II. Klinik İmmünoloji Kongresi 31 Mart’ta Antalya’da başlıyor

29 Mart 2016 |   Kategori: Kongreler, Medyada Sağlık Haberleri Print

logoÜlkemizin çok önemli ancak gizli kalmış bir sağlık sorunu olan Primer İmmün Yetmezlikler (PIY) hastalıklarının tanı ve tedavisine odaklanmış olan Klinik İmmünoloji Derneği’nin ikinci ulusal kongresi Klinik İmmünoloji Kongresi, 31 Mart – 3 Nisan 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Bağışıklık sistemi yetersizliklerinden ve yüksek oranda akraba evliliklerinden kaynaklanan hatalı genlerin neden olduğu PIY hastalıkları tüm detaylarıyla kongrede ele alınacak. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Klinik İmmünoloji Kongresi’nin temel konusunu; “Kombine İmmün Yetmezlikler” oluşturacak.

Klinik İmmünoloji Derneği tarafından gerçekleştirilecek kongrede akraba evliliklerinin sık yaşandığı ülkemizde görülme sıklığı Avrupa ve ABD’ye kıyasla 5 kat daha fazla olan PIY hastalıklarına farkındalık oluşturulacak. Dört gün sürecek kongrede; hastaların yataklı tedavisinden tanı ve izlemine, ağır vakalardan hastalara yaklaşıma, Türkiye’de immünoloji eğitimindeki son durumdan erişkinlerde immün yetmezliklere kadar pek çok konu ele alınacak.

Kongrede öne çıkan konuşmacılardan olan; PIY hastası ve İmmün Yetmezlik Derneği Başkanı Selcan Kaya,  bir diğer PIY hastası olan Dr. Gökçen Gözübatık, İmmün Yetmezliği hastalığının süreci, yaşananlar ve farkındalığının önemine dikkat çekecek. Kongrede, sağlık ekonomisi ve politikası, sağlığa bağlı yaşam kalitesi ile sağlık çıktıları ölçüm ve değerlendirme alanında profesör ünvanını alan Dr. Simten Malhan, diğer oturum konuşmacıları Dr. K. Aydan İkincioğulları ve Dr. Deniz Acıcan ile birlikte Primer İmmun Yetmezlik konusundaki maliyet çalışmalarını paylaşacak.

Türkiye’de her yıl 130 İmmün Yetersizliği olan bebek doğuyor

İlk kez 1952’de Colonel Ogden Bruton isimli çocuk doktoru tarafından tanımlanan ve son 60 yılda 300’den fazla hastalık tablosuna neden olan PIY sorunu, immün sistemin yetersiz kalmasıyla bebeklerin sık rahatsızlanmasına neden olurken, gelişimlerini engelliyor. Bunun yanı sıra bebeklerin bir yaşına ulaşmadan ölümlerine bile neden olabiliyor. Türkiye’de her yıl 130’a yakın doğan ağır kombine immün yetmezlikli bebeklerin sadece üçte biri tanı alarak tedavi şansı buluyor. Bu hastalıkların ortak noktası ise; bebeklerin sık rahatsızlanması. Bebeklerde, vücudu savunmakla görevli immün sistem yetersiz olduğundan, mikroplar yani bakteri, mantar, virüs, parazitler tekrar tekrar ve ağır seyirli enfeksiyonlara yol açıyor.

Bunun sonucu olarak bebekler gelişemiyor, kilo alamıyor ve yaşıtları gibi büyüyemiyor. Hastalık sadece bebek ve çocuklarda değil, yetişkin yaşlardaki insanlarda da ortaya çıkabiliyor. Çocuk nüfusunun yoğunluğu, aile başına düşen çocuk sayısının yüksek olması da ülkemizde bu ve benzeri kalıtsal hastalıkların ortaya çıkışı için risk oluşturuyor. Henüz fark edilmemiş toplum sağlığı sorunlarından biri olarak ortaya çıkan PIY,  ülkemiz için taşıdığı sosyokültürel özellikler nedeniyle ciddi bir risk oluşturuyor.

Kongre, hastalık ile ilgili bilgi ve farkındalık düzeyini artırmayı hedefliyor

PIY ile savaşan Klinik İmmünoloji Derneği; PIY hastalıklarının ülkemizde sık görülen erken tanı ve tedavi sağlanmadığında yüksek morbidite ve mortaliteye sebebiyet veren hastalıklar olduğuna dikkat çekiyor.  Dernek; ülkemizde bu hastalıkların gerçek sıklığının belirlenmesi, erken tanının hedeflenmesi, tanı ve tedavi yaklaşımlarının standardize edilmesi ve bu hastalıkların yeni doğan tarama programları içinde yer almasının sağlanması için bu yıl ikinci kez kongreyi düzenliyor.

Ülkemizde 35-40 Pediatrik İmmünoloji uzmanı ve bu hastaları takip eden yaklaşık 45 merkez bulunduğunu belirten dernek, bu merkezlerde büyük özveri ile hastalar için tanı ve tedavi olanakları sağlanmaya çalışıldığını ancak ne yazık ki kaynakların istenilen ölçüde ve yeterli düzeyde olmadığını dile getiriyor. Toplumda, hekimler ve sağlık çalışanları arasında bu hastalıkların farkındalık düzeyini artıracak ve yüksek şüphe indeksi oluşturacak şekilde eğitime yer verilmesinin altını çizen Klinik İmmünoloji Derneği; toplum, aile planlaması uygulamalarının desteklenmesi ve akraba evliliklerinin bu olası kötü sonuçları bakımından bilgilendirilmesine öncelik verilmesi amacıyla ülkemizin sağlık politikasını belirleyen resmi kurum ve gönüllü kuruluşların programlarında öncelikli olarak yer alması için çalışmalarını sürdürüyor.

2. Klinik İmmünoloji Kongresi Programı Öne Çıkan Konu ve Konuşmacıları:

Primer İmmün Yetmezlik İçin Maliyet Çalışması ( 2 nisan 11:10 – 11:50 ) Dr. Simten Malhan

Hasta Sorunları Toplantısı ( 2 Nisan 14:30-15:15 ) İmmün Yetmezlik Derneği (İMYED) Başkanı Selcan Kaya Dr. Gökçen Gözbatık

Kongre hakkında detaylı bilgi ve kongre programı için; www.klinikimmunoloji.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla