Profil Düzeyi 42%
İzan Işık kullanıcısının profil fotoğrafı

İzan Işık

etkin 3 yıl önce
Diyetisyen
Blogta yeni yazı var. En lezzetli ve de en sıcak turuncuyu yazmış Dietos. Tarhanayı. Keyifli okumalar… http://diyettanrisidietos.blogspot.com.tr/2015/01/turuncu-lezzet-tarhana.html Görüntüle
Nutri-genetik nedir? GENTEST ile sağlıklı ve kalıcı zayıflamak mümkün mü?

Nutri-genetik nedir? GENTEST ile sağlıklı ve kalıcı zayıflamak mümkün mü?

Haziran 7, 2017, Beslenme ve Diyet, Zayıflama ve Obezite

Genetik bilgiyi kişiye özel koruyucu tıp alanında Dünya’da ilk uygulayan ve bu alanda uluslararası bir yere sahip olan Dr. Serdar Savaş, nutri-genetik’in her geçen gün daha da derinleşen bir bilim dalı olarak beslenme ve gıda teknolojileri alanında önemli rol oynadığını söyledi.

Emziren annelere beslenme önerileri ve süt arttıran yiyecekler

Emziren annelere beslenme önerileri ve süt arttıran yiyecekler

Ekim 5, 2016, Bebek Sağlığı, Beslenme ve Diyet, Üye Yazıları

Anne sütü bebek sağlığı için tartışmasız hayati değere sahiptir. Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin alacağı en iyi besin anne sütüdür. Anne sütü bebeğin hayatının tüm dönemlerdeki gelişimini de etkilemektedir. Bebeğin sağlıklı gelişiminde anne sütü pek çok işlev görmektedir.

Zerdeçal / Curcumin nedir? Hangi sağlık sorunlarında kullanılabilir?

Zerdeçal / Curcumin nedir? Hangi sağlık sorunlarında kullanılabilir?

Ağustos 10, 2016, Şifalı Bitkiler, Üye Yazıları

Zerdeçal, Hindistan’da yaygın olarak yetiştirilen ve kullanılan, zencefil ailesinin bir üyesi olan yumrulu bir bitkidir. Hint tıbbında tonik ve kan temizleyicisi olarak kullanılmış ve deri hastalıklarındaki olumlu etkisinden dolayı krem ve banyo sabunu yapımında da yer edinmiştir.

Oruç tutanlar için Ramazan'da sağlıklı beslenme önerileri

Oruç tutanlar için Ramazan’da sağlıklı beslenme önerileri

Haziran 7, 2016, Beslenme ve Diyet, Oruç, Üye Yazıları

Ramazan ramazan ayının gelmesi ile birlikte doğru ve sağlıklı beslenme konusu giderek daha fazla önem kazanıyor. Doyurucu ve kaliteli bir sahur menüsü sizi 17 saatlik açlıkta iyi bir şekilde idare eder. Ramazan’da dehidratasyonu önlemek için bolca su içmektir.

Migren hastaları nelere dikkat etmeli? Migren ve beslenme ilişkisi

Migren hastaları nelere dikkat etmeli? Migren ve beslenme ilişkisi

Ocak 23, 2016, Beslenme ve Diyet, Migren, Üye Yazıları

Migren, binlerce yıldır bilinen bir hastalık. Beyin damarlarında geçici genişleme sonucu oluşan uzun süreli ve tekrarlayıcı baş ağrısıdır. Baş ağrıları ataklar şeklinde gelir, baş ağrısı atakları arasında, hasta tamamen normaldir, yakınması yoktur.

Baharatların insan vücuduna faydaları ve etkileri...

Baharatların insan vücuduna faydaları ve etkileri…

Ocak 11, 2016, Beslenme ve Diyet, Sağlıklı Yaşam, Şifalı Bitkiler, Üye Yazıları

Kilo kaybederken hangi baharatlar daha faydalı ve destekçi? Afrodizyak etkisiyle libidonu besleyen baharatlar hangileri? Ve hangi baharatlar antioksidan özellikleriyle sağlığına sağlık katıyor? Tüm bu soruların cevaplarını detaylı olarak bu yazıda sunmaya çalışacağım.

C Vitamini Deposu: Kumkuat nedir, faydaları nelerdir?

C Vitamini Deposu: Kumkuat nedir, faydaları nelerdir?

Ocak 7, 2016, Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler, Üye Yazıları

Kumkuat veya kamkat, dünyada turunçgiller arasında kabuğuyla yenilen tek meyve. Kumkuat özellikle C vitamini açısından çok değerli bir meyve. Kumkuat nasıl tüketilir ve nerelerde kullanılır? Kumkuatın vücudumuza etkisi nedir?

Omega 3 Deposu: Balık

Omega 3 Deposu: Balık

Ocak 16, 2015, Beslenme ve Diyet, Sağlıklı Yaşam, Üye Yazıları

Balıktan alınan Omega 3 sayesinde kalp hastalıklarıyla ilgili olarak trigliserit ve kolesterol düzeyi, damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp krizi ve akut inme riski azalır. Balığın faydaları

Ruha Terapi: Herkes İçin Yoga

Ruha Terapi: Herkes İçin Yoga

Kasım 6, 2014, Üye Yazıları

Öncelikle yoga nedir sorusunun cevabı ile başlamak istiyorum ben. Yoga, fiziksel ve zihinsel disiplinleri tarif etmek için kullanılan Hindistan kaynaklı bir sözcüktür.

En Değerli Besin: Anne Sütü

En Değerli Besin: Anne Sütü

Eylül 25, 2014, Üye Yazıları

Ortalama 9 aylık bir hamilelik sürecinden sonra bebeğinize kavuştunuz, onu kucağınıza aldınız. Yani anne karnı dönemi sona erdi ve anne kucağı dönemi başladı bebeğiniz için. Bebeğiniz uzun bir yoldan geldi, dünyaya gözlerini açtı ve karnı da acıktı. Ne yapacaksınız?

Sağlıklı kemikler için: KALSİYUM

Sağlıklı kemikler için: KALSİYUM

Eylül 15, 2014, Kadın Hastalıkları, Ortopedi, Sağlıklı Yaşam, Üye Yazıları

Kalsiyum denince aklıma hemen süt içen hamile bir kadın, süt içen minik bir bebek, süt içen ton ton bir nine geliyor. Çünkü kalsiyuma en çok ihtiyacı olanlar onlar. Kadınlar ve çocuklar. Ama beyler de okumalı ki bu yazıyı sevdikleri kadınlar ve çocuklarla daha sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirsinler.

Diyetimde ekmeğe dokunma

Diyetimde ekmeğe dokunma

Eylül 5, 2014, Beslenme ve Diyet, Üye Yazıları

Ekmek, başlı başına bir tarih. Çok çok eskilere, ilk insanlara kadar dayanıyor geçmişi. Peki o zamandan günümüze kadar ekmek tüketilirken bir şey yoktu da şimdi neden düşman olduk ekmeğe?

Çölyak: Glutensiz bir yaşam

Çölyak: Glutensiz bir yaşam

Eylül 1, 2014, Diğer Hastalıklar, Üye Yazıları

Çölyak, yaşam boyu süren bir sindirim sistemi hastalığıdır. Buğday, arpa, yulaf ve çavdarın doğal yapısında bulunan ve bir çeşit protein olan GLUTEN’e bağışıklık sisteminin tepki vermesi sonucu ince bağırsaklar zarar görerek emilim işlemini yerine getiremezler.

Hareket berekettir derler

Hareket berekettir derler

Ağustos 28, 2014, Beslenme ve Diyet, Sağlıklı Yaşam, Üye Yazıları

Sağlıklı yaşamak, kaliteli yaşamaktır. Kaliteli yaşam da iki temel üzerine kurulmuştur. Beslenme ve fiziksel aktivite. Gereksinimin kadar ye, bol bol hareket et.

Dördüncü Beyaz: Beyaz Çay kilo verdirir mi?

Dördüncü Beyaz: Beyaz Çay kilo verdirir mi?

Ağustos 21, 2014, Üye Yazıları, Zayıflama ve Obezite

Beyaz ne güzel renktir değil mi? Beyaz denilince saflık, masumiyet gelse de çoğumuzun aklına ilk önce, benim aklıma yepyeni bir sayfa ve asalet geliyor.


Araç çubuğuna atla