Obezite Cerrahisi hamileliğe engel değil…

Kategori: Beslenme ve Diyet, Zayıflama ve Obezite Print

vegan hamileler nelere dikkat etmeliKişinin obez olması genel sağlık üzerine olumsuz etkiler yarattığı gibi gebelik ve doğum süreçlerini de olumsuz etkiliyor. İdeal olan obez anne adayının gebelik planlanan dönemde normal kiloya getirilmesidir. Bu amaçla uygun diyet ve egzersiz programı yeterli gelmiyorsa cerrahi yönteme başvurulmalıdır. Ancak pek çok soru işareti kadınları düşündürmektedir. Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün obezite cerrahisi hakkında merak edilenlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kilo kaybetmek için yapılan bu ameliyatlardan sonra gebe kalmak güvenli midir?

Sağlıklı bir gebelik ve doğum için bazı önlemler alınmalıdır. Son çalışmalar obezite cerrahisinden sonra gebeliğin daha güvenli olduğunu düşündürmektedir. Hatta bariatrik cerrahiden sonra hamilelik, hala obezken olandan daha güvenlidir. Morbid obez kadınlarda genellikle kısırlık problemi de vardır. Eğer gebe kalırlarsa, bu yüksek riskli bir gebelik olacaktır. Morbid obez gebeler genellikle gebelik diyabeti, hipertansiyon, preelampsi ve fetal distress gibi gebelikle ilişkili komplikasyonları daha sık yaşarlar ayrıca genellikle sezaryen gereksinimi de daha çok ortaya çıkar.

Bariatrik cerrahiden sonra gebelik için ne kadar beklemek gerekir?

Obezite cerrahisi geçiren kadınlar genellikle çok beklemeden hamile kalma arzusu içindedirler. Ancak, özellikle hızlı kilo kaybının sürdüğü ilk 12-18 ay mutlaka beklenmelidir. Bu süre içerisinde vücut için gerekli besin ihtiyaçlarının karşılanmasında çetin bir mücadele olabilir. Bir de gebeliğe özel besin ihtiyaçlarının eklenmesi bu durumu ağırlaştırabilir. Bunun yanı sıra, böyle hızlı kilo kaybı, gelişmekte olan fetusta olumsuz etkilere yol açabilir. Mide bandı gibi yöntemler daha kademeli bir kilo kaybına yol açarlar ve besinsel eksikliklere pek neden olmazlar. O nedenle mide bandı uygulanan hastaların sağlıklı bir gebelik için 6 ay beklemesi yeterlidir.

Obezite cerrahisi tip 2 diyabeti %80 oranında azaltıyor

Pek çok bariatrik cerrah, gebelik çağındaki hastalarına bekleme sürecinde güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmalarını önerir. Çünkü obezken hamile kalmakta güçlük yaşayan kadınlarda, kiloların kaybedilmesi ile birlikte doğurganlık artacaktır. Gerçekte, obeziteyle ilişkili kısırlık problemleri hormonlar normal seviyelerine döndüğünde sıklıkla çözülmektedir. O nedenle dikkatli olunmalıdır.

Obezite cerrahisinden sonra gebelik obezken olandan daha güvenlidir…

Daha önceki çalışmalarda obezite cerrahisinden sonra gebeliğin mide kanaması, kansızlık ve bebekte gelişme geriliği gibi bazı komplikasyon riskleri içerdiği ileri sürülse de, son çalışmalar genellikle daha iyimser bir tablo çizmektedir. Aslında obezite cerrahisi daha önce obez olan kadınlarda ve bebeklerinde aşağıdaki komplikasyonlardan korunmayı sağlar.

  • Gebelik diyabeti: Gebelik sırasında yüksek kan şekeri ile karakterizedir ve sezaryen gereksinimini arttırır.
  • Yüksek kan basıncı
  • Aşırı kilolu bebek-bu da doğumu güçleştirir ve sezaryen riskini arttırır. Özetle, obezite cerrahisinden sonra gebe kalmak, obez iken gebe kalmaktan daha az risklidir.

Sezaryene ihtiyacım olacak mı?

Sezaryen bebek için relatif olarak güvenli bir yöntem olmakla birlikte, normal doğuma göre farklı riskleri de vardır. Obezite cerrahisinden sonra gebe kalan bir kadında sezaryen gerektirecek herhangi bir tıbbi zorunluluk yoktur. Ancak genel olarak daha fazla sezaryen tercih edildiği de bir gerçektir. Doğum yöntemi konusunda doktorla birlikte karar verilmelidir, ancak obezite cerrahisi sezaryen için bir zorunluluk yaratmaz. Mide bandı ameliyatından sonra doğum yapan kadınların bebeklerinde prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, fetal makrozomi gibi risklerin oranı böyle bir cerrahi geçirmemiş kadınlara benzer veya daha düşüktür. Gastrik bypass sonrası doğum yapan kadınların bebeklerinde ise obez olmayan annelerinki ile bir farklılık saptanmamıştır.

Beslenme en önemli anahtar

Sağlıklı bir gebeliğin anahtarı, obezite cerrahisi sonrası beslenmenize dikkat etmenizdir. Beslenme ihtiyacı geçirdiğiniz bariatrik ameliyat türü gibi birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Band veya gastrik bypass gibi ameliyatlarda genellikle anne cerrahının beslenme tavsiyelerine uyduğu sürece, beslenme ile ilgili özel bir risk yoktur. Ancak obezite cerrahisi geçiren kadınların % 20’sinde gebelik sırasında bazı besleyicilerin damar yolu ile takviye edilmesi gerekebilir.

Obezite cerrahisinden sonra gebe kalan kadınlar için hangi özel besinlerden günde ne kadar alınması gerektiği ile ilgili özel tavsiyeler yoktur. Bu konuda bariatrik cerrahınız ve bariatrik diyetisyeniniz yardımcı olacaktır. Gastrik bypass, biliopankreatik diversiyon gibi emilim azaltıcı ameliyatlar geçirmiş olan gebelerin gebelik süresince düzenli olarak bazı kan tahlillerini yaptırması gereklidir. Bariatrik cerrahiden sonra gebe kalan kadınlar gebelik süresince folat, B12 vitamini, demir, kalsiyum ve D vitamini kullanmalıdır. Bu vitaminlerin gebe kalınmadan, yani prenatal dönemde de alınması önerilir.

Obezite cerrahisi sonrası gebelikte aşırı kilo alımından kaçınmak

Obezite cerrahisi ile verilen kiloların gebelik yüzünden geri alınması konusunda bir genelleme yoktur. Ancak, hamile adayının yiyecek seçimleri ve ne kadar yediği de çok önemlidir. Obezite cerrahisi geçirmiş olsun veya olmasın tüm kadınların gebelik sırasında aşırı kilo alımından kaçınması gerekir. Gebelik sırasında gerekli ve normal olanın üzerinde kilo alımı anne ve bebekte sağlık risklerini ikiye katlamaktadır. En ideali gebelik süresince de bariatrik diyetisyeninizin kontrolünde olmaktır. Bulantı, ani acıkma, reflü gibi problemler gebelikte beslenmeyi sorunlu hale getirse de, birçok konuda diyetisyeniniz sağlıklı bir diyet oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok gebe, doğumdan sonra kilo verir. Obezite cerrahisi geçirmiş kadınlar da buna dahildir. Emzirme döneminde de düzenli ve sağlıklı beslenmeniz ve gerekli vitamin ve mineralleri uygun miktarlarda tüketmeniz çok önemlidir.

Obezite ve Metabolizma Cerrahisinde Gastrik Bypassın tahtı sallanıyor mu?

Op. Dr. Murat Üstün, Medicorium Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla