Uyarı: Türkiye’de kök hücre çalışmaları henüz tedavi aşamasında değil!

Kategori: Güncel / Literatür, Halk Sağlığı, Sağlık Gündemi, Sağlıklı Yaşam Print


Toplumda sıkça konuşulan ve internet ortamında fazlaca yer bulan kök hücre konusundaki haberlerin ardından Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü harekete geçti. Yayılan bilgilerin çok tehlikeli ve gerçeği yansıtmadığının altını çizen enstitü, bu konuda önemli bir açıklama yaptı. Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü Türkiye’deki kök hücre çalışmalarının henüz standart tedavi olarak kullanılacak aşamaya gelmediğine dikkat çekerek, “Maddi ve manevi zarara uğramaması ve hayati risklerle muhatap olmaması için halkımızı çok ciddi şekilde uyarıyoruz” açıklaması yaptı.

Hayat mı kurtarıyor?

Açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kök hücre tedavilerinin hayat kurtardığına yönelik haberler dolaşıyor. Demeçler, çoğunlukla bilim insanı kimliğindeki kişiler tarafından veriliyor. Kök hücre enjekte edilmek suretiyle kalp kaslarının yenilendiğine, hasar görmüş beynin iyileştiğine, dizlerdeki kıkırdak dokusunun tamir edildiğine, hastaların sağlıklı akciğerlere kavuşturulduklarına, hatta gençleştiklerine dair haberler giderek artan biçimde yayınlanmaktadır. Bir kısmı kök hücre ile ilgili bile olmayan bu haberlerin doktorlar ve bilim adamı sıfatı taşıyan kimseler tarafından verilir olması inandırıcılıklarını artırmaktadır.

Maltepe Üniversitesi’nde, kanser ve kök hücre araştırma merkezi kuruldu

Yaşamsal riski olduğu için kanuna aykırı

Kök hücre tedavilerinin hastalara uygulanabilmeleri için bu çalışmaların uygun laboratuvar şartlarında yapılması, deneysel çalışmalar ve klinik araştırmalar safhalarından geçilerek standardize edilmesi ve her türlü risk faktöründen arındırılmış olması gerekmektedir. Bu çalışmalar yapılmadan hastalara kök hücre uygulanması yaşamsal riskler doğuracağı gibi gerek Türk Ceza Kanunu’na ve gerekse tıbbi mevzuata aykırıdır. Yasa ve yönetmeliklere aykırı açıklamalar cumhuriyet savcıları ve üniversite etik kurullarının devreye girmesine yol açacak mahiyettedir.

Klinik çalışma aşaması henüz aşılmadı

Kök hücre çalışmaları yapmak üzere Bakanlar Kurulu’nun kararıyla Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulmuş bulunan Kök Hücre Enstitüsü, ülkemizde GMP ruhsatı bulunan en gelişmiş laboratuvarlara sahiptir. Bu laboratuvarlarda yapılmakta olan bilimsel çalışmalar bir kısım meyvelerini vermiş olup, mevzuata tamamen uygun olarak üretilmekte olan bazı kök hücrelerin tedavi safhasında kullanılabilmeleri için klinik çalışma aşamasına erişilmiş bulunmaktadır. Bu safha başarıyla tamamlanmadan, hücrelerin toplumda konuşulduğu gibi kalp kasına, sinir sistemine, dizlere vb. organlara enjekte edilmeleri ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tümör gelişimi söz konusu olabilir

Çeşitli kaynaklardan elde edilen potansiyel kök hücrelerin etki durumlarının öngörüldüğü gibi çıkmaması, yapılan hücre uygulamalarına bağlanan fayda durumunun aslında çoğu uygulamada başka sebeplerle ilişkili olması, farklılaşmamış kök hücrelerin tümör gelişimine yol açabilmeleri başarısızlık ve endişe kaynaklarına örneklerdir. Ülkemizdeki kök hücre çalışmaları henüz standart tedavi olarak kullanılacak aşamaya gelmediğinden, halkımızın maddi ve manevi zarara uğramamak, hatta hayati risklere muhatap olmamak için bu gibi haberlere inanmamalarını ve uygulamalardan uzak durmalarını önemle hatırlatmak isteriz.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla