Estetik ve plastik cerrahi uygulamalarında pandemi ertesi yeni dönem başlıyor

Yazan Hatice Pala Kaya
14 Mayıs 2020   |    15 Mayıs 2020   |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Koronavirüs (covid-19) salgını sonrası estetik işlemlerin başlama aşamasına geldiğini ve cerrahi olmayan işlemlerin yapılabildiğini söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Özmen, yakın zamanda plastik cerrahi uygulamaların da başlamasına izin verilebileceğini belirtti. Bu dönemde, salgından korunmak için sağlık hizmeti verilen yerler, hekimler, yardımcı personel, hastalar ve yakınlarının dikkat etmesi gereken konular olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Selahattin Özmen, gerekli düzenlemelerin yapılmasından sonra faaliyetlerin yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Hastalardan enfeksiyon geçmişine yönelik bilgi istenmeli, tele-tıp imkanlarından faydalanılmalı

Hastaların muayene ve cerrahi işlem öncesi covid-19 yönünden sorgulanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özmen, böylece önceden önlem alınabileceğini kaydetti. Mümkün olan her aşamada tele-tıp araçlarından yararlanılmasını öneren Prof. Dr. Özmen,

“Yüz yüze hasta muayenesinin yerine geçmemekle beraber alternatif bir iletişim yöntemi olarak Teletıp (Skype, Zoom) salgın döneminde önem kazandı. Teletıp kullanımı hem hekimlerin ekonomik kayıplarının azaltılması, hem de hastaların güvenliği ve sosyal mesafenin korunabilmesi için önemli olanaklar sunuyor. Ameliyat sonrası kontroller de mümkünse kliniğe veya sağlık kuruluşuna gelmeden telekonferans ile uzaktan yapılmalıdır. Bu durumun getireceği artmış yasal sorumluluklara dikkat etmek gerekir” dedi.

İşlemler mümkün olduğunca elektronik ortamda yapılmalı, en az temas sağlanmalı

Prof. Dr. Özmen, lokal cerrahi işlemler arasında oda temizliği ve hastaların birbirleri ile temasının en aza indirilmesi için iki hastanın kabul edilmesi arasındaki sürenin en az 15 dakika olması gerektiğini ifade etti. Hastane ortamında yapılacak işlemlerin mümkün olduğunca elektronik ortamda yapılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Özmen, kağıt evrakların kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.

ÖHP Başkanı Dr. Altuğ: Türkiye covid-19 başarısıyla sağlık turizminde öne çıkabilir

Salgında hekim, çalışan, hasta ve yakınlarına yönelik önlemler alınmasının önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Özmen, şu tavsiyelerde bulundu:

  • Tüm ofis çalışanları salgın konusunda eğitilmeli.
  • Ofiste teması artıracak çay-kahve ikramı yapılmamalı. Su sebili, kahve makinesi gibi cihazlar konulmamalı. Gazete ve dergi gibi yayınlar bulundurulmamalı.
  • Kapalı alanlarda klima kullanılmamalı, pencere ve kapı kullanılarak havalandırma sağlanmalı.
  • Tedavi sırasında atılması gereken dikişlerde eriyebilen malzemeler tercih edilmeli, böylece hastanın dikiş aldırmak için tekrar ziyaretine gerek kalmaması sağlanmalı.
  • Mümkün olduğunca nakit para kullanılmamalı.
  • Hastaların refakatçileri kliniğe alınmamalı, hasta yakınlarının da dışarıda beklenmesi sağlanmalı.

Prof. Dr Saçak: Yoğun bakım, asansör, giriş-çıkışlar ayrılmalı

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Saçak da birimlerdeki giriş-çıkış ve asansörlerin kullanımına dikkat edilmesi ve temasın azaltılması yönünde önerilerde bulundu. “Covid-19 hasta üniteleriyle diğer tedavi ünitelerinin yoğun bakım, asansör, personel giriş-çıkışı ayrıştırılmalı” diyen Prof. Dr. Saçak, Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda bir genelge ile işlemleri serbest bırakabileceğini hatırlattı. Prof. Dr. Saçak, ameliyatlar arası sürenin en az 1 saat olması gerektiğini de belirtti.

Elektif cerahi yapılan kurumlarda eğer covid-19’lu hasta bakımı sürüyorsa, personel ve hekimlerin giriş-çıkış, asansör gibi her türlü hareket alanlarının farklılaştırılması ve Covid-19 tedavi ünitelerinden izole edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Saçak, temasın sınırlı tutulmasının önemine değindi. Prof. Dr. Saçak, işe geliş-gidişlerde kıyafet ve uygun koruyucu ekipman kullanımı standartlarına uygun hareket edilmesi gerektiğini ve tüm işlemler öncesinde hastadan Covid-19 için de onam alınmasını tavsiye etti.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla