonlarının, deri enfeksiyonlarının (yanık, cerrahi yaralar, apse, Alopesi, dermatit) tedavisinde ozonlanmış zeytinyağı uygulanabilir.

Kas iskelet hastalıklarında ozon tedavisi

Eklem içi ozon terapi, en sık diz eklemi olmak üzere, kalça, omuz, ayak bileği ve diğer periferik eklemlerde osteoartritin tedavisinde; romatizmal hastalıklarda, bel fıtığı tedavisinde uygulanmaktadır. Spor yaralanmaları, osteomiyelit, kemik nekrozu, tendon ve bağ yaralanmaları, fibromiyalji, omur ve disk patolojileri kullanıldığı diğer alanlardır.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ozonla kanser tedavisi

Kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğini artırmak için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, iddia edilen faydalara dair kanıtlar yetersizdir. Etki mekanizması hakkındaki teoriler; kanser hücrelerinin çevresindeki oksijen seviyelerinin arttırılmasının tümör hücrelerini ve patojenleri yok ettiği, metabolizmayı uyardığı fikrine dayanmaktadır. Bu nedenle çalışmalar ozon uygulamasından sonra tümörün oksijenasyon seviyelerinin ölçülmesine odaklanmıştır.

Ozonla yara tedavisi

Antibakteriyel etkileri sayesinde yara iyileşmesini ve iskemik dokulara taşınan oksijeni arttırır. Yara bakımında uygun aralıklarla kullanılan ozonlu su bilinen en güçlü mikrop öldürücülerden biridir. Yeni mikroorganizma yerleşmesine engel olan güçlü uygulamalardan biri de yara temizlendikten sonra uygulanacak ozonlu zeytinyağı preparatlarıdır.

Ozonlu yağ, uzun süren ozon kaynağı olarak yara üzerinde kalır ve mikropların üremesini önler; yara yüzeyi ve çevresindeki dokularda rejenerasyon hızlanır. Yumuşak doku travmaları, şeker hastalarında iyileşmeyen kronik yaralara neden olan diyabetik ayak, radyasyon yaralanması, varis gibi birçok durumda kullanılır.

Varis nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri

Solunum yolu hastalıkları ve ozon tedavisi

Ortalama hava yolu direncini ve solunum hızını önemli ölçüde arttırır, kana daha fazla oksijen sağlayarak akciğerlerdeki stresi azaltmaya yardımcı olur. Otit ve sinüzitte lokal uygulamalar sıkça kullanılır. Astım, KOAH, SARS (akut solunum yolu yetersizliği sendromu) için klinik çalışmalar devam etmektedir, ancak iltihaplı hastalıklara karşı etkili olabildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Ozon tedavisi ile zayıflama

Araştırmalar ozon terapisinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Damardan yapılan ozon terapi %40 oranında metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır. 30 dakikalık ozon sauna uygulamasında yaklaşık 600 kalori yakılabilir.

Ozon terapi ile selülit tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan ozon, cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği ve kan akışını artırdığı için yağ metabolizması normale döner. Araştırmalar selülit problemi olan hastalara haftada 1-2 kez toplamda 10 seans uygulanan ozon terapi sonrasında deride belirgin bir sıkılaşma olduğunu göstermiştir.

Selülit nedir, nasıl geçer? Selülitin nedenleri ve doğal tedavisi

Ozon tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?

Ozon terapi, vücudun enerjisini artırır, hafızayı güçlendirir, serbest radikallere karşı savaşan hücreleri ve antioksidanları harekete geçirir. Bu nedenle yaşlanmayı geciktirme (anti-aging), yeniden canlanma ve hastalıklardan korunma için uygulanabilir. Yaşlılar ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler; sınava hazırlanan gençler, yüksek tempoyla çalışanlar ve sporcular için güçlü bir doping etkisi yaratabilir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltır.

Ozon tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide kullanılan ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. İşlemler esnasında genellikle anesteziye gerek duyulmaz. En sık uygulanan yöntem hastadan alınan kanın, uygun ozon/oksijen dozuyla karıştırıldıktan sonra damar yoluyla veya kas içi enjeksiyonla geri verilmesidir. Bu yöntemde önceki gece iyi uyumak, bol su içmek, sağlıklı bir kahvaltı yaparak güne başlamak önemlidir.

Ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklar-bacaklar için özel plastik bot içinde veya diğer bölgelere uygun torbalarla verilmesine harici ozon tedavisi denir. Ozon uygulanmadan önce yara suyla nemlendirilir. Bir başka yöntem ozon gazının rektal (makat) yolla uygulanmasıdır. Hasta rahatsızlık hissetmeden ozon gazı barsak yüzeyi tarafından emilir.

Ozon terapinin uygulama sıklığı nedir?

Genellikle 10 seans yeterli olur, ama kişinin durumuna göre planlanır. 3 gün arayla haftada 2 seans yapılır ve 5 haftada 10 seans tamamlanır. Etki oluştuktan sonra iyileşmeyi korumak için ayda bir devam edilmesi önerilir.

Ozon terapi kimler tarafından uygulanabilir?

Ozon terapi, bu alanda tecrübesi olan bir doktor, naturopatik pratisyen veya doktor kontrolünde olmak koşuluyla ozon eğitimi almış hemşireler tarafından uygulanmalıdır. Uygulaması basit bir yöntem olmakla birlikte, tekniğin uygulanmasında ve yan etkilerin yönetilmesinde deneyim gereklidir.

Ozonlanmış yağ nedir?

Ozonlanmış yağ nasıl uygulanır?

Ozon, kararsız yapısına rağmen zeytinyağı gibi doymamış bir yağ asidinin çift bağlarında ozonid olarak stabilize edilebilir. İçerisine aralıklarla özel bazı tekniklerle ilave edilen ozon zamanla zeytinyağını koyulaştırır. Bu jel ozonu yıllarca içerisinde koruyabilir. Ozonlanmış zeytinyağı topikal kullanım için idealdir; deriye uygulandığında cilt hastalıklarında, selülit ve özellikle yanık tedavisinde başarılı sonuçlar verir. Cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Kronik yorgunlukta ozon tedavisi başarılı sonuçlar veriyor

Ozon terapi ve oksijen terapinin farkı nedir?

 • Hiperbarik oksijen terapi (HBO): Basınçlı bir odada veya tüpte saf oksijenin solunmasıdır. Odadaki hava basıncı normal hava basıncının 2-3 katıdır. Bu şartlarda kanın taşıyabileceği oksijen miktarı artar, akciğerler mümkün olandan fazla saf oksijen soluyabilir. Genellikle güvenli bir işlemdir, ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Tedavinin nedenine bağlı olarak; tek kişilik ünitede şeffaf plastik bir tüpün içinde kayan bir masaya uzanarak veya birkaç kişi için hazırlanmış oksijen terapi odasında oturarak, yüzünüze yerleştirilmiş maskeden veya başınızın üzerindeki şeffaf başlıktan oksijen alabilirsiniz. Seanslar yaklaşık 2 saat sürer; sıklığı ve sayısı ozon terapiye göre fazladır. Oksijen tedavisi; dekompresyon hastalığı (vurgun), anemi, kangren, gazlı arter embolisi, kan damarlarındaki hava kabarcıkları ve karbonmonoksit zehirlenmesini etkili şekilde tedavi edebilir. Genel olarak cilt bakımında uygulanır. Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin atılmasını sağlar, yağ dengesini düzenler; akne, sivilce, siyah nokta oluşumu ortadan kalkar. Antioksidan etkisiyle cildin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin seviyesi artar, nem ihtiyacı karşılanır. Gözaltı torbalarının giderilmesinde; özellikle oksijenin yağ yakıcı özelliğinden dolayı selülit tedavisinde sarkmış dokunun sıkılaştırılmasında kullanılan bir yöntemdir.
 • Ozon terapi; düşük riskli, genellikle standart medikal tedavilerin yanında tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir yöntemdir. Oksijenin aksine ozon kesinlikle solunmamalıdır, oksijen terapiden uygulama yöntemleri ve etki alanı farklılık gösterir.

Ozon tedavisinin fiyatları

Ozon tedavisinin maliyetini tahmin etmek zor olabilir, çünkü tedaviler tıbbi durumunuza ve tedavinin süresine göre kişiselleştirilir. ABD’de 110 ABD Doları (işlem başına 90-120 Euro) gibi bir maliyeti vardır. Ülkemizde 2018 yılında uygulamaya ve kuruma göre belirlenen fiyatlar seans başına 50-180 TL aralığında ücretlendirilmiştir.

Ozon tedavisi kime uygulanmaz?

 • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği (favizm, akut hemolitik anemi)
 • Erken dönem hamilelik
 • Hipertiroidi, trombositopeni
 • Kanama bozukluğu, lösemi,
 • Kronik pankreatit
 • Yeni geçirilmiş kalp krizi
 • Kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar
 • Ozona reaksiyon gösteren astım hastaları

Ozon tedavisinden önce doktorunuza kullandığınız ilaçlardan, uygulanan özel diyetlerden, kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden bahsetmeyi unutmayın.

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

Ozon tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Ozon terapisi dünyada yaygın olarak kullanılsa da kanıta dayalı tıp olarak FDA gibi kuruluşlar tarafından henüz onaylanmamıştır. Potansiyel etkilerin anlaşılması için daha fazla araştırmaya gerek vardır. Son yıllarda etki mekanizmalarıyla ilgili bilgiler artsa da toksisitesi halen önemli bir sorundur.

 • Ozon reaktif bir molekül olduğu için tıbbi amaçlı kullanımında asla saf olarak verilmemelidir, belli oranda oksijenle karıştırılmalıdır. Bu karışımda oksijen %95’den az, ozon %5’ten fazla olmamalıdır, bu nedenle ölçümler kesin olmalıdır. Normal atmosfer havası bu karışıma girmemelidir.
 • Emboliye sebep olmaması için ozon direkt damar içerisine verilmemelidir.
 • İşlemler sırasında ozona dayanaklı malzemenin (paslanmaz çelik, nötral cam, teflon) kullanılması gerekmektedir.
 • Daima terapotik aralıkta kullanılmalı, hücre içine ulaşmasına izin verilmemelidir.
 • Ozon gazının solunması akciğerlerde toksik etkilere ve tahrişe sebep olabilir.

Ozon tedavisinin zararları ve yan etkileri

 • Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak ozonun kararsız yapısı nedeniyle etkileri öngörülemezdir. Genel olarak görülen yan etkiler; allerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır.
 • Direkt gaz enjeksiyonları pulmoner emboli ve ölüm potansiyeli nedeniyle tehlikelidir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım hakkında yeterli kanıt yoktur.
 • Akciğer ve gözler ozonun toksik etkisine en hassas organlardır; enfeksiyonlara duyarlı olan akciğer dokusunda hasara neden olabilir.
 • Düşük konsantrasyonda ozon inhalasyonu, boğazda irritasyon ve buna bağlı öksürüğe neden olabilir.

Tedavinin türüne göre değişebilen nadir yan etkiler:

 • Nefes darlığı ve solunum problemleri
 • Kan damarlarının şişmesi
 • Kulak iltihabı
 • Bağırsak yırtılması

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla