Sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle inme artık gençlerde de görülüyor

Kategori: Beyin Hastalıkları, Diğer Hastalıklar Print

kafa-beyin-basTürkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi inme (felç) ile karşı karşıya kalıyor ve bunların önemli bir bölümünde kalıcı sakatlıklar oluşuyor. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan ve kalıcı sakatlığa yol açan hastalıkların başında gelen inmenin en önemli risk faktörlerinin başında sağlıksız yaşam tarzının yaygınlaşması geliyor. Kötü yaşam tarzı nedeniyle artık gençlerde de çok sık şekilde inme olaylarının görüldüğünü söyleyen Memorial Şişli İnme Rehablitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, inme tedavisi ve inmeye karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

İnmeye neden olan risk faktörlerinden korunun

“İnme” adı ile de bilinen felç, çoğunlukla beynin bir bölgesinin oksijen ve şeker ihtiyacını sağlayan kan akımının aniden kesintiye uğramasıyla, bazen de beyin dokusu içine kanama ile ortaya çıkar. Kalp krizinden esinlenerek bu duruma “beyin krizi” adı da verilmektedir. Bu durumda beyin hücrelerinde geçici veya kalıcı bir hasar oluşur.

İskemik inme, beyin damarını tıkayan pıhtı sonucu, beyne giden kan akımının azalması veya durması ile oluşur. İnmelerin % 85’i bu gruba girer. Çoğunlukla değişik derecelerde kalıcı hasara ve fonksiyon kaybına yol açar.

İnme hastalarının yarısı 40 yaşın altında

İnme geçtiğimiz yıllarda yaşlı hastalığı olarak bilinirken, risk faktörlerinin yaygınlaşması ile birlikte daha erken yaşlarda ortaya çıkmaya başlamış bir rahatsızlıktır. Genç yaşta ortaya çıkan inmelerin yaş aralığı 15-50’dir. Bu yaş aralığı içinde ülkemizde felç gelişen bireyler Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerine göre daha genç yaşta inmeyle yüz yüze gelmektedir. Ülkemizde inme hastalarının yarısı 40 yaşın altındadır. 45 yaşına kadar kadın ve erkekler arasında inme geçirme riski açısından fark yoktur. Genç kadınlarda damar yırtıkları (disseksiyonlar) ön planda izlenirken, genç erkeklerde damar sertliğine bağlı felçler daha sık görülmektedir.

İnmede ilk dört saat tedavi için hayati öneme sahip!

Sigara kullanımı ve fazla kilolara dikkat!

Yaş, cinsiyet ve ırk gibi değiştirilemeyen risk faktörleri dışında inmenin değiştirilebilir, korunulabilir en önemli risk faktörleri; yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, yaşla birlikte sıklığı artan ve kalbin pıhtı üreten en yaygın görülen ritim bozukluğu olan atriyal fibrilasyon ve beyni besleyen damarların daralmasıdır. Sigara kullanımı, obezite, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı alkol kullanımı bu risk faktörlerine zemin hazırlıyor.

İnme (felç) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

İnmeye karşı genç yaşlardan itibaren önlem alınmaya başlanması çok önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, sigara ve alkolden uzak durmak, gün içerisinde yeterli oranda fiziksel aktivitede bulunmak, stress düzeyini en aza indirmek, düzenli Sağlık kontrolleri yaptırmak inmesiz bir yaşam için alınması gereken tedbirledir. Özellikle ülkemizdeki gibi damara zarar veren risk faktörlerinin yoğun olarak izlendiği toplumlarda inme her yaşta korunulması gereken bir hastalıktır.

Doğru beslenme ve hareket inme riskini önemli oranda azaltıyor!

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla