Karaciğer yağlanmasına karşı 7 süper besin

23 Ağustos 2016   |    13 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Karaciğer Hastalıkları, Şifalı Bitkiler Print

Bu besinlerin doğru yoğunlukta ve şekilde tüketilmesi karaciğer yağlanmasına karşı önemli faydalar sağlıyor. Karaciğer hücrelerinde aşırı derecede yağ toplanmasıyla meydana gelen ciddi bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanması, karaciğerin kendini koruma amaçlı oluşturduğu yağ bezlerinden oluşur. Toplumdaki her 4-5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görüldüğünü söyleyen  Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’in karaciğer yağlanmasına karşı tüketilmesini önerdiği 7 besin şöyle:

1- Sarımsak, soğan, enginar gibi beyaz renkli sebzeler

Başta sülfür içeriği yüksek olan soğan ve sarımsak olmak üzere beyaz renkli sebzeler çok önemlidir. Sülfür maddesi karaciğer yağlanmasına neden olan kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Araştırmalarda sarımsağın ve soğanın karaciğer yağlanmasıyla ilişkili iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca enginar, antioksidanlar, sinarin ve silymarin dahil olmak üzere karaciğer koruyucu etkileri olabilecek bileşikler içerir ve karaciğer detoksunu en iyi sağlayan beyaz sebzelerden biridir.

Enginar nedir? Enginarın sağlığa faydaları nelerdir?

2- Yağsız süt ürünleri

  • Yağsız süt: Yağsız süt de tam yağlı süt gibi iyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Çalışmalar, yağsız süt tüketiminin özellikle alkole bağlı olmayan (non-alkolik) karaciğer yağlanması (NASH) olan kişilerde karaciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve karaciğer yağ birikimini azaltabileceğini göstermiştir. Yağsız süt ayrıca, karaciğer yağlanması olan kişilerde karaciğer yağını azaltma ve insülin duyarlılığını iyileştirme özelliği olan peynir altı suyu proteini içerir.
  • Az yağlı yoğurt: Az yağlı yoğurt, bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek faydalı bakteriler olan probiyotikler içerir. Çalışmalar, az yağlı yoğurt tüketiminin karaciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve NASH’da karaciğer yağ birikimini azaltabileceğini göstermiştir.
  • Az yağlı peynir: Az yağlı peynir iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır, ancak ölçülü tüketilmesi gereken doymuş yağ da içerir.

Karaciğer yağlanması neden olur? Belirtileri ve tedavisi

3- Böğürtlen, mor üzüm ve yaban mersini; mor renkli meyveler

Yaban mersini, böğürtlen, mor üzüm gibi mor renkli meyveler karaciğer yağlanmasıyla ilişkili iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar, özellikle antosiyaninler açısından zengindir. Karaciğer fonksiyonunu iyileştirme ve karaciğer yağ birikimini azaltma özellikleriyle karaciğer sağlığını desteklerler. Ayrıca araştırmalar üzümde bulunan bir bileşik olan resveratrolün karaciğer koruyucu etkileri olduğu göstermiştir.

Karaciğeri yıkamak mümkün mü? İşte bitkilerle yapılan tek bilimsel detoks

4- Tam buğdaylı tahıllar

Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve kepekli tahıllar gibi tam buğday gevrekleri içerdikleri yüksek oranda lifle insülin duyarlılığını artırabilir, iltihaplanmayı azaltabilir, tok tutarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, tam buğday tahıllarının, özellikle kepek gevreğinin alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olan kişilerde karaciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini, karaciğer yağ birikimini azaltabileceğini ve karaciğer enzim seviyelerini düşürebileceğini göstermektedir. Kepekli tahıllar ayrıca E vitamini ve magnezyum gibi karaciğer koruyucu etkileri olan bolca vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca karaciğer yağlanmasına katkıda bulunabilen doymuş yağ, kolesterol, eklenmiş şeker ve rafine karbonhidratlar bakımından düşüktürler.

5- Kurubaklagiller

Fasulye, mercimek, nohut gibi kurubaklagiller lif ve protein bakımından zengin besinlerdir. İçerdikleri flavonoidlerin ve antioksidanların karaciğer koruyucu etkileri vardır. Ayrıca karaciğer yağlanmasını tetikleyebilecek doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşüktürler. Araştırmalar kurubaklagil tüketiminin özellikle non-alkolik karaciğer yağlanması olan kişilerde karaciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini, karaciğer yağ birikimini azaltabileceğini ve karaciğer enzim seviyelerini düşürebileceğini düşündürmektedir.

Karaciğer yağlanması ve beslenme! Koruyucu ve zararlı besinler

6- Kırmızı renkli meyve ve sebzeler

Domates, karpuz, kızılcık, kırmızı biber başta olmak üzere kırmızı renkli meyve ve sebzelerde çok güçlü antioksidan olan likopen ve C vitamini bolca bulunur. İçerdikleri polifenollerin karaciğer koruyucu etkileri ovardır. Ayrıca bu yiyecekler düşük kalorili ve lifli oldukları için tok tutarak kilo kaybını teşvik edebilir. Karaciğer yağlanmasına karşı antioksidan desteği için kırmızı meyve ve sebzeler öğünlerde tüketilmelidir.

7- Su ve diğer sağlıklı içecekler

Su, hidrasyon için gereklidir ve toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur. Karaciğer detoksu için hergün 2-2,5 lt su içmeye özen gösterilmeli, suya ek olarak şekersiz komposto, ayran, çorbalar, maden suyu, kefir vb. tüketerek sıvı alımına destek olunmalıdır. Ayrıca yeşil çay, karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilen ve iltihaplanmayı azaltabilen antioksidanlar ve bileşikler içerir. Pancar suyu, karaciğer yağ birikimini azaltabilen ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilen bir bileşik olan betain içerir. Limon suyu, sindirime ve detoksifikasyona yardımcı olan safra üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Kızılcık suyunun karaciğer iltihaplanmasını ve oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir. Son olarak, ölçülü miktarda kahve tüketmek karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri riskini azaltabilir.

Kısa Bilgiler

Karaciğer için enginar nasıl tüketilmeli?

Enginar, yüksek antioksidan ve flavonoid içeriği nedeniyle karaciğer dostu bir gıdadır. Enginarı buğulama ya da haşlama yapabilir, zeytinyağlı yemeğini pişirebilirsiniz. Taze veya kurutulmuş enginar yapraklarını sıcak suda demleyerek enginar çayı yapabilirsiniz. Ayrıca takviye olarak satılan enginar özü enginarlarda bulunan faydalı bileşiklerin yüksek konsantrasyonunu içerir ve ek karaciğer destekleyici faydalar sağlayabilir, ancak doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Glutatyon karaciğer yağlanmasına iyi gelir mi?

Glutatyon, karaciğer tarafından doğal olarak üretilen ve detoksifikasyon ve bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynayan bir antioksidandır. Araştırmalar, non-alkolik karaciğer yağlanması olan kişilerin karaciğer hücrelerinde glutatyon seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir. Glutatyon veya N-asetilsistein (NAC) (karaciğerdeki glutatyon düzeylerini artırmaya yardımcı olabilecek bir besin takviyesi ve antioksidan) içeren takviyeler glutatyon düzeylerini artırmaya ve karaciğerdeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Hangi vitamin karaciğer yağlanmasına iyi gelir?

Araştırmalar E vitamininin non-alkolik karaciğer yağlanmasına potansiyel faydaları olduğunu, karaciğer yağ birikimini azaltabileceğini, karaciğer enzim seviyelerini ve karaciğer iltihabını iyileştirebileceğini göstermektedir. Ayrıca E vitamini karaciğerdeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır. Ancak yüksek dozda E vitamini bazı kişilerde kanama riskini artırabileceği için E vitamini takviyeleri dikkatli kullanılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla