Nar suyu ve narın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

12 Haziran 2018   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Nar, yeryüzündeki en şifalı meyvelerden birisidir; içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklardan korur. Antioksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine sahip olan nar, aynı zamanda içerdiği A, C, E vitaminleri ve folik asit ile gerçek bir vitamin deposudur. Bu şifalı meyve, kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat fazla antioksidan içerir. Bu sayede kanser gibi pek çok hastalıktan korur. Nar kalp-damar hastalıkları, Alzheimer, tip 2 diyabet ve obezite gibi bir çok hastalığa karşı koruyucudur. Sadece taneleri değil, suyu ve hatta kabuğu da sağlık için kullanılabilmektedir.

Nar nedir?

Nar, kınagiller (lythraceae) familyasından, küçük çekirdek ve tanecikten oluşan tatlı bir meyvedir. Ilıman iklimde yetişir ve dünyadaki en lezzetli meyvelerden biridir. Bu kusursuz meyve, insan sağlığı için inanılmaz faydalara sahiptir. Narın en iyi özelliklerinden biri doğal antioksidan etkiye sahip olmasıdır. Ayrıca A, C ve E vitamini açısından çok zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren nar, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine de sahiptir. (1)

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Hangi besinlerde bulunur?

Nar nerede yetişir?

Nar ağacı ılıman iklimleri sever. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde yetiştirilebilir. Türkiye ılıman iklimi sayesinde nar yetiştiriciliğinde dünya 3. südür. Ülkemizin pek çok yerinde nar ağacı yetiştirilir. Özellikle Ege, Akdeniz, ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygındır.

Nar suyu çok güçlü bir antioksidandır

Narın içindeki vitaminler

Nar, içeriğindeki yüksek oranda lif, protein, C vitamini, E ve K vitamini, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri sayesinde son derece besleyicidir. Tedavi edici özelliklere sahip bir meyvedir. Ancak içerdiği şeker konusunda dikkatli olmak gerekebilir.

Fosfor nedir? Hangi yiyeceklerde bulunur? Sağlığa faydaları nelerdir?

Narın faydaları nelerdir?

Narın sağlığa faydaları ile ilgili yayınlanmış binlerce bilimsel çalışma bulunuyor. Nar suyu ve meyvesi, vücutta oluşan iltihap, hastalık ve toksinlerle mücadele eder. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, yüksek tansiyon ve artrit gibi pek çok hastalığa karşı korur. (2)

Eğer beslenme düzeninize narın meyvesi ya da suyunu eklerseniz çok kısa sürede aşağıda saydığımız faydalarını görebilirsiniz.

Nar

Nar tarih boyunca şifa veren bir bitki olarak tüketilmiştir

Narın kansere faydası

Narın kansere kaşı koruduğuna dair pek çok bilimsel kanıt yayınlanmıştır. Narın pek çok kanser türü üzerinde anti-tümör etkisi olduğu ispatlanmıştır. Araştırmalar, narın, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve meme kanseri hücre ölümünü tetiklediğini göstermiştir. Nar suyu içen erkeklerde prostat kanseri büyümesinin yavaşladığı saptanmıştır. (3)

Prostat kanseri ve spesifik antijeni (PSA) seviyelerine sahip erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, narın suyunun PSA yükselme hızını önemli ölçüde yavaşlattığı gösterilmiştir. Diğer çalışmalarda, nar suyundaki bazı bileşiklerin, güçlü tümör karşıtı etkilere sahip olduğunu ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuşlardır.

İltihaba neden olan besinler! İltihap kurutan şifalı bitkiler ve kürler

Narın cilde faydaları

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan bu şifalı meyve, ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Bu sayede cilt iltihabını, akne çatlaklarını ve güneş lekelerini tedavi etmek mümkündür. Ayrıca cildi parlatma özelliği vardır. (4)

Nar kabuğu ve limon suyu maskesi

2 çorba kaşığı nar kabuğu tozuna 1 çorba kaşığı limon suyu ve bal ilave edin. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayınız. Bu yüz maskesi güneş lekelerini ve pigmentasyonu tedavi edebilir ve cilde doğal parlaklık verir. Ayrıca yaşlanmaya karşı iyi bir anti aging‘tir.

Anti aging nedir, nasıl yapılır? Cilt sağlığına ve yaşlanmaya etkileri

Nar çekirdeği yağının, egzama ve sedef hastalığı tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Konuyla ilgili yapılan çok fazla çalışma olmasa da ezilmiş nar yapraklarının suyla karıştırılıp vitiligo tedavisinde kullanılabilir. Bu meyve ayrıca cildi güneşten korur ve gebelik lekesi tedavisine yardımcı olur.

Hamilelikte narın faydaları

 • Hamilelik sırasında nar yemek, plasentanın zarar görme riskini azaltır.
 • Bu lezzetli meyve Folik asit bakımından da zengindir ve bu sayede hamilelik sürecinde sizi ve bebeğiniz hastalıklardan korur ve doğum kusurlarını önleyebilir.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

 • Narın çekirdekleri yenidoğanda beyin hasarını da azaltabilir.
 • İlk trimesterde yüksek risk taşıyan gebeler bu meyveyi yerse, daha sağlıklı bebek sahibi olma olasılıkları artabilir.
 • Anne sütünü arttır ve kanı temizler.
 • Ayrıca narın kadınlarda kısırlığı tedavi ettiğine dair bazı kaynaklar mevcuttur.

Ancak nar ekstresinin hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olduğu tespit edildiği için kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Doğal nar yemek, ondan faydalanmanın en iyi yolu olabilir. (5)

Narın gribe faydaları

Grip ve soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız C vitamini ağırlıklı beslenmek size yardımcı olacaktır. Nardaki yüksek C vitamini miktarı grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Gün boyunca bir litre suyla seyreltilmiş 1 –  2 bardak taze nar suyu içmek gribin en yaygın görüldüğü sonbahar ve kış aylarını daha rahat atlatmanızı sağlar. (6)

Nezle nedir, nasıl tedavi edilir? Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Narın tansiyona faydası

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), inme ve kalp krizi için önemli bir risk faktörüdür. Yaş ve cinsiyete bağlı olmadan ortaya çıkan tansiyon, insan sağlığı için tehlikelidir. Taze nar suyu, yüksek tansiyonu düşürmek için çok etkili bir besindir. Yapılan bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan bireyler 2 hafta süreyle günde 150 ml nar suyu tüketmiştir ve sonucunda tansiyonlarında belirgin bir düşüş görülmüştür. (7)

Narın eklem romatizmasına (Artrit) faydaları

Eklem romatizması (Romatoid artrit), bir veya daha fazla eklemin iltihaplanmasıdır. İleri yaşla birlikte kötüleşen ağrı ve eklem tutukluğuna neden olur. Nar, içeriğinde ki iltihap kurutucu flavonoller ve antioksidanlar ile romatizma için doğal tedavi sağlar.

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı neye iyi gelir?

Yeni yapılan bilimsel çalışmalarda, narın çekirdek ekstresinin kolajen kaynaklı artritin iyi geldiği saptanmıştır. Ayrıca artrit ve eklem iltihabının şiddetini azalttığı kanıtlanmıştır. (8)

Eğer zaten eklem romatizması için ilaç kullanıyorsanız, günlük rutininize bu meyveyi eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Narın kalbe faydaları

Yapılan bir çalışma, narın kalp kaslarına oksijen tedarikini hızlandırabileceğini ve kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı gibi birçok kalp rahatsızlığının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. (9)

Narın anti-trombosit aktivitesinin, arteryel plak ve kan pıhtılarına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle, en az 3 ay boyunca günde sadece bir bardak taze sıkılmış nar suyu kalp sağlığında önemli bir iyileşme sağlayabilir. (10)

Nar suyu

Nar suyunun sağlığa sayısız faydası vardır

 

Nar suyunun kadınlara faydaları

 • Kadınlarda östrojen seviyesini dengeler, günde bir bardak nar suyu içilmesi, menopoz problemleri ile mücadeleye yardımcı olur
 • Narın antioksidan özellikleri cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunabilir ve kırışıklıkları ve sarkık cildin yaşlanma belirtilerini tersine çevirebilir

Östrojen nedir? Ne işe yarar? Eksikliği ve fazlalığı ne tür sorunlar yaratır?

 • Narın çekirdeği yağı saçları besler ve saçların daha rahat taranmasını sağlar
 • Bu muhteşem meyve demir açısından zengin bir besindir. Ön çalışmalar, narın özellikle anemiye bağlı adet düzensizliğine yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.
 • Nar lif bakımından zengin olduğu için, mantar enfeksiyonunun tedavisine de yardımcı olabilir. Hastalıktan sorumlu mantarları öldürür ve faydalı olanları çoğaltır.

Narın hafızaya faydaları

Bilimsel çalışmalar, narın çekirdek ve suyunda bulunan polifenollerin hafıza ve bilişsel fonksiyonlara faydalarını kanıtlamıştır. (11)

 • Özellikle ameliyat sonrası hafıza tutulumunda narın belirgin faydaları vardır.
 • Bir başka çalışmada, hafıza şikayetleri olan yaşlı bireyler, dört hafta boyunca nar suyu veya tat benzerliği olan bir plasebo içeceğinden 1 bardak içtiler. Nar suyu içen deneklerde, plasebo içen deneylere oranla sözel ve görsel bellek alanlarında önemli ölçüde olumlu farklar tespit edilmiştir.
 • Buna ek olarak, hayvanlarla yapılan bir çalışma, beslenmeye nar eklemenin, Alzheimer hastalığının başlangıcını ya da ilerlemesini geciktirdiğini kanıtlamış ve Alzheimer’in doğal tedavisinde narın kullanılabileceği belirtilmiştir.
 • Bir başka hayvan çalışması da, narın çekirdek ekstresinin, antioksidan etkisi ile hafızayı ve kas koordinasyonunu geliştirdiği gözlemlenmiştir

Narın cinselliğe faydaları

Narın pek bilinmeyen bir özelliği de onun afrodizyak etksidir. Son yıllarda narın viagra etkisinden sıkça bahsedilmeye başlanmıştır. Margaret Üniversitesi’de yapılan bir araştırmada, saf nar suyu tüketiminin, kan basıncı ve ruh hali üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra testosteron düzeylerini önemli ölçüde artırdığı bulunmuştur. Yükselmiş testosteron, cinsel istek artışı ve ereksiyon için çok önemlidir.

https://www.medikalakademi.com.tr/kategori/halk-sagligi/cinsel-sorunlar/

Yeni yapılan bir bilimsel çalışmalarda narın kan akışı ve ereksiyon için yararlı olduğu görülmüştür. 

Nar kabuğunun faydaları

 • Narın kabuğu, taneleri gibi doğrudan tüketilmemelidir. Nar kabuğunu tüketmek için en iyi yöntem su ile kaynatmak veya kabukları güzelce ezmektir.
 • Narın kabukları kaynatılarak içildiğinde mide ve bağırsakları temizler.
 • İshal ve kabızlık gibi sindirim problemlerini ortadan kaldırır.
 • Dövülerek öğütülen nar kabukları, yaralara sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırır
 • Yarım litre su ile kaynatılan nar kabukları süzüldükten sonra günlük olarak 1 çay bardağı tüketilebilir. Bu çay basura iyi gelir.

Aloe vera nasıl kullanılır? Sağlık ve cilt için faydaları nelerdir?

Narın zararları

Kimler nar tüketmemeli?

 • Kolesterol ve yüksek tansiyon ilaçlarından bazıları, narın suyu ile birlikte tüketilmemelidir. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin, düzenli olarak nar suyu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. 
 • Narın şeker oranı, diğer meyvelere oranla daha yüksektir. Diyabet ya da obezite hastalığı olan bireylerin, bu meyvenin tüketimine dikkat etmeleri gerekir.
 • Nar suyu bazı durumlarda gaz problemi yaratabilir. Fazla nar suyu tüketimi çocuklarda ve yetişkinlerde şişkinlik oluşturabilir.
 • Nar ekstresi hamile kadınlarda uterus kasılmasına neden olabilir.
Bu meyve, nadiren de olsa alerjiye yol açabilir. Alerjiyi ortaya çıkaran somut bir durum yoktur. Ancak yedikten sonra vücutta beklenmedik bir tepkime oluşuyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurun.

Nar ekşisi nasıl hazırlanır?

 • Nar ekşisi yapımı için 2 kg taze nar yeterlidir.
 • Narların kabuklarını beyaz kısımlar kalmayacak biçimde temizleyin. Tanelerin arasında bulunan ince beyaz kabuklardan kurtulmak için tanelerini su dolu kabın içerisine bırakın. Böylelikle beyaz kısımlar suyun üzerine çıkar.
 • Taneleri sıkı bir tül veya kumaş süzgeç içerisine alarak bastırın ve suyunu çıkarın.
 • Çıkan suyu çelik tencere içerisine alın ve kısık ateşte pekmez kıvamına gelene kadar pişirin, kaynarken üzerinde oluşan köpükleri alın.
 • Nar ekşisinin kıvamını anlamak için içerisinden 1 yemek kaşığı alarak soğutun. Soğuduğunda kıvamı daha iyi anlaşılır.
 • Yaklaşık 4-5 saat içerisinde kıvam alır. Daha sonra altını kapatıp soğumaya bırakın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Anonim
Anonim
3 yıl önce

Verdiğiniz değerli bilgileriniz için teşekkürler

Araç çubuğuna atla