Ruh sağlığı da bağışıklık sistemi gibi korunup desteklenmeli

Kategori: Ruhsal Sağlık Print

kadin-depresyon-huzun-mutsuz-aglama-gozyasiBirbirinin anahtarı gibi kabul edilmesi gereken beden ve ruh sağlığının ayrılmaz bir bütün olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog Ece Çalışkan, tıpkı beden sağlığı bağışıklığını güçlendirmek için yapılanlar gibi ruh sağlığı için de takviyelere ihtiyaç olduğu belirtti. Psikolojik dayanıklılığı artırmanın ruh sağlığı açısından en önemli takviye olduğunu dile getiren Psikolog Çalışkan, dünyada ve Türkiye’de ruhsal bunalımların giderek daha fazla yaşanmaya başladığını ve ruh sağlığının korunmasına yönelik tedavilerin önemine vurgu yaptı.

Beden sağlığı ve ruh sağlığının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ancak ülkemizde sağlık denildiğinde genellikle akla ilk olarak beden sağlığı geldiğini dile getiren Çalışkan, şunları söyledi: “Sağlık, ruh sağlığı ve beden sağlığı olmak üzere birbirinden ayrılamaz bir bütün olarak düşünülmelidir. Beden sağlığıyla ilgili bir problem yaşadığımızda ruh sağlığımız da bundan etkilenir. Aynı zamanda ruhsal sorunlar yaşayan kişilerin de içinde bulundukları durum nedeniyle bedensel hastalıkları ortaya çıkabilir. Dolayısıyla birbiriyle bu derece etkileşim halinde olan bu iki konu birbirinden bağımsız düşünülemez.

Psikolojik ilk yardım nedir nasıl yapılmalıdır? 10 soru 10 cevap

Buradan da anlaşılacağı üzere, ruh sağlığı olmadan beden sağlığı olmayacağı sonucuna rahatlıkla ulaşabiliriz” dedi. Psikolog Ece Çalışkan şöyle devam etti: “Ruhsal hastalıkların görülme sıklığı ülkemizde ve dünyada giderek artıyor. Ruhsal hastalıkların tedavi edilmediği takdirde ciddi bireysel ve toplumsal sorunlara yol açtığı biliniyor. Buna rağmen günümüzde hâlâ ruhsal sorunlar yaşayan kişilerin tedavi için uzmanlara başvurmaktan kaçındıklarını görüyoruz. Durum böyle olunca ruh sağlığı konusunda toplumda farkındalığı arttırmak ve ruh sağlığı tedavisinin önemine vurgu yapmak büyük önem taşıyor.”

PSİKOLOJİK YARDIM ALMAKTAN KAÇINMAYIN

Ruhsal hastalığı olan kişilerin tedavi edilebildiğini, ancak henüz ortaya çıkmadan ruhsal hastalıkların önlenmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Psikolog Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ruhsal hastalıkların önlenmesi ve ruh sağlığının korunması için en önemli görülen çözüm yollarından birisi psikolojik dayanıklılığın artırılmasıdır. Psikolojik dayanıklılığı fazla olan kişilerin kendilerine yönelik farkındalığı yüksek ve iletişim becerileri güçlüdür. Bu kişilerin değişime yönelik motivasyonlarının olması da diğer kişilere göre zorlu yaşam koşullarına daha hızlı uyum göstermelerini sağlar.

Psikolojik dayanıklılığını artırmak için bireylerin öncelikle kendilerine yönelik farkındalıklarını artırmaları gerekiyor. Kişinin kendine yönelik farkındalığı, kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olmasıdır. Bu yetkinliğe sahip olan birey, karşılaştığı zorluklara nasıl çözüm bulabileceğini, bu zorluklar karşısında hangi çözüm yöntemlerinin işe yarayacağının, hangilerinin işe yaramayacağının farkında oluyor.

Mağdur için hayati değere sahip olan Psikolojik ilk yardım göz ardı ediliyor

Bu yetkinlikler bireyin değişen ve zorlaşan yaşam koşulları karşısında toparlanması, değişime motive olması ve hayatın getirdiği zorlu yaşam koşullarıyla başa çıkma mekanizması oluşturması adına son derece önemli. Dolayısıyla, psikolojik dayanıklılığı fazla olan bireyler, bu dayanıklılığa sahip olmayan diğer bireylere göre zorlu yaşam koşullarına daha hızlı uyum sağlayabiliyorlar.

Sonuç olarak, nasıl bedensel sağlığımızı kaybetmeden önce bağışıklığımızı artırmak için bazı takviyeler alıyor, belli kontrollerden geçiyorsak, ruh sağlığımızın bozulmasını önlemek için de psikolojik dayanıklılığımızı ve bağışıklığımızı artırmamız gerekiyor. Kişiler ruh sağlığı tamamen bozulmadan da psikolojik yardım almaktan kaçınmamalı, ruh sağlığını göz ardı etmemeli. Unutulmamalıdır ki, sağlık bir bütünse ruh sağlığı bu bütünün yarısıdır.”

Cinsel travmaya maruz kalmış kişiler mutlaka psikolojik destek almalı!

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla