Kan kanserinde çığır açan tedaviler 9. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda

16 Şubat 2016 |   Kategori: Kongreler, Medyada Sağlık Haberleri, Sağlık Gündemi Print


Ekran AlıntısıKan kanserleri’nin tedavisindeki güncel gelişmeler ve araştırma sonuçları bu sempozyumda tartışılacak. Sadece ABD’de her dört dakikada bir yeni kan kanseri vakası tanımlanıyor. Türkiye’de ise her yıl 35-40 bin kişi kan kanseri tanısı alıyor. Üstelik uzmanlara göre gelecek on yılda bu rakam üçe katlanabilir. Ama yeni tedavi yöntemleri ve moleküller sayesinde bilim dünyasından gelen haberler sevindirici. Çünkü bilim insanları kan kanserlerinin oluşumunda etkili olan genetik yapıları birer birer çözmeye başladı. En önemlisi insan vücudunun kendi bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser hücrelerini yok etmesini sağlayan ilaçlar ve yeni tekniklerle tedavide başarı oranları da yüzde 90’lara ulaşıyor.

Geçen Aralık’ta gerçekleşen Amerikan Hematoloji Derneği Kongresi’nde kan kanserleri başta olmak üzere kan hastalıklarındaki en güncel tedaviler ve araştırma sonuçları bilim dünyasıyla paylaşıldı.  İşte dünyanın en saygın bilim insanları ve bu alandaki en son gelişmeler, kongrenin hemen ardından 9. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda Türk uzmanlarla buluşuyor. Sempozyum, Koç Ü. Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve Amerikan Hastanesi doktorları Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Çetiner’ in başkanlığında gerçekleştiriliyor.

Lenfoma, lösemi, multiple miyelom gibi kanserlerin yanı sıra kansızlık ve pıhtılaşma sorunları ile ilgili kan hastalıkları ve onların tedavilerine yön verecek yeni moleküller bu sempozyumda masaya yatırılıyor.

Bu sene sempozyuma damgasını vuracak gelişmelerden bazılarını özetlemek gerekirse…

İmmüno-onkoloji tedavileri sayesinde kanser hücreleri artık bağışıklık sisteminden kaçamayacak!

İmmünoonkoloji, henüz gelişme aşamasında olan bir tedavi yöntemi. Kanserle savaşmak için hastanın kendi bağışıklık sisteminden yararlanarak, tümörün bağışıklık sisteminden kaçış mekanizmalarına karşı koymak üzere tasarlanan ajanları kapsıyor. Bilim dünyası bir süredir tümörlerle mücadelede bağışıklık sistemini çok daha donanımlı hale getiren yeni ilaçlar üzerine çalışıyor. Diğer taraftan, kanser hücrelerinin bağışıklık sistemimizden kaçmak ya da kamufle olmak için çeşitli mekanizmalar geliştirdiğini biliniyor. İşte kongrede sunulan araştırmalar gösteriyor ki tümörün, bağışıklık sistemimizden kaçmasını engelleyen yeni bir molekül,  kan kanserlerinde sağkalımı yükseltebilecek. “İmmun suskunluğu önleyen bu ilacın, çoklu tedaviye dirençli, kemik iliği naklinden sonra hastalığı nükseden lenfomalarda yüzde 87 oranında yanıt vermesi, tedavisi güç olan dirençli hasta grubu için önemli bir umut yarattı” diyor Prof. Dr. Ferhanoğlu.

Uzmanlar, ilacın başarısını gösteren araştırmalar sonunda ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) moleküle hızlı onay vermesi bekliyor. Onaydan önce sadece klinik araştırmalar yoluyla hastalara ulaşabilen molekülle ilgili önemli bir klinik çalışma Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde (KUH) devam ediyor. Türkiye’den 3 hastanenin araştırmaya katıldığını söyleyen Prof. Dr. Ferhanoğlu, hastaneler arasında en çok hastanın KUH’tan dahil edildiğini ekliyor sözlerine.

Kanser hücreleri intihar eder mi?

Sempozyumda tartışılacak bir diğer ilaç ise en sık görülen kan kanserlerinden olan kronik lenfoid lösemi (KLL) tedavisinde umut vaat ediyor. Uzmanlar, bazı hücrelerin vücudun bağışıklık sisteminin kontrolünden çıkarak sınırsız çoğalması sonucu kanserin ortaya çıktığını belirtiyor. Vücudumuzdaki normal hücreler, görevlerini tamamlayıp, yaşlanıyor ve bir süre sonra kendi kendilerini imha ediyorlar. Tıpta kendi kendini imha ya da programlanmış ölüm, ‘apoptoz’ (ya da apoptozis)” diye isimlendiriliyor. Oysa kanserli hücreler apoptoza uğramıyor yani asla ölmüyorlar.

İşte Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’na damga vuracak başka bir araştırma, kanser hücrelerini de kendi kendini yok etmeye yani intihara zorlayan yeni bir molekülle ilgili. Hastalığı nüks eden KLL hastalarıyla yapılan araştırma, bu yeni ilacın, hastaların yaklaşık yüzde 75’inde  başarılı sonuç verdiğini gösteriyor. “Kanser hücrelerinin de normal hücreler gibi kendi kendini imha etmesini sağlayan moleküller, bilim dünyasını kanser tedavilerinde önemli bir noktaya taşıyacaktır” diyor Prof. Dr. Çetiner.

Lenfoma tedavisinde dünyanın en önemli ismi olarak gösterilen Prof. Dr. Guiseppe Saglio, multiple miyelom tanısında kullanılan sınıflandırma kriterlerine ismini veren Prof. Dr. Brian Durie ve daha pek çok saygın bilim insanı 9. Hematolojide Yeni Eğilimler Sempozyumu’nda Türk uzmanlarla biraraya geliyor.

Bu çok önemli sempozyumdan bir gün önce dünyaca ünlü bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek basın toplantımızda siz değerli basın mensuplarımızı da aramızda görmekten onur duyarız.

Tarih: 

19 Şubat 2016 – Cuma

Yer: 

Ritz Carlton Hotel – Büyükada Salonu (BR Katı)

Katılımcılar : 

Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu

Prof. Dr. Brian Durie

Susie Novis  (Uluslararası Miyelom Vakfı Başkanı)

Program

09.30 – 10.30 : Kahvaltı ve tanışma

10.30 – 11.30 : Hematolojide yeni eğilimlerin ve gelişmelerin basın mensuplarıyla      paylaşılması

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla