Nar suyu ve narın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print


Nar, yeryüzündeki en şifalı meyvelerden biridir ve içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklardan korur. Antioksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine sahip olan bu meyve aynı zamanda içerdiği A, C, E vitaminleri ve folik asit ile gerçek bir vitamin kaynağıdır. Bu şaşırtıcı meyve, şarap ya da yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan içerir, bu sayede kanser gibi pek çok hastalıktan korur. Nar kalp hastalığı, alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite gibi bir çok hastalığa karşı vücudu koruma özelliğine sahiptir; sadece taneleri değil, suyu ve hatta kabuğu da sağlık için kullanılabilmektedir.

Nar nedir?

Nar, kınagiller (lythraceae) familyasından, küçük çekirdek ve yüzlerce tanecikten oluşan hafif ekşi ve şekerli bir meyvedir. Ilıman iklimde yetişir ve dünyadaki en lezzetli meyvelerden biridir. Bu kusursuz meyve, insan vücudu ve sağlığı için inanılmaz faydalara sahiptir. Narın en iyi özelliklerinden biri doğal antioksidan etkiye sahip olmasıdır. Antioksidanlar vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Ayrıca A, C ve E vitaminleri açısından son derece zengin olan bu meyve, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine de sahiptir.

  • Nar nerede yetişir?

Lezzetli ve faydalı meyvesi için yetiştirilen nar ağacı ılıman iklimleri sever. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Türkiye ılıman iklimi sayesinde nar yetiştiriciliğinde dünya 3.südür. Ülkemizin pek çok yerinde nar ağacı yetiştirilir fakat en yoğun olduğu bölgeler Ege, Akdeniz, ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir.

Narın içindeki vitaminler

Nar, içeriğindeki yüksek oranda lif, protein, C, K, E vitaminleri, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri sayesinde son derece besleyici ve tedavi edici özelliklere sahip bir meyvedir. Ancak içerdiği şeker konusunda dikkatli olmak gerekebilir.

Narın faydaları nelerdir?

Yıllardır uzmanlar narın gücünü araştırıyorlar. Güzel ve lezzetli nar meyvesi, vücudunuzda oluşan iltihap, hastalık ve toksinlerle mücadele etmenize yardımcı olan birçok bitkisel gıda ve antioksidan içerir. Bir meyve, her bir tanesi meyvenin özünü ve meyve suyunu içeren yüzlerce tohumdan oluşur. Tohumlar tatlı ve mayhoştur ve koyu kırmızı suyu yeşil çay veya acai çileğinden daha fazla antioksidan içerir. Eğer beslenme düzeninize narın meyvesini ya da suyunu eklerseniz çok kısa sürede aşağıda saydığımız faydalarını deneyimlemeye başlarsınız.

Nar

Nar tarih boyunca şifa veren bir bitki olarak tüketilmiştir

  • Narın kansere faydası

Her geçen gün narın kanserle mücadeledeki önemini ispatlayan daha çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalarla narın çeşitli kanser hücreleri üzerinde antitümör etkisi olduğu ispatlanmıştır. Çoklu çalışmalar, nar ekstrelerinin, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve hatta programlanmış meme kanseri hücre ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

Daha ileri araştırmalar, bu mucizevi meyvenin suyunun, erkekler için önde gelen kanser türü olan prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, tekrarlayan prostat kanseri ve yükselen prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerine sahip erkek denekler üzerinde yapılan bir çalışmada, narın meyve suyu ekstresini kullanmanın PSA’nın yükselme hızını önemli ölçüde yavaşlattığını göstermişlerdir. Diğer çalışmalar, nar suyundaki bazı bileşiklerin, güçlü tümör karşıtı etkiler gösterdiklerini ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuşlardır.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla