Ananasın faydaları nelerdir? Ananas diyeti ve detoksu

9 Ekim 2017   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Ananas, bol miktarda C vitamini ve manganez içerir. Kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltan antioksidanlar içerir. Pek çok faydası bulunan bromelain enziminin bilinen tek kaynağıdır. Cilt ve saçları besler. Özellikle sindirim sistemini korur, pankreas yetersizliğinde sindirime yardımcı olur, vücut direncini artırır, ameliyat sonrası oluşan iltihap ve yaralara iyi gelir; ödem giderici ve tansiyon düşürücüdür. Vücudun oksidatif stresini ve iltihabını azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki minerallerle birlikte kemik sağlığını korur, artrit ve kemik erimesini engeller. Ayrıca zayıflamaya da yardımcı olan son derece besleyici ananas diyeti ve detoks önerilerimizi bulabilirsiniz.

Ananas nedir?

Ananas, Ananasgiller (Bromeliaceae) familyasından sıcak ülkelerde yetiştirilen, anavatanı Güney Amerika olan bitkinin meyvesidir. Çiçekler bir araya gelerek ananası oluşturur. Dış kısmında dikenleri olan meyvenin baş kısmında yeşil iri yaprakları bulunmaktadır. Yaprakları dip bölümünde rozet biçiminde bir araya toplanmıştır; uzun, sert ve kenarları dikenlidir.

İltihap neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Dış yüzeyinde, kalın ve gözenekli yapıya sahip bir kabuk bulunur ve meyve dalından koptuktan sonra olgunlaşma göstermez. Meyve salatalarında, kokteyllerde, yoğurt, reçel ve dondurmada tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Ananasın besin değerleri

Bir bardak ananas suyu yetişkin bir insanın günlük manganez ihtiyacının %6’sını, C vitaminin %42’sini, B1, B5, B6 ve B9 vitaminlerinin de en az %10 kadarını karşılamaktadır. Kalsiyum ve potasyum bakımından zengindir. Sodyum miktarı çok düşüktür.

Beta karoten içerir. Az miktarda A vitamini ve K vitamini, demir, fosfor, bakır, çinko ihtiva etmektedir. 100 gr ananasta 50 kalori, 14 gr. şeker, 1.7 gr. yağ, 1 gr. protein, 21.6 gr. karbonhidrat bulunmaktadır. Lif bakımından zengindir. Meyvenin sap kısmı ve yenilmeyen kısımları bitkiye özgü bir enzim olan bromelain maddesinin en çok bulunduğu kısımlardır. Meyvenin %86’sı sudur.

Yara nasıl hızlı iyileşir? Yara çeşitleri ve tedavi yöntemleri

Ananas nasıl seçilir?

Ananas alınırken tatlı bir kokusu, yeşil, canlı yaprakları olması, mümkün olduğunca geniş çaplı olmasına dikkat edilmeli ve kabuğundaki gözeneklerin aynı boy ve genişlikte olanları tercih edilmelidir. Alt tarafında yumuşaklık varsa ve yapraklar rahatça kopuyorsa olgun olduğuna işaret eder.

Ananas ne kadar geniş olursa yenilebilir kısmı da o kadar fazladır. Koku yoğunsa fazla olgun veya içi geçmiş olduğunu gösterir. Oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Ananas nasıl soyulur ve kesilir?

Önce tepedeki yapraklı kısım kesilir. Alt tarafı da derine inmeden keserek düz hale getirilir. Ananas dik konumdayken, bıçakla yukarıdan aşağı doğru kabukları olabildiğince ince kesilir. Üzerindeki kahverengi lekeler V şeklinde kesilerek temizlenir. Ardından ananas dik konumdayken ortadan ikiye bölünür. Her iki yarım da ikiye bölünür.

İstenirse ortadaki sert kısımlar bu şekilde daha rahat temizlenir. Ananasın bu sert kısmı çiğnemesi zor olsa da antioksidanlar açısından zengindir. Kesildikten sonra hemen tüketilmeyecekse buzdolabında saklanmalıdır.

A Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Ananas nasıl yenir?

Et yemeklerinde garnitür olarak tüketilebilir. Kek ve türevlerinde iç malzeme ve süsleme amaçlı kullanılabilir. Ananas dilimleri kızartılabilir. Suyu diğer meyve sularıyla karışmaya uygundur, güzel kokteyller yapılabilir.

Ananasın faydaları

Sindirim sistemini güçlendirir

Özellikle ananasta bulunan bromelain sindirim sistemini desteklemektedir. Bromelain, sitokin denilen, sindirim sistemini kaplayıp iltihaplanmaya yol açabilen hücreleri engellemektedir. Bu şekilde İrritabl barsak sendromu (IBS) ve ülseratif kolit ile mücadele edebilir. (1)

Bromelain pankreasın sindirim enzimi üretimini artırıp protein moleküllerinin bağırsakta daha kolay emilmesini sağlayarak pankreas yetmezliğine faydalı olabilir. Ayrıca lifli ve sulu yapısıyla kabızlık ve ishalin önlenmesine yardımcı olur.

Kanser hücrelerini baskılar

Ananas, oksidatif stresi ve iltihaplanmayı azaltarak bazı kanser türlerinin gelişimini önlemektedir. İnsansız laboratuvar çalışmalarında meme, cilt, safra kanalı, ağız, gırtlak, mide ve kolon bölgesi kanserlerinde hücre büyümesini baskıladığı gözlenmiştir. Ananasta bulunan diğer bir antioksidan beta karotenin de kolon ve prostat kanserine karşı faydalı olabileceği ve kolon kanseri hastaları üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca içerdiği lif, kolorektal kanser riskini azaltmaktadır. (2,3)

Kalp sağlığını korur

Ananastaki lif, potasyum ve C vitamini içeriği kalp sağlığına faydalıdır. Yüksek potasyum alımı (günlük önerilen 4700 mg) iskemik kalp hastalığından ölüm riskini %49 azaltmakta, tansiyonu dengelemekte, inme riskini ve kan basıncını düşürmektedir. Bromelain enziminin de kan pıhtılaştırıcı etkiler gösterdiği ve tromboz gibi kardiyovasküler rahatsızlıkları önleyebileceği düşünülmektedir.

İskemi nedir? İskemik atak neden olur? Belirtileri ve tedavisi

İltihaplanmayı önler

 • Yüksek C vitamini içeriği, kolajen üretimini artırarak iç ve dış yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • Araştırmalar bromelain enziminin cerrahi yaraların iyileşmesinde, travma sonucu oluşan iltihapların tedavisinde, ameliyat öncesi ve sonrası doktor gözetiminde kullanılabileceğine işaret etmektedir.
 • Çocuklarda; viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. Beyaz kan hücresi oluşumunu hızlandırır. Ananas suyu bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcıdır. Solunum yolları ve sinüs boşluklarında biriken balgam ve mukusun azaltılmasına yardımcı olur. Soğuk algınlığına iyi gelir. Astım ve bronşit semptomlarını hafifletebilir. (4)

Balgama ne iyi gelir? Balgam söktürücü şifalı bitkiler ve çaylar

 • Bromelain enzimi romatoid artrit semptomlarının ve osteoartrit hastalarında ağrının giderilmesinde etkili olabilir. Manganez vücudun kemik ve mineral yoğunluğunu yükseltmektedir. (5)
 • Hasarlı kas dokusu çevresindeki iltihaplanmayı azaltarak yoğun egzersizin neden olduğu hasarın iyileşmesini hızlandırır.
 • Saç dökülmesini önleyebilir.
 • Ananasta bulunan antioksidanlar göz sağlığını koruyarak yaşa bağlı görme kaybına ve katarakt oluşumuna iyi gelebilir.
 • Bromelain ödem birikmesini engelleyebilir.
 • Diş etlerini güçlendirir. Vücudun pH değerini yükseltir.

İltihap neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Doğurganlığı artırır

Ananasın vitamin ve mineral içeriği serbest radikal oluşumunu engelleyerek erkek ve dişi doğurganlığını artırır.

Ananas zayıflatır mı?

1 bardak ananas suyu 2.3 gr şeker ihtiva eder. Bu miktar genel olarak kan şekeri seviyesini dengede tutmaya ve tokluk hissi duyulmasına yol açar. Doymuş yağlar ve trans yağ içermez. Kilo verme amaçlı bir diyetle birlikte ananas meyvesi ve suyu iyi bir tercih olabilmektedir. Ayrıca protein sindirimine yardımcı olan bromelain enzimi yağların enziminde kullanılan lipaz enzimiyle birlikte çalışarak gıdalar yoluyla alınan yağın vücutta birikmesini önlemektedir. (6)

Ödem nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Ananas diyeti

Size 5 günlük son derece besleyici bir diyet öneriyoruz. Diyetin ilk gününde biraz zorlanabilirsiniz. Ancak 2. günden itibaren kolaylaştığını göreceksiniz ve kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Vücudunuz ödem atacağı için hafifleyeceksiniz ve ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınız için metabolizmanız hızlanacak. Son gün ise inceldiğinizi görebilirsiniz.

Ayrıca sabahları daha zinde uyanacaksınız. Yalnız diyet süresince dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var:

 • Diyetin dışına çıkmayın.
 • Bol su için
 • Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Her gün yarım saat tempolu yürüyüş bile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1. gün

 • (07:45) Kahvaltıdan önce: 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı elma sirkesi karıştırıp için
 • (08:30) Kahvaltı: 1 su bardağı ananas ve yulaf ezmesi
 • (12:00-12:30) Öğle yemeği: Izgara ton balığı ve 1 bardak ananas
 • (4:00): 1 su bardağı taze ananas suyu
 • (19:00) Akşam Yemeği: Fırında tavuk göğüs eti ve domates, kuşkonmaz ve ananastan yapılan salata.

Elma sirkesi neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

2. gün

 • (07:45) Kahvaltıdan önce: 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu ıslayın ve ılıyınca için.
 • (8:30) Kahvaltı: 2 adet yaş badem, 1 su bardağı ananas ve 2 yumurtadan yapılmış omlet
 • (12:00-12:30) Öğle yemeği: Ananaslı, limonlu ve dilediğiniz kadar yeşillik de ekleyebileceğiniz tavuk salatası (Göğüs eti)
 • (4:00): Taze sıkılmış ananas, limon ve karpuz suyu (İçine taze nane de ekleyin)
 • (19:00) Akşam yemeği: Izgara somon, sebze sote ve 1 bardak ananas

Karpuzun faydaları nelerdir? Karpuz diyeti nasıl yapılır?

3. gün

 • (07:45) Kahvaltıdan önce: Yeşil çayın içine çeyrek limon sıkıp için.
 • (08:30) Kahvaltı: 1 su bardağı taze ananas suyu ve 2 yumurtayla yapılmış mantarlı omlet
 • (12:00-12:30) Öğle yemeği: Ton balıklı marul salatası ve 1 bardak ananas
 • (4:00): İçine karabiber ve limon suyu eklenmiş yarım bardak ananas
 • (19:00) Akşam yemeği: Kavrulmuş mantar ve sebzeye eklenmiş tavuk eti ya da ızgara somon ve 1 bardak taze sıkılmış ananas suyu

4. gün

 • (07:45) Kahvaltıdan önce: 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ve 1 misket limonunun suyunu ekleyip için
 • (8:30) Kahvaltı: 1 bardak taze sıkılmış ananas suyu ve 1 kase kinoa
 • (12:00-12:30) Öğle yemeği: 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt ve toz tarçın eklenmiş ananas, çilek ve kivi
 • (4:00): 1 su bardağı ayran
 • (19:00) Akşam yemeği: Ton balıklı salata ve 1 bardak ananas

Tarçın neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Ballı tarçın çayının faydaları

5. gün

 • (07:45) Kahvaltıdan önce: Tarçın ve zencefil çayı
 • (08:30) Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 bardak ananas suyu, 1 adet buğday unuyla yapılmış pancake, bal ve 2 badem
 • (12:00-12:30) Öğle yemeği: Izgara uskumru, yanında ıspanak ya da taze fasulye ve 1 bardak ananas
 • (4:00) Yarım bardak yağsız yoğurt
 • (19:00) Akşam yemeği: Ispanak ve domatesle kavrulmuş hindi göğsü ve 1 bardak ananas

Eğer kendinizi çok güçsüz hissederseniz veya ağzınızın kenarlarında ve yanaklarınızda döküntüler oluşursa, diyeti hemen bırakın.

Ananas detoksu

Salatalık, nane ve ananas detoks suyu

Bu lezzetli detoks suyu bir yandan metabolizmayı hızlandırırken bir yandan ödem atmaya yardımcı olur. Ayrıca bağışıklığı güçlendiren ve bir dizi hastalığı önleyen birçok antioksidan ve anti-enflamatuar içerir.

Malzemeler:

 • 3 dal taze nane yaprağı (1/3 su bardağı kadar)
 • Yarım bardak ananas dilimleri
 • Yarım bardak salatalık
 • Yarım bardak buz

Malzemeleri bir sürahiye koyun, üzerine su ekleyin ve afiyet olsun.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Ananasın zararları

 • Olgunlaşmamış ananas toksiktir, ishale ve kusmaya neden olur.
 • Bromelain enzimine aşırı maruz kalmak döküntü, kusma ve ishale yol açabilir. Dudaklarda, diş etlerinde ve dilde hassasiyet yaratabilir.
 • Antibiyotikler, kan incelticiler, antidepresanlar, antikonvulzanlar ile birlikte tüketilmemelidir.
 • Gastro özofageal reflü durumunda mide ekşimesine, reflü artışına yol açabilir.
 • Beta bloker ilaç kullanımında doktora danışılarak tüketilmelidir.
 • Böbrek hastalığı varsa doktora danışılmalıdır.
 • Bazen alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Hamileler ve bebeklerde kullanımı önerilmemektedir.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- What is a pineapple?,2- Bromelain,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla